Květ burití

(festivalový název)
  • Portugalsko Crowrã (více)

Květ Burití sleduje posledních 80 let v životech členů kmene Krahô v brazilském státě Tocantins. Zachycuje události od masakru, který se stal v roce 1940, spáchaném dvěma farmáři z regionu, při němž zemřely desítky domorodců. Film zkoumá, jak zmíněné násilí stále rezonuje v paměti nových generací. Mísí dokumentární pojetí s poetikou a klade důraz na současná palčivá témata domorodých obyvatel v Brazílii, především útoky agrobyznysu na jejich území. Snímek z dílny portugalského režiséra João Salavizy a brazilské režisérky Renée Nader Messory, kteří s kmenem Krahô dlouhá léta udržovali kontakt a věnovali se problematice této komunity už ve svém předchozím filmu oceněném v Cannes. I tento film nadchl publikum v Cannes, když se mu dostalo desetiminutového aplausu a vysloužil tvůrcům ocenění v kategorii Un certain regard. Na scénáři se podíleli i samotní Krahô a vepsali do něj nejen výjevy z nespravedlností, se kterými se musejí potýkat a své odhodlání bránit se, ale také kosmovizi svých předků. (Kino Brasil)

TomasKotlant

Trošku jsem měl problém s kombinací reálných a fabulovaných prvků, ale ve výsledku se jedná o zajímavou věc, která upozorňuje na ještě důležitější věci. 75 %, Jeden Svět, Ponrepo. ()