Reklama

Reklama

O kapitalismu s láskou

  • USA Capitalism: A Love Story (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (137)

Crawler-D 

všechny recenze uživatele

Michael Moore si podráží větev zajímavé investigativity tím, že musí zesměšňovat všechno a všechny a dohánět věci do absurdnosti. Pak by mu člověk nevěřil nic. Tklivý hudební podkres vzbuzuje každou chvíli potutelný smích, protože ani Televizní noviny nejsou tak slzopudné. Začátek nabízí hned několik wtf momentů - jako když přirovnává otrocký systém starověkého Říma k současné Americe, nebo když vzbuzuje soucit s vystěhovávanými lidmi, ale neřeknene nám PROČ se tak děje. Má nám stačit, že to jsou sympatičtí Američané, na které si bez morálního oprávnění došlápla policie. To že se jedná o stádo blbců s vymytými mozky, které podepíše každou bankovní smlouvu, aniž by si ověřili věci týkající se výše úroků, je věc druhá. Michael Moore nechce kapitalismus a já čekal, jestli řekne, že chce komunismus, abych se mohl už zplna hrdla zasmát. On chce demokracii!...Otázka by ale měla spíš stát, jestli chce rovnost nebo svobodu (viz. sociologické práce Alexis de Tocquevilla), ale to by už nebyla taková demogogická švanda, že. ()

ghatos odpad!

všechny recenze uživatele

Moorovi dokumenty mají klesající tendenci. Už předcházející "díla" byla diskutabilní. To co předvedl teď....:)...i keynesiánec by dostal infarkt. Absoultně lže a zřejmě opravdu nechápe měnový systém a fungování peněz - zejména jejich HODNOTU. Už ten začátek, kdy porovnává USA a starověký Řím - demagogie v jeho podání je neuvěřitelně legrační. Mám pocit, že ztratil definitivně soudnost...jeho běhání s pytlem peněz a zevlování u bank bylo idiotské. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám rád filmy Michaela Moora, v lecčems s ním souhlasím, rád bych s ním prováděl občanská zatčení nejhamižnějších zmetků a jezdil obrněným vozem pro peníze do bank, ale do boje se systémem po jeho boku nepůjdu. Prvních dvacet let života mi totiž klíny do hlavy vrážela socialistická propaganda, dalších dvacet let činí totéž ta kapitalistická a já jsem tak nějak dospěl k názoru, že každá dobrá myšlenka bude ve finále láskyplně zneužita k něčímu obohacení, čímž pro mě ztrácí smysl za ni bojovat. To se radši pobavím u kapitalistické lovestory, která sice patří ke slabším Mooreovým počinům, ale pro mne má stále obstojné kouzlo. ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Předchozí Mooreovy filmy byly možná manipulativní, ale měly poselství, se kterými jsem v zásadě souhlasil. Vzkaz, který sděluje tento film je, že kapitalismus je zločinný systém založený na tom, že bohatá menšina okrádá chudou většinu, a že bychom měli tento systém svrhnout a nahradit jej...demokracií (sic)! Moore nám po celý film ukazuje, jak zlé banky, realitky, burzy, korporace, Bush etc. okrádají chudé pracující, vyhánějí je z domovů a nechávají je umřít, ale žádný lepší systém, ve kterém by se toto nedělo, nenabízí. Asi jím má být systém, ve kterém "mají všichni stejně", ale zcela opomíjí historickou zkušenost, že takový systém lze v reálu vytvořit maximálně na úrovni malého podniku s pár zaměstnanci, ale rozhodně ne na úrovni celé země. Oproti předchozím filmům je tu navíc méně (chtěného) humoru a více vaty a opakování již viděného (ano, i zde jsou scény, kdy Moore přijde ke vchodu do nějakého podniku, teatrálně se dožaduje schůzky s ředitelem a strašně se diví, že ho nechtějí pustit dovnitř, hmm). ()

daEmoNickY 

všechny recenze uživatele

Další film Majkla Můra. Manipulativní řeči slyšet odevšad. Asi udělám vyjímku. ___ Doporučuji jako protipól české propagandy proti socialismu (příp. komunismu) - jednak nemyslet a druhak navádět. Uřvané děcko by mělo dostat na zadek, ne lízatko. Na Majklově tlustém zadku je sice co plácat, chňochňochňo, ale za (víceméně úspěšnou) snahu o osvětu bych mu dal radši lízatko (každopádně kalhoty půjdou dolů --- teplá poznámka). ___ Film obsahuje několik účelově vybraných případů výhod a nevýhod, dalé několik bodů odsud http://cs.wikipedia.org/wiki/Logický_klam . Jsou to sice okrajové případy, ale jednak se na nich snáze (sic!) odhalují chyby systému a druhak jsou citové. A o citech přeci dokument "je" - ukazuje pěkná zvířat(k)a. Přestože se jedná o dokument obsahuje ironii, zajímavé. ___ OMG, ON POUZIL TO SLOVO NA "S" ___ Socialismus (příp. komunismus) i kapitalismus jsou 2 systémy. Každý z nich řeší určité problémy. Každý z nich v praxi podlehl korupci. ___ Au Contraire tento film přináši alespoň ukázku jedné společnosti která funguje demokraticky, kde všichni lidé co rozhodují věci rozumí (Nerovnoměrné množství znalosti je příčinou korupce. Ironicky, rovnoměrné množství malé znalosti taky.) ___ VUBEC NEMANIPULATIVNI UVAHA, FAKT ___ Dá se vyhánět "zlo zlem", "manipulace manipulací"? Nez začnu dělat nechutné vtípky na ty zelené čuráky (kouří trávu a [navzájem si] ptáky jakkoli říkají jak ptáky milují [a tak se ta barva šíří]), protože "oko za oko" je vítězná strategie a oni mají "nenásilí za nenásilí" (a prachy na trávu za humanistické kecy), tak si přečti, že "oko za oko" je vítězná strategie zde http://maly.blog.sme.sk/hladaj.asp?hltext=v%ECzen%ED&cas=1&zorad=datum&bloger=2929 . Vše, co jsem v "úvaze" napsal není vůbec manipulativní, vulgární, lživé a nesmyslné ... Nene! ___ Další film Majkla Můra. Manipulativní řeči slyšet odevšad. Být vyjímka mi dlouho nevydrželo. Zajímavé. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (7)

  • Film vyšiel aj pod ďalšími alternatívnymi názvami, a to The New Movie a Untitled Michael Moore Project. (MikaelSVK)
  • Michael Moore považuje tento svůj dokument za nejvydařenější. (Othello)
  • Dokument měl být původně přímým následovníkem Fahrenheit 9/11, ovšem poté, co byl Bush znovu zvolen za prezidenta se Moore rozhodl zaměřit více na korporační USA. Finanční krize v roce 2008 nakonec donutila Moora úplně změnit dosavadní zaměření filmu. (Othello)

Reklama

Reklama