Josefína Mutzenbacher: Jak to skutečně bylo... díl 1.

• Česko Josefína Mutzenbacherová: ...jak to skutečně bylo 1. díl (festivalový název) (více)
Pornografický / Komedie
Západní Německo, 1976, 95 min

Josefina Mutzenbacher je mladé nezkušené a zvídavé děvče, které jednou v noci přistihne svého masturbujícího bratra při sledovaní souložících rodičů. Náhlou vzniklou situací je samozřejmě sama vrušena natolik, že svého bratra svede a navzájem se orálně uspokojí. Ať už zní scénář jakkoli absurdně, je tento úvod pouze rozjezdovou dráhou pro film, který se tak nese v odlehčeném duchu. Josefina "prolomila ledy" a objevuje postupně další a další tajemství sexu, jehož náznaky jsou všude kolem ní. Incesty s otčínem, hříchy s farářem i ještě více nezvyklá a odvažná témata se nebojí naťuknout (vlastně úplně otevřít) toto na svou dobu nadčasové dílo, které vás s partnerkou nejen příjemně naladí, ale i nenásilnou formou pobaví. (aR3Zz)

Oxik49

Tenhle film už je prostě klasika a legenda. To, co před 30 lety plnilo funkce, jaké dnes plní různé weby, dnes skvěle plní funkci komedie (a mnohdy lépe než leckterý současný film, který přímo opouští filmové studio s nálepkou "komedie"). V rámci obou dvou žánrů, které se zde (z dnešního pohledu) mísí, nabízí něco nevídaného a originálního. A to jsem ještě nezmínil nesporný historiologický přínos tohoto filmu... Ale dost už přemoudřelé filmové kritiky. Kdo se chce pobavit, jistě si Josefínu pustí. ()

kondor77

Jeden z nejlepších filmů všech dob (v rámci žánru, pochopitelně). Zde je odkaz na film v češtině (ten dabing je šílený, ale filmové teoretiky, historiky, honiče a pány z Moviezone by mohl zajímat). ()

thunnus

Po dlouhé době, co jsem o tom slyšel, se mi toto už legendární dílo podařilo shlédnout. No, nenudil jsem se. Svým způsobem tenhle film měl i trochu atmosféru díky té špatné kvalitě obrazu, která jen dávala vyniknout jakémusi protikladu dřívějších erotických snímků oproti nynějšímu pornu, které je plné silikonu a přehrávajících holek. Neodsuzuju to, nejsem takový pokrytec, abych tvrdil, že se mi to nelíbilo (to může tvrdit tak možná ta pověstná pětiprocentní menšina, a to ještě kdo ví). Vzhledem k tomu, že jsem to viděl v původním znění a bez titulků, tak mi možná něco ušlo, ale ten incest, který tu byl, byť je evidentní, že se jedná jen o věc charakterů, si autoři mohli odpustit.. Ale možná se pletu a jen jsem špatně rozuměl, protože německy sice dokonale neumím a to, co jsem slyšel tady, rozhodně běžně člověk neuslyší :-). Možná i pro zlepšení mé slovní zásoby v němčině dávám průměrné hodnocení, ale není to určitě tak skvělý film jako Jesus Christ Vampire Hunter, který jsem měl nedávno možnost shlédnout, a už dlouho jsem se u ničeho tak dobře nebavil a i tímto mu dělám reklamu, protože si to zaslouží. ()

zette

Ac nemam v planu zde hodnotit pornofilmy, tak u Josefiny musim udelat vyjimku. Tento film se ke mne dostal snad po vice nez 15-ti letech a nektere momenty si pamatuji dodnes. Neskutecne me po te dobe shlednuti tohoto filmu potesilo. Ma to vtip, sympatickou hlavni hrdinku, na filmy tohoto zanru i bohaty dej a poradne kartace:-). Toto je spicka ve svem oboru a poctive "oldschoolove porno"! ()

Seabeast

Oldschool německé péčko s bobrama. Zlaté sedmdesátky! Nenechte se ale odradit touto perverzí, protože je to zábava k popukání! Když se řekne Josefína, tak si hned vybavím scénu s fotografováním, protože při jejím sledování pokaždé sletím ze židle! Abych maličko zasvětil. Pan fotograf na ulici osloví Josefínu a nabídne ji, že může pózovat u něj doma. Jako další aktéry tam má svoji ženu a nějakého nýmanda. Jde mu hlavně o umění a povedené fotky, takže si svou nahou ženu stále hlídá jesti nelumpačí. Nazí jsou tam všichni a nevinné pózování se pokaždé ve chvíli nesledování manžílka zvrhne. Chudák tak pokaždé běsní jak o život: "Ale jenom špičku!!! Vždyť ty šou**áš potvoro!!!" :-D Těch absurdit je tu ale mnohem více. Jestli budete mít na tenhle humor naladěné lidi, tak udělejte projekci, stojí to za to! :-D ()

• Pikantní je, že za jednoho z možných autorů předlohy je považován Felix Salten, jehož jiná práce inspirovala Disneye k Bambimu (1942). (DruidKarel)
  • Literární předloha se dočkala i českého překladu – „Josefina Mutzenbacherová neboli Paměti vídeňské holky, jak je sama vypravuje“. (kondor77)
  • Film bol zakázaný v Nórsku (1971-2003). (Paldiny)