To se vysvětlí, soudruzi!

Česko / Německo, 2024, 7 h 41 min (Minutáž: 57–58 min)

Kamera:

Martin Douba

Jiří Macháček, Jan Cina, Anna Fialová, Leoš Noha, Darija Pavlovičová, Lenka Termerová, Richard Stanke, Ján Jackuliak, Jana Plodková, Michal Kern, Tomáš Kobr (více)

Epizody(8)

David (Jiří Macháček) má jediný úkol: vyšetřovat paranormální případy. Jenže jemu se nechce. Tam venku jsou 80. léta a spousta otravných lidí, kteří jeden druhého oslovují „soudruhu“. A on stejně na žádné paranormálno nevěří. Raději sedí v pohodlí své kanceláře, tváří se, že pracuje na výzkumu satanistických odkazů v západní hudbě a užívá si poslechu elpíček, která nikdo jiný v republice nemá. Svět by byl krásný, ale ředitel Ústavu paranormálních jevů, jeho nadřízený, mu do kanceláře nasadí nového kolegu Vojtu (Jan Cina). A tento přemotivovaný nováček má mnoho řečí: jak je potřeba posouvat hranice lidského poznání, bla bla, věda prý ještě nemá odpovědi na všechny záhady světa, bla bla, a jak ho hrozně inspiruje nejnovější výzkum profesora Kogana s hypnotizéry na leningradské univerzitě. Tato nesourodá dvojice nemá na výběr a musí spolupracovat při vyšetřování bizarních případů, na které jsou všechny ostatní bezpečnostní složky ve státě krátké. A aby to neměla zbytečně lehké, na záda jí neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a zlatíčko Hora (Leoš Noha). (Česká televize)

Lykos

Hodnotím až po poslední epizodě. Asi mě mrzí, že byl seriál tak špatně přijat, protože já myslím, že sice možná měl větší potenciál, ale přesto to vnímám jako žánrově něco jiného než je běžná produkce (tedy na naše poměry). Nejprve jsem také měla problém např. se "Štěpánkou", posléze jsem pochopila, že seriál se nesnaží být dokumentem, že je to do reálného socialismu sice zasazeno, ale nesnaží se být kronikou doby. A tím jsem se mohla uvolnit a prostě se u toho bavit. Já neříkám, že to nemohlo být lepší, a řekněme, že kvalita jednotlivých dílů byla proměnlivá, ale mi se to prostě líbilo. Vezmu to postupně.  1. díl: tady trošku škoda, že možná nejslabší díl seriál zahajoval, sice není na místě si hned vystřílet všechny patrony, ale tohle bylo opravdu nemastné neslané. 2. díl: skvěle vybudovaná atmosféra strašidelného domu a prapodivné rodinky. Jednoznačná inspirace Addamsovic mi sedla. Jako bonus Jiří Maryško. Tady jsem si řekla, že to nakonec nebude tak zlé. 3. díl: opět trošku slabší, nicméně výborný vizuál, ten koneckonců hodnotím vysoko u celého seriálu. Bonus krásně slizký Ladislav Hampl. 4. díl: jeden z nejlepších dílů, to se opravdu povedlo, nohy na vozíku, víc netřeba říkat. Jako bonus Jaroslav Plesl. 5. díl: Už jsem si začínala myslet, že liché díly jsou slabé. Tenhle se ale povedl, jen ta pointa byla trošku víc na vodě. Ale opět chválím vizuál. Trošku mi je líto, že vynikající Miloslav König se objeví na asi tak 20 vteřin a snad ani nepromluví. 6. díl: Pro mě nejlepší díl, Saša Rašilov a Martin Pechlát bez konkurence. 7. díl: Ta paruka, co měla Bára Bočková mě sice bude ještě dlouho budit ze sna, ale ráda jsem jí viděla. Celkově se v seriálu objevilo množství mých oblíbenců ze Zábradlí a to jsou prostě body. 8. díl: Beru to tak, že tento díl měl připravit prostor pro další sérii, ve kterou já, možná na rozdíl od ostatních zde, doufám. Chybou tvůrců bylo, že se snažili seriál promovat jako něco, co se podobá něčemu jinému. Vzbudili tím nesmyslná očekávání. Já to nebrala vážně, s ničím jsem to nesrovnávala, a tak jsem spokojená. ()

Liron

Pozorný divák ocení detaily zpracování. Kvalitně udělaný seriál, hodně vtipný, mělo to lepší díly a horší ale celkově velmi dobré. Těšila jsem se na každý díl a dost jsem se nasmála. Bylo vidět, že herci si to také dost užili a i Macháček se dal snést. Linka s STB pobavila a v některých dílech lze najít vyložené perly (Kozlopír). Celé to mělo správný nadhled a atmosféru. Doporučuji shlédnout. ()