Krev prolitá ve jménu svobody... Děj se odehrává v 16. století, kdy Polsko čelí brutálním nájezdům Osmanů. Naději na záchranu polského území a ukrajinských stepí představují záporožští kozáci, které předchází pověst ďáblů s chocholy a válečníků, které svět dosud nespatřil. Společně bojují bok po boku, aby vyhnali osmanské nájezdníky. Po společném vítězství ale polská šlechta nedbá na významné zásluhy kozáckého vojska a násilně si podrobí jejich území. Vyhlášený kozácký válečník Taras Bulba přísahá, že záporožští kozáci jednoho dne povstanu proti polské nadvládě, i kdyby to mělo trvat celé pokolení. Záporožští kozáci po vypálení vlastních domovů nachází přechodné útočiště v rodných stepích. Taras Bulba vychovává své dva syny Andrije a Ostapa v nenávisti k polskému nepříteli, jehož mají za úkol lépe poznat během studií na akademii v Kyjevě. Když se Andrij s Ostapem vrací domů, otec z nich chce udělat pravé kozáky. Pro svobodu a slávu svého národa by totiž neváhal prolít ani vlastní krev... Historická novela "Taras Bulba" patří k předním dílům slavného ruského prozaika a dramatika Nikolaje Vasiljeviče Gogola (1809–1852). Námět čerpal z kozáckých dějin na úsvitu 16. století, kdy kozáci čelili nejen nájezdům dobyvačných hord osmanských válečníků, ale i častým výpadům polské šlechty. Osud Evropy tehdy visel na vlásku a rozhodující bitvy se sváděly na rozlehlých stepích v povodí Donu a Dněpru, které kozáci považovali za svou otčinu. Gogolova nejdelší novela o Tarasovi Bulbovi se dočkala několika různorodých filmových zpracování. Tu nejslavnější adaptaci ale představuje hollywoodská verze z roku 1962, v níž zazářili tehdy přední herci Yul Brynner v roli kozáckého atamana Tarase Bulby a Tony Curtis jako jeho vzpurný syn Andrij. Snímek dodnes vyniká velkolepými jezdeckými bitvami, davovými scénami a nápaditým hudebním doprovodem významného skladatele Franze Waxmana, jenž byl po zásluze ve své kategorii nominován na Oscara a Zlatý glóbus. (Česká televize)

GzL

Tony Curtis se na tokovéhle role prostě nehodí. Místy spíš veselohra než dobrodružný. A ještě jako bonus Kalínka po Americku! ()

Oxik49

Velmi podobné Hoffmanovým adaptacím Sienkiewiczových románů. Nemohu film hodnotit po historické stránce, neboť dějiny Kozáků znám vskutku pouze povrchově, avšak z hlediska obsahového a filmařského se jedná o vydařený počin. Na dobu vzniku velmi vydařené bitvy, úchvatná krajina a příjemný hudební doprovod. Jen nemusely být (pro větší autenticitu) ty písně zpívány anglicky... Každopádně jsem se u filmu ani na chvíli nenudil, Kozáci byli ztvárnění dobře a stejně dobré byly výkony Yula Brynnera. ()

brasek

Rozhodne to nie je nejaký úchvatný veľkofilm. Príbeh je jednoduchý, bojové scény mierne chaotické, miestami nuda. ()

PTuranyi

Pod pláštikom veľkovýpravnej historickej epopeje o kozáckom hrdinovi, sa skrýva lovestory Tarasovho syna Andreia a poľskej šľachtičnej. Samotný Taras Bulba a jeho boj za oslobodenie je v úzadí a pozornosť sa sústreďuje na Andreia. Film sa končí Andreiovou smrťou a Tarasov príbeh zostáva nedopovedaný. Produkcia je dobrá a hromadné scény sú vydarené ale sólové jazdecké scény v detaile sú nepochopiteľné natáčané pred zeleným plátnom aj to nie veľmi kvalitne. Herci sú výborní a Yul Brynner s Tony Curtisom odviedli kus dobrej práce aj keď ich podanie veľkosti kozáckej duše často pripomína americkú rozšafnosť. Pijanská pieseň na motív Kalinky je čerešnička na torte :D 65% ()

FandaF

Knihy jsem nečetl, tak nedokážu porovnat. Podle mne je to ale dobře udělaný film, skvělý výkon především Yula Brynnera, skvělé davové scény - práce s komparsem a stovkami koní... Tohle cením nejvíc. Jinak je tomu potřeba odpustit občasné slabé místa - místy malované kulisy a pozadí, na konci filmu pak vjezd do pole kukuřice, která se v té době tam ještě nepěstovala, nebo hadrové panáky padající do propasti... :) ()

Pompeius

Mělo to být velkolepé, ale davové scény s početným komparsem jdou na úkor příběhu - a jsou spíše o kvantitě, než kvalitě. Opravdu velká spousta jezdců pořád jezdí sem a tam, ale vlastně se toho moc neděje. Výprava, přestože musela být nákladná, místy působí papundeklově až směšně (miniaturní kopí polské jízdy či minitympány kozáků). Film také opomíjí předlohu v tom, že se věnuje osudu pouze jednoho Tarasova syna. ()

jarmil8

Film se věnuje převážně synovi Tarase Bulby, Adrejovi v podání Tony Curtise. A Tony Curtis, třebaže charizma z něj přímo prýští, aniž by řekl slovo (a ono se ve filmu moc nemluví, především v prní polovině), se svým společenským účesem z let 60. jako kozák z hor prostě nepůsobí. Yul Brynner naopak ano, leč dosti přehrává. A 2 hodiny na prostý děj se zpěvy jsou opravdu moc. ()

milos.bradik

S patosem podaný film podle povídky N. V: Gogola, ze které si vybral jen to nejpodstatnější. Je to spíše romantický než akční film, ale pro milovníky starých filmů je to lahůdka. Dnes by to jistě v Hollywoodu natočili zcela jinak, ale mi toto staré zpracování plně vyhovuje. ()