15/67: TV

Rakousko, 1967, 4 min

Režie:

Kurt Kren

honajz2

Kurt Kren sedá v nějaké hospodě a pozoruje z okna lidi venku. Celé 4 minuty se pořád dokola opakuje pár stejných záběrů. Je to opravdu jako televize - pořád se tam opakuje to, co všichni viděli, někdy to dají i třikrát do roka a něco nového, originálního nebo něco, co už nikdo dlouho neviděl, to tam nedávají skoro nikdy. Mohlo to být kratší, ale jinak ok. 4* ()

panjosef

Kren relaxuje, schovává se v útulné dutině malé kavárny s lahví koňaku na stole, šmíruje děvčata venku za oknem a vůbec opatrně vyhlíží ze svého úkrytu do prostorného, rozlehlého a složitého světa venku. Ten je také bezpečný a útulný nebo je nebezpečný? Srovnání s televizí si můžete přimyslet nebo jej můžete vypustit, každopádně v tomhle droboučkém, krátkém a jednoduchém snímku je mnohem víc než se na první pohled může zdát. ()

Radko

Jeden z najzábavnejších Krenov. Opakovaná slučka čiernobieleho záberu. Vidieť tiene popíjajúcich chlapov v bare. Zároveň s tým spoza nich cez barové okno v pozadí skupinku dievčat stojacich pri kufroch. Sú v pohybe, gestikulujú, sem tam zakopnú nožičkami, povrtia zadočkom, opakovane popred okno prejde mamička s dcérkou. Za dievčatami sa zjaví nákladný žeriav. Zábery sa kadejako opakujú v slučke, no vždy vidieť to isté. Presne ako 95% programu telky: vždy sa tam predvádzajú nejaké pohybujúce postavy, často mladé dievky. Niekto vždy ide odniekaľ niekam alebo niekto stojí v miniskupinke a čosi vykladá. Význam a zmysel to nemá prevažne absolútne žiadny. Diváci sú len anonymnými tieňmi. Bezradne a tupo trávia čas pred blikajúcou obrazovkou. Na nej sa odohráva v nekonečnom pásme sled stále trochu iných, no v podstate tých istých úkonov (narážam na strih filmu, ktorý v rôznorodej časovej slučke ukazuje furt to isté). ()

blueskin

"obsahove" je tenhle snimek o neco slabsi nez ostatni krenovy strukturalni filmy, ale moc se mi libi ironicka souvztaznost mezi jeho nazvem a tim, co se v nem odehrava (kamera sleduje pres okno vyjev na nabrezi, ktery se v ruzne obmenovanych smyckach prehrava dokola). ()

vypravěč

Smyčka několika pozorných přístavních záběrů potvrzuje smysl a váhu každého bdělého okamžiku i jeho možné přetrvání. Vzhledem k rozsahu natočeného materiálu mi ale výsledná délka tohoto experimentu přijde opravdu až přespříliš velkorysá. ()

• Pět krátkých záběrů natočil Kren v Benátkách, když v kavárně čekal na přátele. Později je jedenadvacetkrát zkopíroval a uspořádal do pětimístných kombinací s opakováním v „rytmu dětské říkanky“. (Marla Singer)