Chōjin densetsu Urotsukidōji: Kanketsu hen

• Japonsko Chôjin densetsu Urotsukidoji V: Kanketsu Hen (více)
Animovaný / Pornografický / Fantasy / Horor
Japonsko, 1996, 51 min

Kusko.t2

Očakávania sa bohužiaľ naplnili len v tretinovom množstve :/ Pôvodná séria UROTSUKIDOJI sa začala “zgulášovávať“ a kvalitou klesať niekde v rozmedzí tretieho cyklu CHOJIN DENSETSU UROTSUKIDOJI: MIRAI HEN (Urotsukidoji III: Return of the Overfiend) a vytrvala v tom až do konca. Mohli za to stále nové a nové postavy, všemožné odbočky od základnej témy a celková prekombinovanosť legendy o Overfriendovi. Štvrtá séria CHOJIN DENSETSU UROTSUKIDOJI: HORO HEN (Urotsukidoji IV: Inferno Road) vnáša do kotla UROTSUKIDOJI prostredníctvom finále TABI, HATSURU TOKORO (The End of the Journey) istú dávku zjemňujúceho korenia a to takým spôsobom, že nie je isté, či sa touto štipkou guláš záverečne dochutil a môže sa servírovať alebo ho je nutné celý vyliať do záchoda a začať variť odznova. Svojský štýl finále sa teda uprieť nedá. Možno aj preto vzniká o rok “pokračovanie“ CHOJIN DENSETSU UROTSUKIDOJI V: KANKETSU HEN (Urotsukidoji V: The Final Chapter/ The End of the World). Slovo pokračovanie som uviedol v úvodzovkách preto, lebo o žiadne pokračovanie v pravom slova zmysle sa nejedná. KANKETSU HEN je totiž iba alternatívnym koncom (doslova mešungom, miš-mašom,...), ktorý maže predošlý OVA titul TABI, HATSURU TOKORO a prináša iný pohľad (alternatívu) hodnú pravého ukončenia série. Zámer stroskotáva. Bezvýznamné KANKETSU HEN dokonca ani mimo Japonska nikdy do týchto chvíľ nevychádza, čo naznačuje istú formu nezáujmu aj z distribučnej obce. Skutočným koncom ságy preto zostáva TABI, HATSURU TOKORO. Za dôvody, prečo to tak je, by som označil nasledovné fakty. ### Mínusy: 1) Ak ukončujem 12 dielnu OVA sériu “skutočným“ finále, nepridávam do záverečnej kapitoly dlhej série nové postavy (obojpohlavná zloduška, fialová kráska bojujúca s Amanom Jyaku, ...). Finále má predsa ozrejmiť osudy postáv, s ktorými sme sa doteraz zoznámili a žili s nimi ich osudy, nie servírovať nové. Tie k uzatvoreniu a usporiadaniu celkového obrazu o príbehu ťažko pomôžu. 2) Je to síce už malá výčitka, ale predsa – flashbackové využitie niekoľkých scén z OVA 3-ky (CHOJIN DENSETSU UROTSUKIDOJI: KENKETSU JIGOKU HEN), použité preto, aby sa celkové apokalyptické ladenie KANKETSU HEN ešte znásobilo. A za 3) Síce v malom množstve, ale aj tak jemne iritujúce použitie počítačovej grafiky. ### Za plusy by sa dali označiť – ukončenie v štýle chaosu, viac gore záberov a návrat ku pôvodným koreňom – udalostiam, ktoré vyvreli na povrch v trojdielnom OVA pilote (1987-1989), vrátane krátkej spomienky na úžasný pôvodný hudobný doprovod. ### Sága ukončená. Je čas sa pripraviť na novú – UROTSUKIDOJI: NEW SAGA (UROTSUKI), 2002. ()