Reklama

Reklama

VOD (1)

Když unikne jen jediný, bude to vítězství. Frank Sinatra jako strůjce troufalého útěku za hranice fašistické Itálie... Na sklonku fašistické diktatury Benita Mussoliniho se plukovník letectva americké armády Joseph Ryan ocitá v italském zajateckém táboře. Jako zajatec s nejvyšší hodností se stává vůdcem spojeneckých vojáků, kteří plánují útěk z tábora řízeného italským tyranem Battagliou. Po kapitulaci Itálie se podaří vězňům dostat na svobodu, záhy se ovšem ocitnou v rukou německé jednotky, která jim vystaví jednosměrnou jízdenku do Říše. Plukovník Ryan ale vymyslí plán, jak se zmocnit celé vlakové soupravy pod přísným dohledem vrchního nacistického vedení. Stačí využít vhodné příležitosti k převzetí německého expresu. Začíná zběsilá vlaková jízda za nepřátelskou linii v režii neohroženého Ryana, jehož ztvárnil hvězdný Frank Sinatra. Když se podaří dostat za hranice Itálie alespoň jednomu, bude to představovat vítězství. (Česká televize)

(více)

Recenze (114)

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Náhodou jsem narazila na tuhle filmovou lahůdku v odpoledním programu Primy a nemohla si to samozřejmě nechat ujít. Čím dál víc totiž Franka Sinatru obdivuju nejen jako zpěváka, ale i jako herce, a v tomhle filmu je prostě skvělej. Dalo by se říct, že řadu scén nese na svých bedrech, a i když u mě pravděpodobně navždy bude o něco lepším zpěvákem, než hercem, nedá se mu upřít, že má, narozdíl od řady svých dalších kolegů fušujících do filmového řemesla, talent. A ta závěrečná scéna vás naprosto přiková k zemi, protože... něco takového se moc často nevidí. Prostě jeden z těch výborných válečných filmů, který je dnes už bohužel celkem zapomenut. Jednoznačně neprávem. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Britové dodají hrdost a paličatost, americký kolonel invenci a odvahu. Tenhle POW spoj do Švýcarska si umí udělat na návěstidlech zelenou.. Někdy se humor dokonale spojí s napětím (vikář předvádí, jak šaty dělaj člověka), někdy tápe (zásah hasičského sboru „Cretino“ v táboře), ale jinak poctivé dobrodrůžo, které až k alpskému (ve skutečnosti andaluskému) finále systematicky graduje. Apropo, poster s Ryanem dobíhajícím vlak dokonale spoiluje poslední vteřiny snímku. Přiznávám se, že potom jak se zachoval k nacistické matraci pro důstojníky, jsem mu už moc nevěřil.. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Lítalo tam pár mušek. Tak předně, když byl zajatecký tábor osvobozen, proč plukovníka Ryana pustili z izolace až v době, kdy v táboře už nebyl jediný nepřátelský voják a probíhal "soud" s italským velícím důstojníkem? Čím to proboha messerschmitty střílely, takhle vypadá střela z kanónu nebo laserovka z dob Terminátora? Německý vlak jedoucí přes osmdesát kilometrů v hodině dokáže zastavit na padesáti metrech, ze kterých je vidět chybějící kolejnice? Proč ve vlaku během přestávek v jízdě nehlídali zajatého důstojníka a italskou dívku nepřetržitě, ale nechali je spoutané bez dozoru a jen je chodili kontrolovat?____Už podle mého hodnocení je ale vidět, že mušky nevadí, když to nejsou komáři. Von Ryan's Express je opravdu nutno bez bázně zařadit mezi filmové válečné milníky, které tu vzpomíná kolega monolog. Pro Frankovy příznivce jeden z nejdůležitějších snímků. A mimochodem, k filmu existuje opravdu povedený trailer. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na rovinu hlásím - neměl jsem ani tušení, že takový bonviván jako je Frank Sinatra hrál v jakémkoliv válečném filmu tehdejšího Hollywoodu. Přitom zde rovnou plukovníka letectva americké armády Josepha Ryana. Na svojí dobu se ale jedná o naprosto fantastický válečný film, nicméně poplatný své době. Divák se tu dočká solidního příběhu, perfektní atmosféry, ale místy i rádoby vtipných scén, které z filmu dělají trošku i frašku. Osobně to vnímám jako něco, co se do válečných filmů úplně nehodí, ale ve své době to mělo opodstatnění. Poslední půl hodina ale nabízí velkolepé finále. Tohle si žádný fanoušek válečných filmů nemůže nechat ujít. ()

strougy 

všechny recenze uživatele

Po nezajímavém začátku s příchodem klasicky čestného a odvážného vojáka do tábora a následné scénce ve stylu grotesky, kdy jsem film málem otráveně vypnul, jsem se dočkal řádně našlapané a v duchu nejlepších akčních filmů i napínavé podívané s minimem hluchých míst a na americké filmy i překvapivou ukázkou toho, kterak je ve válce každý dobrý skutek po zásluze potrestán a kdo se místo čistě pragmatického chování řídí ideály, nedobře skončí. Slabší 4*. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (8)

  • Průměrná délka jednoho záběru není ani 5.5 sekundy. (džanik)
  • První stanice na trati, kterou vlak projíždí, nese název “Firenze SMN“ nebo také “Santa Maria Novella“. Ve skutečnosti ale průjezdní stanicí není. (džanik)
  • Roli letounů účtočících na konci filmu na vlak si zahrály Messerschmitty Bf 108 Taifun. Tyto letouny byly ve skutečnosti používány jako spojovací a kurýrní, nikoliv jako stíhačky. Navíc nikdy nenesly výzbroj, už vůbec ne pak neřízené rakety, které se začaly používat v roce 1944 - ve filmu je ale zmíněn rok 1943. (Foxhound#1)

Reklama

Reklama