Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Farář u svatého Dominika je laskavý a originální film, který získal sedm Oscarů včetně ocenění Nejlepšího herec (Bing Crosby), Nejlepší film a Nejlepší režie. Přidělení mladého kněze O'Malleyho (Crosby) na zastaralou farnost při kostele Svatého Dominika působí už od začátku problémy. Starý nerudný kněz Fizgibbon (Barry Fitzgerald) má o O'Malleym i jeho ideálech velmi nízké mínění. Ti dva se na ničem neshodnou. O'Malleyho nové metody ale osloví i nejdivočejší mladíky z okolí. Obyvatelé čtvrti si vezmou poslání kostela k srdci a jejich komunita se začne stmelovat. Farář u svatého Dominika je film plný krásné hudby od klasické "Ave Maria," v podání hvězdy Metropolitní opery Risë Stevense, přes bezstarostnou "Three Blind Mice" až po Oscarem oceněnou "Swinging on a Star." (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (29)

Han22 

všechny recenze uživatele

Další Oskarovka za mnou. Going My Way přichází z něčím, co v Česku moc nepochopíme - kostel jako základ komunity a farář jako její pilíř. A když přichází O´Malley, mladý kněz se zálibou ve sportu a populární hudbě do kostela sv. Dominika a střetává se s hodným, ale přece jen starším a jiným knězem Fitzgibbonem, vypadá na to skvělou záležitost. Bohužel to tak úplně není. Film skáče z tématu na téma - děti na ulici a sbor, Fitzgibbonovo stárnutí, hypotéka, milostná zápletka, žena z minulosti, skládání hitu. A nakonec SPOILER přijde ještě požár a stěhování. KONEC SPOILERU! Zkrátka scénář nedrží pohromadě a díky tomu je to jen hezký film. Jednotlivosti jsou příjemné - hrdina je sympaťák, postava otce Fitzgibbona je úžasná, písničky se povedly (Swinging on a Star získala nejen Oskara, ale i místo nejhranějšího songu roku 1944). Drama roku 1944, ale od Oskarového filmu bych čekal více strhující zážitek. Slabší 4*. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Nepředstavitelně krásný film. Asi začínám být sentimentální, ale u Going My Way si dokážu představit typické tradiční americké Vánoce. Češi si potrpí na pohádky s princeznami a čarodejnicemi, Američani mají laskavého kněze, který putuje od farnosti k farnosti, aby dal věci do pořádku. Bingova role je podobně jako celý film nepopsatelná; řeknete, že je kněz, a lidé si představí usedlého staršího pána. Řeknete, že si neznáte milejšího a ochotnějšího člověka, a lidé si představí naivního muže odpoutaného od reality. Řeknete, že ve volném čase hraje golf a tenis, a lidé si představí nějakou bláznivou komedii 21. století. Přitom nic není vzdálenějšího realitě. Kněz Chuck O'Malley - kandidující právě na pozici jedné z mých nejoblíbenějších filmových postav - je příjemný, nadaný chlap s organizačními schopnostmi a touhou konat dobro, odměnu za svůj úspěch ale přenechává ostatním a ve snaze nezahambit jiné svými dovednostmi stojí věčně ve stínu. Ve volném čase se baví jako všichni ostatní, má řadu přátel a byť s mírně pohnutou morálkou společnosti ne vždy souhlasí, snaží se lidem nekázat a nemluvit do života, spíše jim jen nenápadnými poznámkami naznačit, co je správné. Jeho čestnost a uhlazenost mísená s mládím (čtyřicátník Crosby tu vypadá tak o deset let mladší) je zvláštně podmanivá, až mi svým osudem částečně připomíná jednoho kněze, který mě poprvé jakožto ateistu dostal na mši do kostela a se kterým jsem zjistila, že i pro nevěřícího může být krátká pomoc na faře zajímavá. Jak napsal MichalHajd v diskusi, každý, kdo uvidí tento film, se rázem v duši stane jako by lepším. Možná jen na okamžik, možná nadlouho, nedokážu posoudit. Sama jsem jeho hřejivou sílou teď tak omámena, že ani nevím, co napsat. Tak to nebudu prodlužovat a jednoduše napíšu, že se jedná o vynikající film s krásnou ústřední postavou Binga Crosbyho a že všech 7 Oscarů (nejlepší film, režie, scénář, námět, herec hlavní role, herec vedlejší role, píseň) je zde více než zasloužených. A pokud budu mít i za dva měsíce z tohoto filmu stejný pocit jako dnes večer, asi lehce pozměním top 10 svých nejoblíbenějších filmů. ()

Reklama

CSSML 

všechny recenze uživatele

Milý, poklidný film. Vztah mladého a starého kněze je plný vtipných i dojemných okamžiků. Ovšem časté hudební vložky již tak pomale plynoucí děj téměř zastavují. Na konci film se lze stěží ubránit slzám. – „Naše neshody byly jen v našich metodách, nikoli v našich srdcích.“ – „Vždy myslí na ostatní, a to umí udělat život krásným.“ ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Velmi milý film, optimistický, povznášející. Oslavuje to, co je v člověku dobré. Některé pasáže, jako např. když starý pan farář mluví s mladým nástupcem o své matce, jsou opravdu hluboké a krásné. Celkově vůbec za povšimnutí stojí, jak moc se za těch 60 let změnila úroveň chování a vyjadřování lidí. A hlavně, jak se posunuly, či spíše zhroutily - tehdy ještě nedotknutelné- hodnoty. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Považoval jsem Binga Crosbyho za muzikanta, který fušoval i do herectví, protože měl parádní hlas. Ale snímek "Farář u svatého Dominika" ukazuje, jak moc byl dobrým hercem a jakékoli uznání si za tento film zaslouží, protože předvedl skutečně jedinečný, civilní výkon, kdy mi z něj, ale i z celého příběhu spadla brada. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (6)

  • Film byl psán jako pokračování Zvonů od svaté Marie, které se rozhodlo natočit studio RKO s tím, že hlavní postavu ve filmu ztvární Bing Crosby. Paramount, se kterým měl Crosby tehdy smlouvu, se uvolil propůjčit RKO svou hvězdu pod podmínkou, že režisér McCarey napíše pokračování Zvonů od svaté Marie pro Paramount a bude ho režírovat. McCarey přišel s nápadem Faráře u svatého Dominika a ten byl nakonec z neznámého důvodu natočen a uveden do kin jako první. (StarsFan)
  • První veřejné promítání proběhlo 26. května 1944 na 65 vojenských základnách po celém světě, nejčastěji ale v Evropě. (StarsFan)
  • Barry Fitzgerald byl nominován na Oscara pro nejlepšího herce v hlavní i vedlejší roli za ten samý herecký výkon. Oscara za vedlejší roli získal, zatímco v hlavní kategorii musel ustoupit Bingu Crosbymu, který hrál ve Faráři u svatého Dominika otce O'Malleyho. Je to poprvé a naposledy, co se v dějinách předávání cen Akademie stalo, aby byl jeden herec nominovaný za ten samý herecký výkon v obou kategoriích. Dnes už je něco podobného pravidly zakázáno. (StarsFan)

Reklama

Reklama