Reklama

Reklama

Chaplin v zábavním parku

  • USA Kid Auto Races at Venice (více)
Krátkometrážní / Komedie
USA, 1914, 11 min

Obsahy(1)

První film kde se už Charlie objevuje ve svém známém obleku tuláka. Polodokumentární film o závodech dětských aut na pláži losangeleských Benátek, natočený přímo na místě v době závodů a sestavený z improvizovaných komických výstupů zevlouna Charlieho mezi náhodnými diváky. (formelin)

Recenze (19)

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Chaplinova předváděčka se před kamerou (tady se poprvé objevil v Tulákově kostýmu) s nulovým dějem (kromě toho, že se furt všude cpe, občas ho něco málem přejede a nepohodne se s režisérem), ale docela tu funguje a je to poměrně dost zábavné a díky nesmírně krátké délce to fakt nestačí nudit (což by asi stačilo, být to delší), ale kvůli dobrému pocitu musím dát jen tři hvězdy, protože, přiznejme si to, tenhle film opravdu není v Chaplinově filmografii žádné veledílo a i spousta jeho raných filmů je lepších. Jednoduchý nápad, potěší, pobaví, funguje a je to zdařilé, historicky je to velmi cenné, ale objektivně mi z toho vychází asi "jen" 65%, ačkoliv velmi, velmi silných. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Prvý film, kde sa Chaplin zjavil vo svojom typickom úbore tuláka s paličkou, fúzikmi, klobúkom a veľkými, rozčaptanými topánkami. Mätúci český preklad názvu má len málo spoločné s dejom. Nejde totiž o klasický zábavný park, ale o automobilový okruh určený mládežníkom. Charlie sa snaží po celú dobu filmu dostať do záberu kamery, nakrúcajúcej priebeh pretekov. Pobieha po ceste, pletie sa do cesty okolo prúdiacim pretekárom, usporiadateľom, kameramanovi. Za jeho konaním je túžba pochváliť sa v liste frajerke, že "celý čas bol na dráhe". Ide síce len o rozvinutie jedného jednoduchého nápadu, ale neustála snaha sa votrieť kamsi, kam nepatríte a odkiaľ ste neustále stále brutálnejšie vyhadzovaní, bola v Chaplinovom podaní neodolateľne pôvabná. ()

Reklama

LegoMan69 

všechny recenze uživatele

Celou dobu se Chaplin snaží dostat do záběru kameramana, který zase chce natočit závod automobilů. Nejdřív Chaplina odstrkuje ze záběru a pak do něj kope a Chaplin se furt vrací a motá se tam. Jako děj tam není vůbec žádný, zato to slouží dobře jako dokument. Uvidíte kolik mnoho lidí na takové závody chodilo, uvidíte staré závodní "sporťáky" takže z pohledu jako dokumentace nějakých závodů to beru. Nicméně jako groteska se tam furt opakuje to vyhazování ze záběru kamery a moc mě to nebralo. Jako párkrát jsem se usmál a ten ksicht do kamery na konci byl boží, ale jeden, dva boží momenty to nezachrání. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Aneb jak jeden gag nestačí na celý krátký film. Blbůstka, která ani není groteskou, ale zase spíš jen experimentem s filmem. Době amatérských nadšenců už ale v roce 1914 zvonila hrana a tak se tu dá pochválit spíš jen zvolené prostředí zábavního parku, kde probíhaly skutečné automobilové závody i dětské z rampy. Jako svědek své doby tedy i vcelku zdařilé, čili smířlivé dvě. ()

pursulus 

všechny recenze uživatele

První kroky Ch. Chaplina a "Kid Auto Races at Venice".¬         Rok 1914 byl úvodním rokem Chaplinovy tvorby filmové. Na třicet pět krátko- případně středometrážních grotesek plus jeden dlouhometrážní snímek ve směs postrádaly větší kvalitu, žertéřství rovnalo se sotva tak jednomu a půl míčku artisty, místy bylo až rozpačitě trapné. Je zřejmé, že společnost "Keystone Studios", s níž měl Chaplin uzavřenu roční smlouvu, si spíš než na kvalitu potrpěla na množství.¬                 Podobně tomu bylo i následujícího roku a počátkem roku 1916, kdy Chaplin pod hollywoodskou společností "Essaney" natočil svých dalších patnáct krátko- příp. středometrážních snímků. Ač v té době už znám a oblíben natolik, že mohl diktovati podmínky producentům a vybírati z nich, nebyla úroveň Ch. snímků ve směs vysoká, ze jména hledíme-li na ně nedobovýma očima.¬                 Není však třeba odsunouti tyto první filmové krůčky a kroky někam do zapomnění, svou kvalitou spolu s vkusností se vyrovnají řadě nynějších zábavných pořadů tak jistě, jako že Ch. Chaplin natočil později taková díla jako "Moderní doba" či "Diktátor".¬                 Snímek "Kid Auto Races at Venice" byl v pořadí druhým Chaplinovým, ve kterém hrál (pozn.: natočeno v únoru 1914) — dá-li se hraním jeho pochůzkářství po závodní dráze vůbec nazvati.¬                 [Zdroje: 1. Wikipedie, English (en.wikipedia.org/). 2. Filmová databáze IMDb (imdb.com/)] ()

Galerie (7)

Zajímavosti (4)

  • Druhý Chaplinův film a vůbec první kde se Chaplin objevuje jako Tramp. (Kulmon)
  • Vztah mezi režisérem a postavou tuláka na plátně není nepodobný tomu, jaký měli Chaplin a Lehrman mimo plátno. Neshody mezi Lehmanem a Chaplinem narůstaly s každým jejich dalším společným filmem, jelikož si Chaplin vymohl dovolení zasahovat i do režie. Lehrman pro společnost Keystone natočil ještě čtyři filmy, poté následoval herce Forda Sterlinga k jeho nové filmové společnosti. (SeanBean)

Reklama

Reklama