Reklama

Reklama

Série(11) / Epizody(92)

Obsahy(1)

Do hlubin času a prostoru nekonečného vesmíru. Od velkého třesku až po hledání života v hlubokém vesmíru. Z miniaturního bodu menšího než atomová částice vzniklo něco, co dnes nazýváme vesmírem. Vývoj galaxií, které dnes máme nad hlavami, trval miliardy let. Od objevu první planety obíhající kolem jiné hvězdy, bylo doposud rozpoznáno na stovky dalších slunečních soustav. V naučném dokumentu Jak funguje vesmír prozkoumáme nejen zrod vesmíru, ale podíváme se i na planety a jejich měsíce, které se jeví jako vhodné pro vznik života. Černé díry, supernovy, obrovské koule žhavého plynu, osamělé ledové světy a mnoho dalšího krásného a neuvěřitelného... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (74)

Drom 

všechny recenze uživatele

Nemohu si pomoci, ale neztotoznuji se s mnoha komentari zdejsich uzivatelu. Dle meho je to typicky produkt urceny americkemu divakovi. Animace jsou samozrejme spickove, ale to je malo. Kazdy dil je koncipovan dle klasickeho scenare: v uvodu se dozvime, co se dneska dozvime (a jak to bude uzasne a neuveritelne), pak nejake ne prilis do hloubky jdouci informace (prolozeny zbytecnyma kecama), vlozka uzasnych animaci, nejaka omacka z kecu a zopakovani jiz recenych informaci (pro ty, co se neumi soustredit?). Nasleduje druha polovina dilu dle uplne stejneho scenare, jako prvni. Serial je imho spise pro sirokou verejnost, kdo uz nejaky ten dokument o vesmiru videl, asi se celkem nic noveho nedozvi. Ostatne za vse hovori ma oblibena hlaska: Doposud to byla záhada, než jeden šílený vědec prohlásil, že za to může něco neznámého. Zlaty o 11 let mladsi Planety. ()

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

"Eternity is really long time especially near the end." Pětipodlažní foťák aka detektor byl fascinující. To, že vesmír vznikl z ničeho je samozřejmě fascinující samo o sobě - Tečka pure energy se během miliontiny miliontiny miliontiny miliontiny vteřiny rozrostla do nezměrné velikosti. Nebo že není nic rychlejší než rychlost světla, ale ono to vlastně bylo nic. JInak slovo miliarda bylo velmi oblíbené a stále dokola vyslovované, stejně jako všechno ostatní tam bylo řečeno nejmíň 20x a pokaždý s jiným tónem vzrušení/nadšení/objevejí. Tento seriál je opravdu udělán přímo pro úplné debily, aby to asi pochopily i děti v mateřské školce. Opět viděn jen 1. díl na AFO 2014. "My jsme vlastně zbytek mezi zápasem hmoty a antihmoty." Aneb je hezké vědět, že jsme zbytek:) ()

Reklama

haffen 

všechny recenze uživatele

Pri tomto seriáli bude každý fanúšik astronómie priasť blahom. Je až ukážkovo pútavý, veľmi informatívny a popretkávaný vynikajúcimi počítačovými animáciami. V danom žánri sa len veľmi ťažko bude hľadať lepší konkurent. Dávam 5* (95%). A už dosť vychvaľovania, idem si vychutnávať ďalší diel... :p EDIT: po dopozerani vsetkych dostupnych dielov zvysujem hodnotenie o 5% a dorovnavam na rovnu stovku. Rozhodne naj dokumentarny serial. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Nemohu si pomoci a nesrovnávat s klasickým Saganovým dílem Cosmos, ke kterému se toto dílo hlásí zcela otevřeně už první větou v prvních 4 sekundách prvního dílu. Bohužel, zatímco Cosmos je nadčasový, a i když jsou některá fakta velmi mírně zastaralá, celkový obrázek, koncepce, poselství je svěží i po 33 letech -- How the Universe Works je nechutně poplatný době, ve špatném slova smyslu. Řídí se koncepcí, že divákovi je potřeba se podbízet, klesnout na nejnižší možnou rovinu inteligence, podávat úplně vše, i nejbanálnější fakta, dryáčnickým tónem. Snaží se ohromovat úplně vším: Hudbou, která neustále, celou dobu, je v poloze vyhroceného finále epické sci-fi bitvy ve vesmíru (fakt to otravuje). Strašlivě kýčovitými rendery obrázků vesmíru. Vědci si hladí ego každým slovem a umlacují diváky číslovkami, vypravěč profesionálním tónem vykřikuje fráze. A přitom vše klouže po povrchu. Příklad: (2. díl, o černých dírách): Their power comes from one of the primary forces in nature: gravity. Pak tam vystoupí vědec a řekne: The fundamental principle of the gravity is: It sucks. No dopr... Nahraďte si slovo gravity slovem God a je to úplně stejné zaklínadlo bez obsahu. Přitom podstatu gravitace (tedy zakřivení prostoru) znázorňuje screensaver, co u toho jede, ale nikdo se nezmíní. Ale hlavně, že "sucks". Celým dílem se line zásadní poučka žurnalismu, tedy že zprávy neexistují, existují jen špatné zprávy. Když se tedy něco ilustruje, tak zásadně na kosmických katastrofách, kdy do sebe mlátí planety pod různými záminkami, kterými nás vědci ohromují. Ach jo. Ještě k Saganovi: Zde se vše tvrdí jako nezvratné dogma a osobní zásluha přednášejícího. Sagan, poměrně narcistický, měl v sobě zde chybějící pokoru -- když uváděl spekulaci nebo domněnku, neopomněl dodat: Well, maybe.... Miss you, Carl. ()

Nethar 

všechny recenze uživatele

Úžasný seriál. Animace jsou nejlepší, jaké jsem v dokumentech o vesmíru viděl a není to občasný obrázek mezi povídáním odborníků, pohledy na vesmír (vytvořené v počítači) zde tvoří drtivou většinu záběrů. Snaží se to hnát trochu na efekt, epická hudba a vědci popisující fyziku s vykulenýma očima, ale neklesá to do nějakých pouťových atrakcí, jako že "každou chvilkou nás něco sesmahne" nebo "je to strašné, nedá se nic dělat, sbalte si věci, Slunce příští týden asi už dohoří", jak to občas (čti: furt) dělá seriál Universe. Ta efektnost se mi ke skvělému vizuálu hodí, hudba mi to dolaďuje, a když se u toho člověk zamýšlí nad tou vesmírnou dálavou, je to paráda - takový díl o hvězdách a výbuchu supernovy, díky kterým můžeme vůbec existovat, z jejichž zbytků jsme složeni, mě obzvlášť dostal. A je to nové, velmi nové, takže zde nezaznívají nějaké zastaralé teorie, ale vše je up to date, aspoň do té míry, co vím. Čili protože to sleduji, nedozvěděl jsem se nějaké převratné novinky, ale je to skvěle zpracované a já jsem rád, že existuje už i druhá série, na kterou se okamžitě vrhám. Co bych vytknul je, že ačkoliv je to jenom osm dílů, dost se to opakuje, hlavně z dílu do dílu. Jako by chodily po dvojicích a ten druhý vždy hodně opakoval přesně to, co už zaznělo v předchozím. To bylo zbytečné, ale když si člověk dá mezi díly pauzu, tak to neuškodí. EDIT duben 2014: Dokoukal jsem už i druhou sérii. Opět vizuálně parádní, ale fakt se to hodně opakuje. Z prvních dílů jsem byl přímo znuděn, protože to šlo hodně o známých věcech z jedničky, některé záběry se i opakují, ale pak přišly zajímavé díly a já to všechno odpustil. Vědci stále ohromení a vykříkují dokola slova jako "Amazing!" a "Unbelievable!" a tak podobně, všechno se řekne pětkrát a animace k tomu stejně tak, když už ji vytvořili. Ale musím tu pětku nechat, i když už je hodně s odřenýma ušima. ()

Galerie (44)

Reklama

Reklama