Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Německá loď Wilhelm Gustloff byla v lednu 1945 zasažena třemi sovětskými torpédy a okamžitě se začala potápět. Nastal zoufalý boj o přežití, při kterém zahynulo 5krát více lidí než při zkáze Titanicu. Tato katastrofa se vepsala do dějin... (oficiální text distributora)

Recenze (53)

packa 

všechny recenze uživatele

Dvoudílná telenovela podle skutečné události. Klaďasové jsou pohádkově kladní, záporáci ukázkově záporní a přesto, nebo možná právě proto, to nefunguje. Škoda, mohl to být výborný film, kdyby tvůrci méně tlačili na city. Poznámka na závěr, pokud bude můj komentář číst osoba německé národnosti, ať si k mému hodnocení přidá tři hvězdičky. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv je Zkáza lodi Gustloff televizní film, tak má co říci. Ukazuje nám příběh založený na skutečných událostech, které opět potvrdily, že válka zabijí i nevinné civilisty, přičemž takovým tragédiím stačí k dokonání svého díla pouhých pár minut. Tento německý snímek je poměrně rozvleklý, rozdělený do dvou dílů, z nichž v prvním můžeme vidět touhu lidí dostat se na Gustloff a v druhém samotnou plavbu, o jejímž osudu napovídá již samotný název. Jako divák jsem neměl při sledování naprosto s ničím problém, bavil jsem se, byl napnut, jakou cestou se osudy cestujících uberou. Zoufalý boj o přežití je pak velmi dobře vykreslen a je bezpochyby to nejsugestivnější v celém filmu. Titanic je pochopitelně svým zpracováním někde úplně jinde, avšak Gustloff nabízí také něco, co stojí za vidění. ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Pokud se jedná o cca třičtvrtěhodinovou potápěcí sekvenci, tak to bylo na televizní zpracování velmi slušné, ačkoliv bych občas uvítal trochu více světla. Ale budiž. Nicméně ten zbytek za mnoho nestál a upřímně řečeno pokud by to bylo podané jako hraný dokument, bylo by to mnohem lepší. Copak herci, ti byli fajn a mě konkrétně bavil Markovics užívající si svojí hnusáckou kreaci. Ale pokud jde o jednotlivé minipříběhy, tak ty byly vyloženě nezajímavé a v jejich záplavě se ztrácí i faktické okolnosti toho, proč Gustloff dopadl tak, jak dopadl. Jako doplněk k dané tématu by to ušlo, ale samostatně to moc nefunguje. 40% ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Nemecký režisér J.Vilsmaier, ktorý sa preslávil hlavne svojim asi najlepším filmom Stalingrad, natočil film o pravdepodobne najväčšiej námornej tragédii, pri ktorej zomrelo okolo 9000 ľudí, prevažne civilistov a hlavne žien a detí. Čítal som kratučkú zmienku o príprave tohto filmu asi pred dvoma rokmi, tuším v Cineme a potom dlho nič, až zrazu úplne potichu vyšiel na DVD. Keď film s takou silnou témou vyjde tak potichu, zvyčajne to znamená prúser. No,je aj nie je. Jedná sa o televízny film o dĺžke 180 min., ktorý je rozdelený na dve časti. Na prehrávači zvolíte buď samostatný diel, alebo prehrať obidva naraz. Postavy a charaktery sú slušne prepracované, pár davových scén, kratučká scéna s ruskou ponorkou a potápanie lode, pri ktorých davové scény určite ovplyvnil rozpočet. Miestami máte pocit, že Titanic mal niekoľkonásobne viac pasažierov, ale opak je pravdou. Film z vás nakonci dokáže vytlačiť emócie hlavne z dôvodu, že ste venovali postavám a filmu tri hodiny. Či sa to dalo urobiť lepšie s obmedzeným rozpočtom pre televízny film, neviem, ale ako lekcia z histórie to cekom stačí. Ako už niektorí spomenuli ,vo filme mi chýbala dohra, kde kapitán lode bol tri dni po potopení zastrelený na príkaz Hitlera, ktorý neskutočne zúril. No bodaj by nie... Slabšie štyri. 70%. ()

KajusaK 

všechny recenze uživatele

Průměrný TV film, který nemá bohužel nic navrch. Doted jsem nevěděla, že lod Gustloff existuje, takže jsem se alespon něco dověděla a film mě vcelku bavil, ačkoliv tam nebylo nic zajímavého (až na zakončení), dojemného, ani nic prostě..Láska tam vůbec neměla být zatažena, filmu to jen uškodilo..Kladný byl herecký výkon Dany Vávrové. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (2)

  • Poslední film, ve kterém hrála Dana Vávrová (M.B)
  • Filmové spracovanie najväčšej námornej katastrofy v dejinách, pri ktorej zahynulo až šesťnásobne viac ľudí ako pri skaze Titanicu. Niektoré historické pramene uvádzajú počet obetí od 6 000 do 9 400. Torpédovala ju sovietska ponorka S–13, 30. januára 1945 pod velením kapitána Alexandra Marineska. Nemecká loď Wilhelm Gustloff patrila organizácii Kraft durch Freude (V radosti je Sila) a bola pomenovaná po švajčiarskom nacionálnom socialistovi zavraždenom v roku 1936, Davidom Frankfurterom, ktorý mal židovský pôvod. Z Gustloffa urobili martýra Tretej ríše. Loď bola postavená v Hamburgu v známej lodenici Blohm & Voss, bola 208,5 metrov dlhá a 23,59 metrov široká a vážila 25 484 ton. Na vodu ju pustili 5. mája 1937. Po zásahu torpédom zo sovietskej ponorky sa potopila za 45 minút. Zo začiatku slúžila ako výletná loď (mala aj bazén a kino), neskôr ju prevzalo vojenské námorníctvo a slúžila ako nemocničná loď (Lazaretschiff), ale bola aj napriek Haagskym konvenciám čiastočne ozbrojená. Pri svojej poslednej plavbe bola preplnená utečencami z východného Pruska a vyplávala z prístavu Gotenhafen, Gdyňa v dnešnom Poľsku, do Kielu. V čase katastrofy mal vietor silu 7 stupňov, boli vysoké vlny, teplota vzduchu mala 17°C a voda 4°C. Keď sa o udalosti od admirála Dönitza dozvedel Hitler, v záchvate zúrivosti nariadil kapitána Zahna zastreliť ako poslednú obeť Gustloffa 3. februára 1945.

    Bilancia zachránených:
    Torpédoborec T 36: 563 zachránených
    Minolovka Löwe: 472 zachránených
    Minolovka M 387: 98 zachránených
    Minolovka M 375: 43 zachránených
    Minolovka M 341: 37 zachránených
    Parník Gottingen: 28 zachránených
    Torpedofangboot TF 19: 7 zachránených
    Fregata Gotland: 2 zachránení
    Hliadková loď 1703: 1 zachránený (kojenec) (Cicis)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno