Reklama

Reklama

I Miss Sonia Henie

  • Jugoslávie Nedostaje mi Sonja Henie
všechny plakáty

Obsahy(1)

Během filmového festivalu v Bělehradu požádal Karpo Godina osm režisérů, aby každý režírovali jeden segment filmu zachycující je v hotelu a předal jim jednostránkovou sadu instrukcí: Každý režisér vyrobí maximálně 3 minuty filmu. Film se bude odehrávat v jediné místnosti s kamerou ve stejné pozici pro všechny segmenty. V rámci každého segmentu někdo musí pronést: „I Miss Sonja Henie.“ Natáčení proběhlo v noci a brzy ráno během festivalu.
Sonja Henie (1912–1969) je legendární norská krasobruslařka, úspěšná též coby filmová herečka (pozn. uživatele Adam Bernau). (MissJ)

(více)

Recenze (23)

Stegman 

všechny recenze uživatele

Celkově: vtipná šílenost. Jednotlivě: Makavejev (jazyky) ***, Forman (Dr.) ****, Brass (It hurts!) ***, Morissey (hádka při sexu) **, Wiseman (manželé vzpomínají) ***, Djordjević (detaily) **, Tirnanić (opřeni o zeď) ***. _______ Nade všemi ční Forman a Brass, ale i ostatní se svými výstřednostmi do celé hříčky dobře zapadají. Dobrý dojem po zhlédnutí zůstává i díky tomu, že to je celé důkladně promíchané a dlouhé jen 15 minut. ()

gezper 

všechny recenze uživatele

Bez znalosti kontextu nepochopeno, a to tak že vůbec. Po shlédnutí zpětně načteno, co že to mělo vlastně být. No tak alespoň vím, o co šlo. Ale ani tak se mi to nelíbilo. PS: zahraje si tam i Forman, jehož část je asi opravdu nejlepší (ovšem nejlepší ze špatných). link ke shlédnutí 1/2 a 2/2. [30%] ()

Reklama

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Wtf? Tohle už ani není surrealismus nebo nějaká experimentální tvorba... tohle je spíše naprosto šílené dada. Mnohem zajímavější je celý proces tohoto a jak to vzniklo než samotný výsledek. Prostě jak si hrají režiséři po nocích - myslím, že v té době už museli mít všeci značně napito - je vcelku zajímavé sledovat. Ovšem musím říct, že ten úsek Formana a Henryho byl asi nejlepší - ne že by dával smysl, ale ten závěr byl vtipný. Za to drbající se pár jsem absolutně nechápala a ten úplný začátek byl asi ze všeho nejdivnější a silně připomínal Švankmajerův surrealismus Možností dialogu. No a rozdávající si to dvojici-trojici a poté přicházející bratr, aby řekl slečně v průběhu divného sexu, že jim umřela babička... jo tak to už bylo naprosto šílené. Hodnocení je tady nehorázně těžké - na jednu stranu dokonale a skvěle absurdnědivné, na druhou stranu nepochopitelně a chabě absurdnědivné. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Jediným kvalitním segmentem byl ten o pacientovi Johnnym, který byl právě Formanův. Forman jej vytvořil ještě ve spolupráci s dalším režisérem. Tento jediný příběh měl myšlenku, byl vtipný a měl vynikající pointu. Zbytek byla amatérská práce debilů a ani mě nepřekvapuje, že většina z režisérů už nikdy nic pořádného nevytvořila. Zcela se totiž minuli povoláním. Troška úchylnosti byla zakomponována v každém příběhu, ale měl jsem pocit, že se většina pokoušela vytvořit bezobsažný krátký pornofilm. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

I Miss Sonia Henie je hračkou nadšeného mládí talentovaných filmových tvůrců. Odlehčení je prvním zákonem a provokace je nutností v lascivnosti. Hlavním rysem je rozvernost, cynismus a exhibicionismus. Dušan Makavejev začal s baletem tváří a jazyků. Frederick Wiseman melancholicky zavzpomínal, Paul Morrissey zašel do neformální roviny a Karpo Ačimović Godina hledal poezii. Miloš Forman a Buck Henry hříčku komplexně rozšířili všemi směry a nezůstali pouze u jazyků. Tinto Brass byl vždy voyeurem a pohrával si s lidskými potřebami. Až stařešina kmene filmových hochštaplerů Mladomir 'Puriša' Djordjevič nás přes barvy zavede k obětnímu beránku, a zvuk ten zní: Sonja Henie. Nevážné, přizpůsobivé, lišácké a solidární. ()

Zajímavosti (9)

  • Podkrovní byt, který Godina vybral jako lokaci, se v Bělehradu nacházel blízko divadla, odkud si tvůrci mohli zapůjčit nejrůznější rekvizity a kostýmy. Byt byl tak maličký, že bylo možné dobře nasvítit jen jednu jeho část, a to vstupní uličku a část pokojíku. (Kubrickon)
  • V anotacích se často uvádí, že Karpo Ačimović Godina oslovil ke spolupráci na tomto filmu 7 nebo 8 dalších režisérů. Ve skutečnosti požádal o spolupráci jen 6 režisérů: Bucka Henryho za režiséra nešlo považovat (tehdy to byl ještě nerežírující scenárista, který jen doprovázel na festival Miloše Formana) a v titulcích uvedený Bogdan Tirnanić také nebyl režisér, nýbrž filmový kritik. (Stegman)
  • Citát: „I miss Sonia Henie,“ který zazní v každém ze 7 segmentů filmu, pochází z komiksu „Peanuts“ (však je také Snoopy uveden v úvodních titulcích mezi scenáristy). Autoři celého projektu Karpo Ačimović Godina a Branko Vučićević se totiž inspirovali v komiksovém stripu, kde Snoopy bruslí a dělá tolik otoček na ledě, až ani není vidět jeho tvář... a najednou řekne: „I miss Sonia Henie.“ Právě takové pocity chtěli autoři vyvolat u svého filmu. (Stegman)

Související novinky

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Reklama

Reklama