Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Úsměvný příběh o tom, kterak chudý spisovatel málem k bohatství přišel.
Matt Spenser (Bill Travers) je nepříliš úspěšný autor, na něhož se usměje štěstí v podobě dědictví po dávno zapomenutém strýci ze Sloughborough. Předmětem pozůstalosti je staré kino Bijou, v němž kromě myší a děravého plátna zůstali i tři zaměstnanci. Opravdu, pokladní Fazackalee (Margaret Rutherford), promítač Quill (Peter Sellers) a uvaděč starý Tom (Bernard Miles) tu pracují už od dob němého filmu. Uvést do provozu zchátralé kino vedle železniční trati, jehož zdi se co chvíli otřásají pod náporem projíždějících vlaků, by stálo majlant, a Matt ani jeho žena Jean (Virginia McKenna) nemají ani vindru. Budovu by rád koupil Albert Hardcastle (Francis De Wolff), majitel sousedního konkurenčního bijáku Grand, který by demolicí Bijou získal místo pro parkoviště, odmítá ale za kino solidně zaplatit. Matt se tak na radu právníka Cartera (Leslie Phillips) uchýlí k fintě - se svými letitými zaměstnanci začne na oko chystat rekonstrukci, aby Hardcastla donutil zvýšit nabídku. Ten však blafování prokoukne a Spenserovým tak zbývá jediné – Bijou musí skutečně otevřít. (dopitak)

(více)

Recenze (21)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Tak a mám za sebou ďalší z dlho nevidených filmov a je už klasikou, že väčšina z nich prežije moje opätovné sledovanie so stratou hviezdičky. U najmenšieho kina nemám o správnosti tohto kroku najmenšie pochybnosti. Je to rokmi zvetraná komédia, u ktorej som sa zasmial iba na posledných slovách, ktoré vo filme zazneli. Inak som sa pri pozeraní dosť výrazne nudil, pretože ten námet podľa mňa vystačuje na polhodinovú televíznu jednoaktovku. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Dovolím si tvrdit, že český název je poněkud nepřesný, Bijou rozhodně nebylo malé kino. Z anglického názvu je cítit sentiment, který prostupuje celým filmem. Komedie dělaná z láskou, krásná pocta kinematografii, smutný, dojemný i humorný příběh. Peter Sellers rafinovaný, Rutherford se k Oscaru blížící. Každý na světě má své místo, i to kino oprýskané. ()

Reklama

Oskar 

všechny recenze uživatele

Virginia McKenna a Bill Travers, stejný manželský a herecký pár, který o pár let později podlehl volání divočiny a ocitl se obklíčen slony, zdědí provinční kino Bijou. Ochota zesnulého majitele vpouštět diváky do sálu za naturálie přivedla Bijou na buben. Tři staří zaměstnanci, kteří v něm žijí jako podivní brouci pod plochým kamenem, se nesmí dozvědět, že noví majitelé chtějí jejich druhý domov prodat konkurenci... Začátek mi připadal jako slabší variace na český film Hotel Modrá hvězda a byl jsem docela překvapen tím, o kolik starším dojmem film z roku 1957 působí. Ale zvyknout si na to bylo otázkou minut a nakonec si myslím, že mu ta antikvární patina dokonce velmi svědčí. Pokladní Margaret Rutherford, promítač-alkoholik Peter Sellers a uvaděč Bernard Miles úspěšně budí dojem, že se v tom promítacím domě hrůzy hemží už desítky let a všichni do jednoho jsou skvělí. Levná, ale s láskou napsaná, natočená i zahraná nostalgická komedie. 80% ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Otřesně zničený svůdný námět. Příležitost k proměně hlavních hrdinů, k jejich prohlédnutí šedým návykem nezáviděníhodných zkušeností, spojeným s důvěrnějším kontaktem s celuloidovým světem, o němž víme jen to, co Nikolaj Stankovič, tj. že celý shoří, byla promarněna s ohledem na zachování nechutného maloměšťáckého pohodlí, korunovaného naivní orientalistickou vizí hmotné Arkádie v dosažení kóty Samarkand. Smyslem života je adekvátně zpeněžit dědictví a realizovat své já. Nejmenší možná, nejbanálnější určitě. Televizní obrazivost zbavující film "filmovosti" jen korunuje tu celkovou bídu, jejíž pointa znevažuje vše dosud (z filmu) sdílené natolik, že zůstane jen pocit studu za promarněné setkání. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Na konci prvního týdne, ač to bylo neuvěřitelné, jsme měli čistý zisk!“ – „No a kolik?“ – „1 libra, 17 šilinků, 6 pencí a…1 kuře, 2 kotlety, sádlo a plechovka kakaa.“ Pohodové, úsměvné, naivní, sentimentální a kouzelné dílko. Oslavující všechna ta stará dobrá kina, jejich atmosféru a věrné zaměstnance. Přišívání záplaty na plátno, „realistické“ prvky projekce jako průjezd vlaku, poušť (a správné načasování občerstvení) člověka rozesmějí, promítání němých filmů za doprovodu klavíru zase skoro dojme. A i po herecké stránce je radost se dívat (Peter Sellers sice přijal úlohu vedlejší postavy, přesto v ní velmi pobaví). Konec s Tomem, který „napravuje“ svoji předchozí chybu, je trochu slabší, ale celkovému dojmu nijak zvlášť neubírá, vidím to na slušné 4*. „Váš strýc zesnul v nádražní restauraci...“ – „V hospodě?“ – „Je to smutné, opravdu. Simon byl šampiónem v pití piva. Udělal devět černých na jeden zátah.“ – „Devět?“ – „Ten večer se s ním někdo vsadil. Neměl to dělat...v 77 letech.“ ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • V okamžiku, kdy starý Tom (Bernard Miles) vchází do putyky, kde se setká s uvaděčem z konkurenčního kina Grand, je možné vedle vchodu vidět plakát k filmu Normana Wisdoma uvedený sloganem „New Laughter in Store with Norman Wisdom“, který by se dal volně přeložit jako „Nová taškařice v obchodě s Normanem Wisdomem“, odkazující k prvnímu úspěšnému filmu tohoto komika Trouble in Store (1953). Protože plakát není vidět celý, může se jednat o reklamu na filmy One Good Turn (1955), Man of the Moment (1955) či Up in the World (1956). (dopitak)
  • Peter Sellers hrál svou roli pana Quilla, senilního promítače, v pouhých 32 letech, zatímco jeho kolegům Margaret Rutheford a Bernardu Milesovi bylo 65 a 50 let. (Chegi)

Reklama

Reklama