Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Německá loď Wilhelm Gustloff byla v lednu 1945 zasažena třemi sovětskými torpédy a okamžitě se začala potápět. Nastal zoufalý boj o přežití, při kterém zahynulo 5krát více lidí než při zkáze Titanicu. Tato katastrofa se vepsala do dějin... (oficiální text distributora)

Recenze (53)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Tento komentář začnu trochu oklikou... V posledních dnech zrovna probíhalo šílenství kolem výročí 100 let od potopení Titanicu. Hromada lidí žije v přesvědčení, že to byla největší námořní katastrofa všech dob. Snažil jsem se tyto pomatence aspoň trochu poučit a odkazoval je právě na loď Wilhelm Gustloff (cca 9000 mrtvejch), ale dost mě překvapilo, jak málo informací je o týhle katastrofě k dispozici. Co se týče Titanicu, tak člověk na netu najde snad i to, jakou měl toho večera kapitán stolici. O potopení lodi Wilhelm Gustloff se nedá zjistit téměř nic. Zjistil jsem aspoň to, že o tom byl natočenej film, tak jsem se rozhodnul, že se na to podívám. A teď už k samotnýmu filmu... Z těch 3 hodin zabere samotný potopení lodi necelejch 30 minut. Když jsem si vzpomněl, jak jsem u Titanicu nadával, že se musim nejdřív prokousat 1,5 hod blbostma, abych se dočkal 1,5 hod celkem slušný katastrofický části, tak jsem měl skoro nutkání přihodit Titanicu ještě 1 hvězdu. Zase na druhou stranu musim uznat, že tady ten zbytek filmu nejsou žádný přeslazený sračky a občas se tam i něco zajímavýho odehrává. Nicméně asi bych to tvůrcům vrátil, aby to zkrátili tak na polovinu. Navíc tvůrci se ani moc nesnažili o to, aby film odpovídal skutečnosti, tak radši použili berličku o tom, že události se odehrály podobně a postavy jsou fiktivní. Pokud by někdo film podobnejch kvalit natočil o Titanicu, nejspíš by po tom nikdo ani neflusnul. ()

kalap odpad!

všechny recenze uživatele

A kto si začal ? Ten kto seje vietor zožne búrku.Odtiaľ začína predlžená verzia môjho komentára.Tejto takzvanej najväčšej námornej katastrofe predchádzala najväčšia pozemná katastrofa,kde len v koncentračných táboroch bolo vyvraždených slovom šesť milionov židov žien detí starcov a to ľudskými beštiami , ktoré boli nemeckého pôvodu a tak táto veľká vodná katastrofa je len malinkou kvapôčkou zadosťučinenia cicis. ()

Reklama

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Joseh VILSMAIER opět natočil film na základě skutečné události z druhé světové války, na který se nedá zapomenout. Zvláště je zajímavá episoda dvou bratrů - důstojníku německé armády, kdy každý z nich stojí svým chováním a myšlením na opačné straně. (Velmi mi to připomnělo situaci z filmu "Doktora Živaga" z r.1965, kde byla obdobná konfrontace postojů dvou bratrů.) Mě se film velmi líbil (nevěděla jsem, že se něco takového v lednu roku 1945 přihodilo, protože se to zřejmě tutlalo, aby se neprozradila vina SS politického důstojníka, který v podstatě celou katastrofu zavinil. Po válce při vyšetřování se to "zametlo pod koberec" a nikdo nebyl potrestán. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Na TV film to ušlo. Samozřejmě se tam více mluvilo než dělo. Do toho nacisti, agenti, láska, hodný kapitán, fanatik, zlý kapitán bla bla atd... Řada reálií však seděla. Zejména živelné nastupování uprchlíků (díky čemuž se dodnes neví přesný počet obětí) bylo věrně znázorněno a i některé animované pohledy na Gustloffa se mi líbily. Ve srovnání s touto katastrofou a počtem civilních (zejména dětských a ženských obětí) je ztroskotání Titanicu jen malým žblunknutím. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Titanicu je skoda, bo tam sa utopili obycajni ludia, ktori nikomu nic neurobili: Jo a dlhodobo tvrdim, ze info o Titanicu je uz proste prilis vela - ak to takto pojde dalej, o chvilu budemen vediet, ci hajzlbaby v tu osudnu noc cistili a vytirali hajzly na Titanicu v smere pohybu hodinovych ruciciek alebo proti! Tu na tejto lodke sa utopili nazi hovna ..... film plany, dlhy jak tyzdnovy sopel na rukave, Spojenci utopili tusim 6 500 ludi ..... stojacich na starne zla. Par slov k tej nazi zrude menom Hytler - par dni /a fakt neviem kolko, 2 ci 3....to je jedno/ po potopeni Gustloffa dal Hytler zastrelit hlavneho kapitana : 75 % ()

Galerie (30)

Zajímavosti (2)

  • Filmové spracovanie najväčšej námornej katastrofy v dejinách, pri ktorej zahynulo až šesťnásobne viac ľudí ako pri skaze Titanicu. Niektoré historické pramene uvádzajú počet obetí od 6 000 do 9 400. Torpédovala ju sovietska ponorka S–13, 30. januára 1945 pod velením kapitána Alexandra Marineska. Nemecká loď Wilhelm Gustloff patrila organizácii Kraft durch Freude (V radosti je Sila) a bola pomenovaná po švajčiarskom nacionálnom socialistovi zavraždenom v roku 1936, Davidom Frankfurterom, ktorý mal židovský pôvod. Z Gustloffa urobili martýra Tretej ríše. Loď bola postavená v Hamburgu v známej lodenici Blohm & Voss, bola 208,5 metrov dlhá a 23,59 metrov široká a vážila 25 484 ton. Na vodu ju pustili 5. mája 1937. Po zásahu torpédom zo sovietskej ponorky sa potopila za 45 minút. Zo začiatku slúžila ako výletná loď (mala aj bazén a kino), neskôr ju prevzalo vojenské námorníctvo a slúžila ako nemocničná loď (Lazaretschiff), ale bola aj napriek Haagskym konvenciám čiastočne ozbrojená. Pri svojej poslednej plavbe bola preplnená utečencami z východného Pruska a vyplávala z prístavu Gotenhafen, Gdyňa v dnešnom Poľsku, do Kielu. V čase katastrofy mal vietor silu 7 stupňov, boli vysoké vlny, teplota vzduchu mala 17°C a voda 4°C. Keď sa o udalosti od admirála Dönitza dozvedel Hitler, v záchvate zúrivosti nariadil kapitána Zahna zastreliť ako poslednú obeť Gustloffa 3. februára 1945.

    Bilancia zachránených:
    Torpédoborec T 36: 563 zachránených
    Minolovka Löwe: 472 zachránených
    Minolovka M 387: 98 zachránených
    Minolovka M 375: 43 zachránených
    Minolovka M 341: 37 zachránených
    Parník Gottingen: 28 zachránených
    Torpedofangboot TF 19: 7 zachránených
    Fregata Gotland: 2 zachránení
    Hliadková loď 1703: 1 zachránený (kojenec) (Cicis)
  • Poslední film, ve kterém hrála Dana Vávrová (M.B)

Reklama

Reklama