Reklama

Reklama

Obsahy(1)

„Jmenuji se Simon. Mám Aspergerův syndrom. Mám rád vesmír, věci ve tvaru kruhu a svého bratra Sama, který se o mě stará. Nemám rád city, ostatní lidi, změny a komedie s Hughem Grantem.“ Osmnáctiletý Simon trpí poruchou osobnosti a každý den je pro něj velmi náročný. Díky trpělivé péči svého bratra Sama a pevně nastavenému režimu je Simon schopen fungovat. Stav věcí naruší rozchod Sama s jeho přítelkyní. Její odchod z domácnosti dopadne nepříznivě na oba bratry. Když Sam propadne depresi, Simonův život se změní v nesnesitelný chaos. Rozhodne se proto vzít situaci do vlastních rukou. Aby znovu nastolil ztracený řád, musí najít bratrovi novou, dokonalou dívku.

Ve Švédsku umějí točit neotřelé hořko-sladké komedie z každodenního života a Simonův vesmír je toho dalším důkazem. Film byl kladně přijat jak domácí kritikou, tak diváky a s nemalým úspěchem se promítal i na zahraničních festivalech. Postavu Simona ztvárnil Bill Skarsgård, syn slavného otce Stellana Skarsgårda. (MFF Cinema Mundi)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (115)

noriaki 

všechny recenze uživatele

Nádherný poetický film, který má sice s realitou pramálo společného, ale o to je krásnější. Režisér pojal život člověka s Aspergerovým syndromem jako takovou "Améli z Montmartru naruby". Zatímco Amélie viděla skrytou krásu obyčejného života a šířila toto poznání mezi ostatními, Simon zve vybrané do svého nitra a dává jim objevit kouzlo všedního dne očima nezkaženého člověka. Obsazení hlavních postav se opravdu povedlo. Oba předvedli výborný výkon a spolu s osobitým režisérským stylem dělají drtivou většinu výsledného dojmu. Ten trochu kazí uspěchaný scénář a předvídatelnost hlavní dějové linie. Top 10 za rok 2010. ()

gezper 

všechny recenze uživatele

Výborná komedie, jejíž největší a snad i jedinou chybou je vystavění na typu autistické poruchy hlavního hrdiny. Ve chvílí kdy tohle zjistíte a naplno uvědomíte čemu se vlastně vy a všichni okolo smějí, tak už to zase tak ideální záležitost není. Přece jen život s takovým postižením takováhle skvělá jízda jako zde určitě nebude. Lze-li od toho s nadhledem odhlédnout, tak je to jeden z nejzábavnějších počinů co jsem za poslední dobu viděl. Ale kdo to úplně dokáže ? Jinak nenáročná naivní dějová kostra nemá ve své realizaci žádné hluché místo a panoptikum postaviček, které se v průběhu objeví a ve finále plně projeví, je skvělé. Z kina jsem odcházel, i přes občasnou svojí vlastní rozpolcenost z průběhu sledování, velice dobře naladěn a nestydím se za to. Ať si kdo chce co chce říká, tak z filmu záměr tvůrců především pobavit je jasně patrný. ps: Sheldon z BBT po chvíli jednoznačně rozpoznán [80%] ()

Reklama

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Trochu moc barevný a stylizovaný pohled na Aspergerův syndrom, který je zde využit k zajímavé zápletce, ale právě jenom "využit". Jen další sonda do světa "nenormálního" hrdiny, kvůli němuž musí být nenormální i veškeré okolí. V tomto stylu vznikla už řada filmů, rozhodně hlubších a autnetičtějších. Tohle byla jen příjemná optimistická hříčka, které vše překresluje pastelovýma barvama. ()

SniperG1 

všechny recenze uživatele

Příjemná švédská komedie! Mě jako divákovi přišel Aspergerův syndrom docela vtipný, ale po čase bych asi určitě změnil názor!! A starat se o takové lidi 24 hodin denně musí být pěkný záhul! No filmové zpracování bylo povedené-kluci ze severu se zase ukázali a herci rozhodně neklamali, ale škoda té závěrečné romance!! šššššš přepínám... 75% ()

Bluntman 

všechny recenze uživatele

(CINEMA MUNDI 2011) SIMONŮV VESMÍR je přesně ten typ filmů, který nemám rád, protože svou perspektivu přizpůsobuje postavě s mentálním/psychickým problémem, jenž zde slouží pouze k dolování emocí z diváků. Nemáme tak možnoust nahlédnout do mentality jedinců s Aspergerovým syndromem, ale ten je použit k ozvláštnění romantických komedií. Scény, v níž hlavní hrdina Simon nakoukává všechny filmy s Hughem Grantem, aby porozuměl žánrovým kódům, jenž pak aplikuje na fikční svět filmu, jsou nesmírně opojné a vůči žánru zábavně podvratné. Moje hlavní výtka se tak týká pouze toho, že se podoba romcomů nemění, ačkoliv k tomu bylo nakročeno, protože na místo leitmotivu kruhu, s kterým se pracuje i ve stylistické rovině, se přes peripetie v podobě trojúhelníku končí ustanovením heterosexuálního, i když tak trochu "jiného" páru. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (4)

  • Film byl nominován na cenu Guldbaggegalan 2011 (Stockholm) v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší scénář, Nejlepší herec a Nejlepší herečka ve vedlejší roli. (Terva)
  • Snímek měl nejdříve televizní premiéru v červenci 2010 a až od září byl promítán v kinech. (Terva)

Reklama

Reklama