Mýtus

• Hongkong Shen hua (více)

Roku 221 před n.l. začal pro sebe čínský císař Qin Shihuang budovat honosnou hrobku přesto, že byl přesvědčen o své absolutní nesmrtelnosti. Měl v ní být pohřben s celým svým bohatstvím. Přes všechno úsilí 700 000-ti dělníků, bylo jeho mauzoleum dokončeno po 37 letech po plánovaném skončení stavby. Legenda říká, že všichni, kteří se prací zúčastnili, byli kvůli zachování tajemství pohřbeni zaživa. Nezůstal nikdo, kdo by řekl, kde se nachází císařův obrovský poklad a spolu s ním i elixír věčného mládí. Následujících 2000 let se historici a rozliční dobrodruzi snažili k císařskému pokladu dostat. Nikomu se to nepovedlo Až doteď... Archeolog Jack a vědec William se vydávají na cestu, která je přivede k největšímu objevu čínské historie. Během cesty z Indie, kde začínají nečekaně zakopnou o starobylý meč a drahokam. Tyto magické předměty jim dají schopnost vzdorovat gravitaci a navíc jim ukáží cestu k tajemnému pokladu. Jack však nečeká, že za objevení císařského pokladu bude muset zaplatit nečekanou daň. Přivede ho do jeho temné minulosti, o které doposud nic nevěděl. Prostřednictvím zvláštních snů vidí sebe jako generála prvního legendárního císaře, který se zamiloval do jeho nádherné manželky. Vede své vojsko ve stále sílící válce proti rebelům a zároveň bojuje uvnitř sebe s ohromnou láskou a loajalitou k císaři. Po návratu do přítomnosti jsou poklad a tajemství prvního císaře odhaleny. Oba dobrodruhové úspěšně vkročí do císařovy hrobky. Čekají na ně zde duchové minulosti, zde se jim Jack musí postavit tváří v tvář. (oficiální text distributora)

Lacike

Aby ste sa vyhli sklamaniu, tak si treba hned ujasnit, ze toto nie je klasicka komedialna Chanovka s mnozstvom bitiek. Okrem vtipnej bitky na pase s lepidlom tu nie je ziadny humor. Celkovo tu ani nie je vela bitiek a ked na ne dôjde, tak su väcsinou hnusne predratovane a umele. Vrcholom je lietajuce finale, ktore je uchvatne asi ako finale v Medailone. Cize Vôbec. Skoda, ze ovela dlhsia nebola bitka s famoznym Yuen Takom (taky fuzac s dvoma mecmi). Nebezpecny kaskadersky kusok tu nie je ziadny. Takze ked si uvedomime co film nie je, tak co vlastne ponuka? Dve dejove linie, ktore sa cely cas striedaju. Linia v minulosti sa zaobera historickou romantikou a ta v sucasnosti predstavuje dobrodruzneho patranie po nejakych artefaktoch. Bohuzial romanticka linia vôbec nefunguje. Jackie po filme Gorgeous znova dokazuje, ze sa do tohto zanru vôbec nehodi. Cely cas len tupo pozera jak sa mu snazi Hee-seon Kim vyznat city. Ona je pre zmenu otravna tym, jak chce neustale zomriet. Chemia medzi nimi je nulova. Nadherna ustredna pesnicka, ktoru obidvaja naspievali ma stokrat viac emocii ako samotny film. Romanticka linia v Jackieho filmoch fungovala len vtedy ak bola pojata komedialne. Serozne zamilovane tokanie mu vôbec nejde. Niekoho mozno potesi aspon niekolko historickych bojov v ktorych je sem tam aj krv. Mne ale pripadali strasne tuctove a nudne. Linia v sucasnosti trochu pripomina seriu Armour Of God. Ale v ovela horsom prevedeni. Jak co sa tyka nezaujimaveho patrania, tak hnusnych bitiek, ktore su bud predratovane alebo dokonca CGI mizernej kvality. Jackieho akrobaticke schopnosti su absolutne nevyuzite a namiesto neho by tu mohol hrat ktokolvek. A ak by to bol schopnejsi herec, tak by to bolo lepsie. Sklamanim je aj zaver v ktorom ani ta romanticka linia prilis stastne nedopadne. Pochvalit môzem snad len peknu hudbu a solidnu vypravu, kedze sa cestuje po celom svete. Ako klasicka Chanovka to je katastrofa. Ako romanticko dobrodruzny historicky film to je tiez slabe. V Jackieho filmografii sa jedna o zbytocny pocin. 4/10. ()

malylada

Hodně nudný film s Jackiem. Prolínání příběhu ve dvou časových liniích se vůbec nepovedlo a celé to provází příšerná hudba. Jediné co je na tomto filmu pozitivní, že Jackie ve svém věku dokáže pořád super kousky. Závěrečná pasáž fakt ne ......3/10 ()

Terva

Věříte v minulé životy? Jaký život je po životě a který život je současný? Co je iluze a co je skutečnost? Jackie Chan vám může vyprávět. "Létající" scény na konci filmu jsou naprosto úžasné. ()

corpsy

Snímok možno brať ako akési spirituálne pokračovanie BOŽSKÝCH RELIKVIÍ, samozrejme ale mínus napätie, svižnosť a gradácia. A o čo je to smutnejšie, že to ťahal človek, ktorý natočil jedny z najlepších snímkov v Chanovej filmografii rokov 90tych ( napr. POLICE STORY 3 ). Jedna jediná zapamätania hodná akčná scéna ( súboj na lepkavom páse ) a zvyšok len zúfalo nudný paskvil. ()

kikuka

..uhm..prislo mi to ako nizkorozpoctovy sen..nedotiahnute "velke sceny", tancujuce pekne tety, nejake to lietanie, ale dokopy nic moc..taky tridsiaty vyluh..asi..ale rat glue - :-P ()

Damiel

Asi největším problémem Mýtu jsou otřesně laciné počítačové efekty, které bolí do očí, i když máte devět dioptrií a při sledování snímku si sundáte brýle. Vypočítávat, co všechno vypadá uměle jako z počítačové hry z 90. let, by zabralo pět hodin času, ale na každý pád počítejte s opravdu amatérskými efekty, kam se jen podíváte: krev, oheň, pohyb, prostě všechno. HRŮZA!!! Celý film je slepenec známých klišé, občas je to zajímavé, vesměs moc ne. Jackie Chan má pořád na víc (viz New Police Story). ()

Toyotomi

No trošku slátané řekněme. Závěrečný boj ve stavu bez tíže byl ohoromující (*) dále mě opět jako vždycky dostala Jackieho metoda boje (**) a taky, že tento film je (doufám že jen zatím) poslední film kde si zahrál můj oblíbený Yuen Tak, sice vedlejší roli, ale zahrál (*). ()

Toshiro

Podivný pokus o spojení klasických filmů Jackieho Chana a novodobé asijské produkce (tygr a drak). Vznikl, ale bohužel mix, který vůbec nefunguje. Jackie ve vážné dějové lince naprosto nestíhá a klasické zábavné bojové scény to nenapravují. Jediná skutečně dobrá scéna je bitka na lepícím pásu. Děj o artefaktech, prolínání snů a minulých životů působí trapně a nezábavně. Přiznávám, že jsem to doproklikal. ()

maverick10

Krasny priklad toho jak se da potencial zmrsit typicky americkym scenaristickym patosem, reziserovou schyzofrenii, Jackie Chanem a nedostatkem citu. Rozeberme si to: Kapitola 1 Scenaristicka nuda: Nedovolim aby se vam neco stalo, budu vas na vzdy ochranovat . . . . nikterak oslnive a hodne zaka pate tridy. Kapitola 2 Reziserova schyzofrenie: Jako by se do sebe vklinili dva filmy, dva zanry. Na strane jedne klasicka akcni komedie z dilny Jackieho Chana na strane druhe romanticka epicka vypravecka nevalne urovne bez kouska jiskry. Trochu se to panu reziserovi hold pomotalo a nevzniklo z toho nic. Tomu se rika poradna nevyvazenost. Kapitola 3 Jackie Chan: Kdyby to zustalo v linii Jackieho akcni komedie, nemam problem a naopak se tesim. Bohuzel v roli epickeho milovnika velka tlusta nula. Hold skatulka je skatulka a z ni se Jackie nedostane. Kapitola 4 Rozum a cit Natocit epickou sladarnu neni lehke a uz vubec ne pro nekoho, kdo s timhle zanrem nema zkusenosti a honosi se filmem Pan Magor. K tomu je zapotrebi vic, nez jen otrepane hlasky a dobove obleky. ()

dezorz

3,5. standarna popletena HK jackie chanovka. chan uz nevyzera bohvieako, zato niektore sceny aranzuje cerstvejsie a sviznejsie nez napr. Tony Jaa. ()

tomtomtoma

Tak na tomto filmu stojí za podívanou opravdu velmi kvalitně choreograficky secvičené kung-fu bitky, či úhybné manévry. Jinak velmi uvědomělý čínský archeolog Jack (Jackie Chan) pátrá, čelí nebezpečí a propadá se ve svých snech časem do dob, kdy byl čínským generálem a miloval konkubínu čínského císaře Ok-soo (Kim Hee-seon). A na koho nenarazí při svém objevu? Na nesmrtelnou Ok-soo. Za zmínku stojí již jen půvab indické dívky Samanthy (Mallika Sherawat), která Jacka zachránila před lynčováním rozlíceného davu věřících. Choreografie je ale výborná a zábavná. ()

pakobylka

Výpravná epická podívaná, která vám nabídne něžnou romantiku i po všech stránkách fantastické dobrodružství. Velice originálně se v ní podařilo propojit dvě časové linie - současnost a dávný mýtus. Každá z nich má svůj život, ale jedna bez druhé se neobejde ... vzájemně se prolínají - aby se ve finále spolu potkali. Snímek nezapře asijský původ: Obsahuje zdánlivě neslučitelný, nesourodý mix lehkého situačního humoru a osudového hrdinského dramatu, který má s komedií (neřkuli s parodií) pramálo společného - a zanechá ve vás nádech smutku a bolestné ztráty. Ale když ho přijmete, bude vám vyprávět magický příběh o velkém, statečném a oddaném srdci - a o lásce, pro kterou běh času ani smrt mnoho neznamená. Možná při jeho sledování pocítíte dotek věčnosti ... ale pokud vám nic nepředá, je to jen a jen vaše škoda - ne jeho. P.S.: Jestliže trváte na vtipné akční taškařici a nejste ochotni ze svých požadavků slevit, budete jednoznačně zklamaní. ()

otík

Jestli to byla snaha natočit něco jako Božská relikvie, tak se to povedlo pouze zpola, pokud to měl být něco jako Hrdina, tak tomu to nesahá ani po paty, komedie to není, akční pouze skoro, tak co to k sakru je??? Film je jakoby soustavně dělen na dva příběhy (generála, který ve starých dobách chrání princeznu a bojuje proti zrádcům císaře, a archeologa, kterému se v současnosti zdají sny právě o generálovi a vydává se po jeho stopách, pátrá po princezně a artefaktech z té staré doby), ani v jednom není pořádně zabydlen a ty soustavné stmívačky mě fakt málem uvedly do stavu nepříčetnosti. Na druhé straně je tu výpravný i slušně choreograficky zvládnutý film, sem tam je i trocha švandy, na Jackieho film nebývale krásných slečen a jedna naprosto dokonalá scéna z pásu s lepidlem, kterou zde chválí všichni a která opravdu nemá chybu. Ale jinak jde o naprostý průměr a hooodně divný film na Chana. ()

daEmoNickY odpad!

"Je tam nekolik peknejch scen z Jackiem. Jakas takas neznost od prekrasne sikmoocky."; mohla by zarlit; Na Youstrup se najde spousta lidicek kteri tam maji kupy videji. Dokonce aji zabery z "o nataceni".; tak nic; Az Jackie bude na mizine tak brat vsema 10ti. Fando ()

Ivuse

jedna * za scénu na páse a z úcty k Jackiemu, a druhá * za píseň (viz komentář enyama). Námět velmi pěkný, ale špatně převedený do filmu. ()

haj

Film má dvě naprosto odlišný dějový linie. Jednu ze současnosti, která je typickou Jackieho akční komedií s pár průměrnýma bojovýma scénama a několika vydařenými vtipy (asi nejpovedenější je scéna na pohyblivém lepícím pásu). Bohužel ta druhá se bere zcela vážně, ale příběh není moc dobrý, takže místy působí poněkud komicky. Ve výsledku ani jedna z částí nedostala dostatek prostoru, aby mě příliš zaujala a vždycky jsem byl zklamaný, když se film přesunul zpět do minulosti. A už vůbec nechápu trikový zakončení filmu se spoustou spec.efektů, kdy se obě části propojí. Marně jsem doufal, že se film ponese v duchu Armour of God. Tak třeba příště. ()

Beatle

Hmm....Jackie se snaží býti Indiana Jonesem, a přitom je spíše Flynnem Carsonem. Nejhorší je, že tenhle příběh - tím myslím ta "historická část" - má naprosto skvělý potenciál! A možná kdyby měli lepšího - a snad i trochu hollywoodštějšího scénáristu, kameramana Xiaodinga Zhao, nějakého brutálnějšího, a emotivněji píšícího skladatele, tak by byl tenhle příběh hodný ceny Akademie. A nebo úplně naopak, udělali-by to psychologicky, filmartově a nízkorozpočtově, bylo by to taky skvělé. Klidně se stejným obsazením. Ale jinak....nad touhle story chcípnul pes. A taky nějaký ten voják. Já vím, že Jackie často říkal, že kdyby byl placený ne za souboje, ale za pusinkování se ženskýma, tak to dělá. Tak proč sakra té létající kočeně ani tu pusu nedal?..Nechápu...a nechápu nic...ani ty příšerné kostýmy....40% ()

spikey1

Jackie si chtěl taktéž natočit něco ve stylu pána prstenů, vzal si tedy příběh na který by se dalo roubovat, vzpoměl si na svoje role v božské relikvii, ubral komediální plyn a ejhle, tentokrát to moc nevyšlo, nevím kam to svoje kouzlo Jackie uklidil, rozhodně v dnešní době s tím čím kouzlil v osmdesátých letech nemůže konkurovat u diváka který má nakoukanou např. trilogii Matrix. Moderní divák chce víc, proto by bylo dobré aby začal hledat správné scénáristy. ()

keoma26

Souboje za 5 hvězd, ostatní je jen vycpávka mezi nimi, skoro bez Chanovského humoru a nadhledu, točená čistě jako úlitba čínské neoimperiálni ideologii. ()

Jackie Chan bez kung-fu?

Jackie Chan bez kung-fu?

04.08.2007

Neumíme si to představit, ale vypadá to tak. Jeho dalším filmem (myslíme tím dalším po výpravné fantasy po boku Jeta Li The Forbidden Kingdom) bude totiž drama The Shinjuku Incident. Detaily děje… (více)