A máme, co jsme chtěli

• Slovensko A máme, čo sme chceli (více)

Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. (Bontonfilm)

kacmi

Toto je veľmi dobre napísaný, a všetkými zúčastenými hercami skvele zahraný film, z ktorého som mal radosť. A ku ktorému mám jedinú výhradu - a to, že môže vyvolať dojem, že tie podpisy spolupráce s ŠTB a zrady rodín, priateľov a kolegov boli motivované láskou (hoci aj sebeckou, ale stále láskou). Že za všetko bol zodpovený "zlý systém" bez tváre, a všetci, ktorí podpísali boli dobráci, ktorí nikdy nesledovali nejaké vlastné záujmy. V tomto zmysle je k svojim postavám film naozaj blahosklonný. Je jasné, že to tak nebolo, a toto ani nie je tak výhrada k filmu - ten rozpráva jeden špecifický príbeh jednej rodiny. Akurát mám pocit, že práve špeciálne my Slováci máme veľmi krátku historickú pamäť a máme sklon robiť so seba obete. ()

Slepejsek

Pominu-li naivní scénář a totálně nezvládnutou (de facto žádnou) psychologii postav (všichni jsou jen loutky, které si odříkají, co mají zadáno) (nepřehlédnutelný je především anděl smíření Jana Budaře), zbývá zásadní otázka: Proč to všechno zrovna na Silvestra? A proč zrovna Silvestra 92? Jak souvisí dělení republiky s rodinným účtováním s STB? ()

charles3

Zdařilý slovenský film, který se sice neobešel bez českých herců, zato se zcela obešel bez obvyklé české koprodukce, která byla nečekaně nahrazena kanadskou. Ostatně paralela s francouzsko-britským soužitím v této zemi je vcelku trefná. Přiznám se, že jsem očekával druhou Operaci Dunaj (viz herecké obsazení, prakticky totožná scéna na plakátu), ale byl jsem mile překvapen. Na debut dosud klipového režiséra nezvykle vyzrálý film. Každopádně nejde o komedii, spíše rodinné psychologické drama s humornými prvky. Chyba byla očekávat druhé Pelíšky - pokud už by se mělo přirovnávat k Hřebejkovi a Jarchovskému, tak spíše k Pupendu, Musíme si pomáhat nebo Občanskému průkazu. No a další významovou rovinu tento film získává právě teď, těsně po slovenských prezidentských volbách... ()

mirko123

Uf, tri hviezdičky za hercov. Inak bieda. Scenár napísaný akoby za jeden večer, absolútne predvidatelný, domysleli sme si vopred všetky zápletky. A toľko klišé rádobymúdrostí na jednej kope, to sa tak ľahko tiež nevidí. ()

Dedincan

Holt, v súčasnosti nemáme dostatok rozdeľujúcich tém, tak prečo zas neotvoriť jednu z nedávnej minulosti. Film však nie je politicky premotivovaný, ukazuje pátranie cez rôzne uhly pohľadu a prežívanie ťažkej témy jednotlivými postavami. Spracované to bolo dobre, občas sa dalo aj zasmiať, herecké obsadenie kvalitné, začiatok sympatických 90-tych rokov a Banská Bystrica... To však pre mňa nestačí pre prekročenie troch hviezd. ()

MartyFeldman

To mala byť komédia? Kedy? V ktorom momente sa to udialo? Toporný dej, predvídateľný, bez akéhokoľvek momentu prekvapenia, bez vtipu. Jediný zmysel filmu je možno v tom, že sa môže premietať školákom na základných školách, aby si urobili akú-takú predstavu o časoch minulých. Čiže to beriem ako film z kategórie osvetových. Hoci opäť sa do jedného príbehu a do pár postáv nakoncentrovalo všetko možné, čo v reálnom živote málokto prežíval tak koncentrovane. Život za komunizmu bol predsa len trochu voľnejší - či s tým súhlasíte alebo nie. ()

Kelinej

Moje chyba, měl jsem si pozorněji přečíst, na co jdu. Kdepak česko-slovenské vztahy, kdepak druhé Pelíšky.  Příběhy řešící estébáckou minulost mě nebaví skoro nikdy. Tento je dost primitivní, navíc zaranžovaný pro v historii nepříliš zorientovaného diváka. Herci nic moc, však taky nemají co hrát. Jindy šikovní scénáristi si tentokrát dali bohužel voraz. ()