Dráma mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára, ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. (oficiální text distributora)

dr.horrible

My Slováci, národ hrdý. Čo všetko poprieť dokážeme, na čom sa podieľať, suseda zavraždiť, arizovať pre pol kila múky, Sviatok práce máme. Sme veľkí kresťania, keď treba buzerantov lynčovať, sme veľkí slovania, keď s nejakým rusáckym pseudodiktátorom treba sa tepliť, vlastenci, hrdí na kolaboráciu s Hitlerom. Dokonalí v hľadaní imaginárneho nepriateľa, nenávidiaci všetko okolo. Robotníci, tí nech nám určujú smer! Pologramotní netolerantní idioti, ten bastard malosti, lakomosti, pokrytectva, alibizmu a cynizmu. Sám mám z toho zovšeobecňovania radosť; Musíme sa držať svojich predsudkov, veriť poverám a stereotypom, chrániť svoje hrdé biele korene a selektívne uplatňovanie viery... Aspoň pár dní v roku si môžem klamať. A nehanbiť sa. 161 ()

Volodimir2

Kapitán Dabač je dôstojníkom tisovskej armády. Na rozkaz bojuje na Ukrajine proti Červenej armáde. Zvrat v Dabačovom konaní nastal po tom keď pristihol svoju manželku pri nevere. Potom odmieta zlikvidovať Ukrajinskú dedinu a rozhodne sa pre odboj. Nemci sú ale rýchlejší a zatknú ho a odsúdia k trestu smrti. Tesne pred popravou sa mu podarí utiecť a zrazu sa bez akejkoľvek logiky objaví s vlastnou jednotkou v SNP. ()

Jordan

Film je založený na silnej postave, charaktere, ktorý prevyšuje všetky ostatné. Zároveň je postavený na úžasnom hereckom výkone Ladislava Chudíka. Paľo Bielik (pre slovenskú kinematografiu niečo ako Griffith pre americkú resp. svetovú) natočil hrdinský epos v ktorom skĺbil slovenské reálie SNP (súčasné) so všeobecnými alebo dejinne kontextovými (hrdina nápadne podobný s Jánošíkom) a zároveň týmto filmom po prvýkrát verejne na filmovom plátne vyslovil niektoré veci, ktoré dovtedy boli alebo mali byť tabu. Jeden zo základných filmov konštituovania slovenskej filmovej tvorby. ()

farmnf

Vyjímečný válečný slovenský film. Bielik zde režii skutečně zvládl. Že bude Chudík dobrý jsem automaticky předpokládal..a byl. Nejvíc se mi líbila první polovina která lavíruje mezi pohledem na válku ala Slovenia a soukromé drama Dabače. V podstatě vše se mu v životě posralo a jeho reakce jako důstojníka je velmi adekvátní situaci. V druhé, velmi bojovné polovině už jde o běžný a bohužel i agitační válečák. Trochu bych vytknul to, že není příliš srozumitelné, zda nekázeň slovenských válečníku na obou stranách plyne z jejich naturelu anebo z politické situace Štátu, která tenkrát nastala. ()

MM_Ramone

Spisovateľ, publicista a scenárista Vladimír Mináč napísal v roku 1959 scenár ku vojnovej dráme "Kapitán Dabač". Keďže bol horlivým členom KSS (Komunistickej strany Slovenska), tak je to celé hodne propagandistické. Réžie sa ujal Paľo Bielik. Ten odviedol výbornú prácu. Titulnú úlohu stvárnil herec Ladislav Chudík. Kapitán Dabač je jeho asi najznámejšia filmová postava. Tento čiernobiely film som zhliadol v deň 65. výročia SNP (Slovenského národného povstania). *** ()

• Kapitán Dabač (Ladislav Chudík) používa pri prestrelke v krčme sovietsky samopal Špagin PPŠ 41 s kruhovým zásobníkom. (Raccoon.city)
  • Keď Paľo Bielik obsadil do úlohy kapitána Dabača Ladislava Chudíka, riaditeľ divadla Jozef Budský proti tomu protestoval so slovami: „Na dravého individualistu nemá". (Raccoon.city)

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015