Reklama

Reklama

Who Killed Captain Alex?

  • angličtina Who Killed Captain Alex: Uganda's First Action Movie

Obsahy(1)

Příběh plný zvratů a emocí okořenění efekty, které ani v dnešní době nemají obdoby. Uganďani zkrátka ví, jak natočit pořádný biják u kterého nevydržíte v klidu sedět ani minutu, a u kterého nezůstane jedno oko suché. K tomu ještě legendární ‚‚VJ Emmie on da microphone‘‘ a máte nejlepší akční film, který kdy spatřil světlo světa. (Balt Cinema)

(více)

Recenze (61)

GuderianVoss 

všechny recenze uživatele

Většina lidí pochávlí tento příběh buď za tu zábavu, kterou zažili při sledování, nebo oddání herců k jejich práci. Mě však zaujalo něco jiného. Tento příběh vypráví ve skutečnosti o rozkolu moderní společnosti. Tiger Mafia představuje lidskou kreativitu. Kreativitu, jenž v člověku dříme a dlouhé věky vládla světu. Armáda v čele s kapitánem Alexem potom představuje čas a společnost. Ta je vnímána spíše v pozitivním světle, ale jak můžeme vidět, tak mafiáni neudělali v tomto filmu nic špatného a už od samého začátku byli pronásledováni. Stejně tak jsme i my pronásledováni v moderním světě - ať už to jsou očekávání jiných, naše vysoké nároky, zápas o naše místo ve světě, boj o lásku a pochopení či pouze touha po moci a docenění. Mafia na druhou stranu slibuje žití v přítomnosti, tak jak bysme měli my všichni žít. Myslet na budoucnost, ale žít v přítomnosti. Všichni stále utíkáme, stejně jako mafiáni. Zamysleme se proto nad samotným koncem filmu. Spoilery: Jak jistě víte, mafie zápas s vojáky prohraje. Jejich velitel je zabit a všichni ostatní se rozprchnou. Z toho můžeme cítit právě tento boj ve světě s lidskou kreativitou - s užíváním dneška. Ale musíme se zamyslet, proč tiger mafia prohrála. To proto, protože pouze utíkala. Když naší svobodě chybí vůle, tak se nikam nikdy nedostaneme. To představuje hlavně ruský žoldák ve službách mafie. Jenže nesmíme se zase úplně zbavit strachu. O tom taky tento film pojednává. Právě v jeho názvu se tato klíčová otázka nachází - Kdo zabil kapitána Alexe? Na to se nikdy odpověď nedozvíme, ale přesto můžeme tušit. Alex narušil rovnováhu, stejně jako společnost válcuje jednotlivce a občas ho i zbavuje svobody. Když se ale jednotlivec postavil na odpor - jednotlivec, který zabil kapitána Alexe, tak očekávejme odezvu. Z toho vyplývá další stěžejní téma tohoto filmu, které zastupuje i Šaolinský mnich - rovnováha. Už se dostávám ke konci této odborné práce. Ve skutečnosti tento skvostný kousek pojednává o člověku samotném a o tom, jak by měl žít svůj život a o samotné budoucnosti lidstva. Odpověď se sama nabízí. Rovnováha. Alex narušil rovnováhu a zemřel, mafie narušila rovnováhu a zemřela. Stejně jako umírají lidé, kteří se zapojí do boje pro a proti společnosti. Nakonec oba vrtulníky z oblohy spadly. To nám říká, že člověk musí o svých akcích přemýšlet, ale nesmí zapomínat, na to, že žije jen jednou. Nechť člověk nikdy nenaruší rovnováhu mezi přítomností a budoucností. Proto vždy žij v přítomnosti, ale mysli na budoucnost. Buď pánem svého osudu, ale žij. Alex byl pánem budoucnosti a zemřel. Richard byl pánem přítomnosti a zemřel. Proto důvěřuj, ale prověřuj. Chovej se jako sochař - naplánuj si práci, kterou uděláš dnes, ale mysli i na tu práci, jenž uděláš zítra. Každý tvůj řez, nechť je jako tvůj poslední. Jenže z jednoho řezu sochu neuděláš. Až na konci uvidíš, jakou sochu jsi vytvořil. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Takovouhle radost z filmu jako média jsem viděl naposled ve Scorseseho Hugovi, i když velmi jiného druhu. Rozhodně nejde o případ "tak špatný, až zábavný film", takový povýšenecký cynismus by mě u něj urážel. Jde o opravdu povedené, i když pro Evropana těžko uchopitelné dílko. Film oproštěný od jakéhokoliv standardu, který vznikl prý za 200 dolarů. Režisér nikdy nebyl v kině a DVD, na kterém se prodává, nemá menu, protože lidi v Ugandě většinou nemají k televizi ovladače, takže by ho nemohli spustit. Film má 68 minut, protože v něm není nic jiného než to nejlepší, není v něm ani vteřina navíc a každý záběr, který v něm je, vznikl s maximálním důrazem. Upřímnost a kouzlo, jaké se dají srovnat jen s nejranějšími filmy, s nimiž kapitána Alexe spojuje i brutálně bezelstný komentátor děje. Většina "béček" známých z Ameriky jsou nudné moneygrabbery, které parazitovaly na módě a trendech. Tohle je přesný opak, má to v sobě absolutní nasazení a zájem a všechno to je strašně nakažlivé. Je to prostě krásný film dokonce s několika zajímavými nápady v ději, který si nezaslouží být nebrán vážně. ()

Reklama

JamesSi 

všechny recenze uživatele

"PURE CINEMA!" Nadšení Wakaliwoodu pro natáčení se nedá srovnat s jakýmkoliv hollywoodským filmem. Akční film z Ugandy natočený skupinou nadšenců z mokré čtvrti (a že tam toho bahna je dost). Bruce U, uganský bojovník, se snaží pomstít svého bratra Kapitána Alexe, který zemřel pravděpodobně díky zlému nelegálnímu tygřímu komandu. Ale bylo to skutečně tygří komando, kdo ZABILO KAPITÁNA ALEXE? A pak je tu tzv.: VJ - video joker, člověk který dodá komentář pro pochopení anglického publika. Takový hypeman uganského filmu. VJ Emmie všechno ještě opepří svými brutálními vtipy (-Jaké jídlo vaříš? -Německé -Kdes ho sehnal? -Ale jsem chytil německého turistu) a výkřiky jako "MOVIE, MOVIE, MOVIE, MOVIE!". Potřebujeme VJ Emmie v každém filmu. "What the fu---" ()

Marek06 

všechny recenze uživatele

Režisér Nabwana I.G.G. z Wakaliwoodu nám dokázal, že i v Ugandě se dá natočit pořádný akčňák. Je to úplná šílenost, tragické efekty, přestřelky, hlášky a do toho ještě řve video joker. Spolu se Star Wars patří kapitán Alex mezi filmové divy světa, které se prostě musí vidět. ()

Scalpelexis 

všechny recenze uživatele

Nalijme si čistého vína: Kvalitativně je to akční Déčko. Porovnávat to s moderní kinematografií (i starou víc jak 60 let) nemá pražádný význam. Jenže! Když se seznámíte s podmínkami natáčení, je třeba se sklonit. To nadšení z celé natáčecí grupy sympaticky radiuje, má to trefnou nadsázku a upřímne, akční scény (hlavně ta na konci) jsou nejen minimálně zábavné, ale i kameramansky skvěle zabrané. Místama jsem srkal pořádnou dávku nefalšovaného adrenalinu. Pan komentující video-joker často naprosto překážel, ale někdy vysolil takové hlody, že se nešlo smíchem udržet. "They walk slow because they think slow", "I'll kill you! In..the sequel!", "Man, the man is killing us, man!" a vaření s Němci bych tepal do historických análů. Suma sumárum, natočit 68 minutový amaterský film s rozpočtem 200 doláčů ve vesnici v Ugandě a takovýmhle způsobem je obdivuhodné. Pro milovníky ugandské akce pecka, u ostatních pochopím nejhorší hodnocení. Já ale to srdce tomuto upřímnému dílu méně jak vysoce subjektivních 5* dát neumím. P.S.: !!!SPOILER!!! Kdo zabil kapitána Alexe? !!!SPOILER!!! ()

Galerie (3)

Zajímavosti (9)

  • Film bol dokončený v januári 2010, ale zachovala sa len DVD verzia, voľne dostupná na internete. Režisér totiž potreboval priestor na počítači pre najbližší projekt Tebaatusasula (2016). Počítač si režisér zostavil sám z náhradných dielov. (Lishiak)
  • Filmový trailer se kvůli svým slabým počítačovým efektům a bizarnímu komentátorovi stal krátce po nahrání na internet hitem s mnoha miliony zhlédnutí. (Raztubyl)

Související novinky

Festival Naruby pro fanoušky béčkových filmů

Festival Naruby pro fanoušky béčkových filmů

27.05.2024

Druhý ročník filmového festivalu Naruby se bude konat 12. - 15.6. v areálu bývalého kláštera Gabriel Loci. Můžete se těšit na 5 tematických sálů, které skvělé dokreslí atmosféru béčkového, spíše… (více)

Festival Naruby holduje béčkovým filmům a rumu

Festival Naruby holduje béčkovým filmům a rumu

23.03.2023

Organizátorem unikátního festivalu pro dospělé, tedy výhradně pro diváky od 18 let, je Kino Balt, které začalo v Praze dělat rumové kino. Hlavní koncept je jednoduchý – každý divák v ceně vstupného… (více)

Reklama

Reklama