Reklama

Reklama

Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

  • Německo Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (více)
Trailer

Do konce roku 1944 zbývá pět dnů a Adolf Hitler (Helge Schneider) propadá depresím. Prvního ledna má před zraky tisíců Berlíňanů a filmovými kamerami pronést novoroční řeč – bojovnou, údernou a ráznou. Jenže má deprese a na nějaké řečnění nemá ani pomyšlení. Třetí říše se hroutí a Adolf také. Jeho nejbližší spolupracovník a ministr propagandy Joseph Goebbles však potřebuje svého vůdce v dobré kondici, a proto přichází s nápadem, že s přípravou novoročního projevu může Hitlerovi pomoct jeho bývalý dvorní herec Adolf Grünbaum (Ulrich Mühe). Jenže Grünbaum je nejen židovského původu, ale ještě k tomu „žije“ i s celou svojí rodinou v koncentračním táboře. Goebbels neváhá a nechává celou rodinu přivézt rovnou do vůdcova sídla a Grünbauma posílá rovnou do kanceláře svého šéfa. Čas běží a vůdce musí být do novoročního projevu zpátky ve formě.

Adolf Hitler se jako komické postava ve filmu objevil už několikrát, ale ještě nikdy v celovečerním německém snímku. Hned po svém uvedení v německých kinech vyvolal film mimořádnou vlnu mediálního zájmu. Ozvaly se židovské i pravicové organizace, církve, oběti holocaustu… a ti všichni měli pocit, že film jejich životy jaksi poškozuje. Ne tak režisér a autor scénáře Dani Levy. Tento Švýcar židovského původu, který se tématem holocaustu zabýval i ve svých předchozích snímcích, totiž Adolfa Hitlera ukazuje jako bezbranného imbecila, s jehož mentálním rozpoložením může pohnout jen distingovaný židovský profesor.

Výrazné herecké výkony nedávno zesnulého Ulricha Müheho (Životy těch druhých) a Helge Schneidera (přední německý komik, improvizátor a satirik) z filmu činí šokující komedii, doprovázenou mrazivým pocitem nepatřičnosti. Současný film se s druhou světovou válkou vypořádává jako s akčním dramatem, thrillerem nebo srdceryvným melodramatem. Ale Levy se s ní vypořádává po svém – v duchu nejlepších tradic německé satiry, která si z Hitlera a nacismu utahovala před i po jeho nástupu k moci, dokud to tedy ještě šlo. Možná i díky této návaznosti patří v Německu Můj vůdce i přes svou kontroverznost k divácky nejúspěšnějším filmům letošního roku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (111)

derryl 

všechny recenze uživatele

Velmi tragický příběh z konce roku 1944, není jednoduché hodnotit film, který se dotýká velmi delikátního historického okamžiku, který není komedií a je dle mého soudu dramatem se vším všudy, všechny postavy bojují v tomto díle o život, ať už svůj, svých rodin či život Třetí říše. Všechny dějinné skutečnosti známe do podrobností a nyní musíme zpracovat velmi zvláštní pohled na realitu a Adolfa Hitlera. Každý to musí udělat po svém, každý se musíme postavit k zobrazované "skutečnosti" určitým způsobem a já zvolil pohled vážný a zkoumavý. Můžeme popsat skutečnou historickou postavu vůdce právě tímto způsobem? Můžeme se smát všem tragickým postavám příběhu? Můžeme odhlédnout od hrůz Druhé světové války? To si musí každý přebrat sám v sobě. Snímek z tohoto pohledu je dobré vidět a sledovat. A nezapomínat! ()

bono22vox 

všechny recenze uživatele

,,Drama mi jde líp než komedie" vysvětluje Hitler židovskému herci Grunbaumovi... Tak věta sedí i k celému filmu. Komedie, která jako by se bála dotáhnout absurdní námět až do konce, místo toho zbytečně utíká k vážné linii... Samotný humor je pak často úmorný a bezzubý, narážky na přebujelou byrokracii třetí říše, případně pohled na hajlujícího psa nestačí. V němčině je to prý ale vtipné... ()

Reklama

Ivoman 

všechny recenze uživatele

Námět super, ale nevyužit. Herci super, ale nevyužiti. Pěkná myšlenka, že Hitler potřebuje pomoc od žida, ale je to jeden z mnoha filmů, kde se režisér snaží jít zároveň dvěma směry, komedií a dramatem. Nejde to. Měl se rozhodnout pro jedno nebo pro druhé, mě by se líbil i takový film natočen jeden jako drama a druhý jako komedie se stejnými herci. Takto to bohužel ztrácí na účinku, protože režisér to neudržel. Některé scény mě utkvěly v paměti, ale právě ty komediální, ty dramatické film posouvaly tam, kde asi být neměl. Konec filmu zklamání. Němci i po tak dlouhé době nejsou ve svém filmu schopni ani alespoň hypoteticky zabít Hitlera. :-) ()

campix 

všechny recenze uživatele

Ano opravdu je to neskutečná kravina. Trochu podnícen výbornou německou komedií Už je tady zas jsem se vrhl i na další parodické vyobrazení Adolfa Hitlera. Zdejší hodnocení mi mělo býti varování, ale rozhodl jsem se ho ignorovat a zkusit, jak mi sedne styl humoru. Opravdu nesedl. Je to zbytečně hloupé, neoriginální a zoufale nudné. Není to vůbec šokující a ani závratně podněcující k dalším myšlenkám. Dá se tedy říci, že naprosto zbytečné. Ztracená hodina a půl. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Skutečná pravda o Hitlerovi aneb Es lebe die Deutsche Ironie. 1) Německé trauma z fašismu dnes v každodenním životě už patrné není. Ovšem ve vnímání historie je nelze přehlédnout. Dělat si legraci z dějin, za které se hluboce stydím, je obtížné. Situaci v tomto konkrétním případě neulehčí ani skutečnost, že se za ně nestydím. 2) Smát se vtělenému Satanovi také moc nejde, zvláště ne, když z něho sálá hrůza i po 70 letech. 3) Připočítejte proslulý německý smysl pro humor a je jasné, že to nemohlo dopadnout dobře, ať už se tvůrci snažili, jak jen mohli. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (7)

  • Režisér Dani Levy je židovského původu. (Mr.Hudson)

Související novinky

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (více)

Reklama

Reklama