Návštěvníci 3: Revoluce

• Francie Les Visiteurs : La révolution (více)

Středověký rytíř Godefroy de Montmirail a jeho oddaný sluha Jacquouille jsou chyceni v labyrintu času, který je nakonec vyplivne do vzrušující doby epochálních dějinných změn a převratů. Do doby Velké francouzské revoluce. Kromě nepochopitelných pořádků musí oba čelit i svým potomkům. Extravagantní a zhýralí aristokraté v linii rytíře Godefroye to mají v revoluční době trošku nahnuté a potřebují se dostat z Francie pryč. Zatímco z pradětí sluhy Jacquouille La Fripouille jsou nadšení revolucionáři a mají v plánu zabavit jejich hrad i veškeré bohatství. Doba nevratných sociálních kotrmelců by zamotala hlavu leckomu a klasicky uspořádaná dvojka ze středověku „pán a kmán" to bude mít dvojnásobně těžké. Tolik situačních gagů, šílených situací, dialogů a hlášek už žádná jiná revoluce nezažije. A slavný tyran Robespierre si bude přát, aby tyhle dva magory nikdy nepotkal. (Bontonfilm)

ilemas

Velké zklamání po tolika letech těšení. Stárnoucí hvězdy, takové neslané, nemastné, moc jsem se za celý film ani nenasmál.Také se to mělo natočit v době slávy Návštěvníků a ne po tolika letech, snad díky závěru bude i čtyřka, která by mohla být i vydařená vzhledem k tomu, kam se zase v cestování časem dostali. ()

Mol

Jako nevím no. Ten trend točit pokračování po letech trvá již delší dobu, ale jen hrstce filmů se to podaří udělat s grácií. Většinou do dopadá takhle. Neříkám, že mě film u něčeho nerozesmál a že by se na revoluční "Paříž" a její kostýmy nedívalo dobře. Bohužel to je tak všechno. Jean Reno nemá moc co říci a Jacquouille chvílemi padá až do trapnosti. Díky zdejšímu hodnocení jsem se na to díval bez větších očekávání a tak mé zklamání bylo o to menší. ()

kingik

Žertovné hrátky s historickými dějinami dospěly do hysterických gagů, které se povětšinou točí kolem zanedbané hygieny dvou hlavních aktérů - středověkého rytíře Godefroye de Montmirail a jeho oddaného sluhy Jacquouille. Jejich představitelé Jean Reno a Christian Clavier se můžou přetrhnout, ale nad průměr to ani oni nevytáhnou. Kolem hrubě nepovedeného třetího dílu se jen opatrně našlapuje, kvalitou se mu tohle pokračování určitě vyhýbá, i tak se mnohdy blíží prostinké komedii, kde se repetitivně opakují stále stejné gagy, jednou je to zápach ze zanedbané ústní hygieny, podruhé je to zápach z nemytého těla, třetí druh gagů už jsem nezaznamenal, neb snad ani neexistoval, dál už to bylo totiž vtipné jen sporadicky. Divák není ušetřen ani celkové přemíry ukřičenosti a teatrální trapnosti. Scénář je docela tragédie, naši výtečníci se ocitnou uprostřed Velké francouzské revoluce, kde aristokraté jsou nežádoucím elementem, a pomocí vymyšlené historky o vzdáleném příbuzenstvu se připojí k aristokratické rodince na útěku. Doba je vybarvena absolutně nezajímavě, výprava do kolen nedostane, kromě pár vojáků a nepříliš početnému komparzu jsem ani neměl pocit, že by nějaká revoluce vypukla, k tomu kulometná mluva. Nebýt dabingu, určitě bych nestíhal číst titulky. Clavier vedle trojrole stíhá i scénář, který nemá moc co nabídnout a není ničím nápaditý. Závěr na chvíli vymění francouzskou revoluci za hitlerovské Německo, jenže je to opravdu jen na pár minut, aby výprava nepůsobila tak chudě a film málo atraktivně. Zraku pozorného diváka neujde Marek Vašut, zaregistroval jsem ho na začátku, dál už ne, a není to zdaleka jediná česká stopa, která je na filmu zanechána. Český produkční štáb se výrazně podílel na vzniku filmu. Všechny čtyři díly Návštěvníků režíroval francouzský veterán Jean-Maire Poiré a čekal bych, že si to lépe ošetří po fiasku s americkou anabází. Výsledkem je komedie, která v kinech velkou parádu neudělala. Pokud nečekáte vyloženě oslnivý návrat, můžete být s prostinkou náloží gagů spokojeni. Bohužel, osobně jsem se ani jednou nezasmál. 5/10 ()

dopitak

Slovník a výrazivo. To je vše, co zůstalo ze starých dobrých Návštěvníků. Plácání se v době VFR je zklamáním, příběh postrádá směr, možná pro samotné Francouze je tato doba pikantnější, mohou v tom zažít něco z vlastenčení, co rodák z českých luhů nezná. Nedostává se vtipů, humor se omezil na zápach bratrance Ybéra a jeho sluhy. Český dabing chválíme, až na Bohdana Tůmu, jehož hlasem mluví polovina vedlejších postav. Vtípek s rudým praporem se líbí a může být jediným důvodem pro natočení ještě jednoho dílu. Kutná Hora se na pozadí míhala, ale na pořádné zhodnocení to chce dvd a stopovat. ()

Big Bear

,,Víte za mých časů když se nešikovně zacházelo se sekyrou, způsobovala mnoho utrpení... tento stroj je šikovný ! '' ----- Francouzská revoluce byla fakt šílená doba. Hlavně pro šlechtu, jenže pak už to mlelo všechny... Dokonce nakonec i samotné děti revoluce. Stačí si přečíst paměti pařízského kata co to bylo za hrůzovládu když se občané a lůza chopili moci. Ačkoliv je tenhle film komedií kdo chce tu šílenou dobu z toho pocítí. Skvěle tam pak samozřejmě kontrastuje středověký rytíř coby šlechtic své doby, tedy vymakaný silný válečník se šlechtou té doby... Tedy muži s parukami (leckdy zdegenerovaní), s napudrovanými obličeni v bílých punčochách píšící básně :-). Tředí díl naštěstí moc nepřeskakuje mezi minulostí a současností a v podstatě se drží hlavně v době francouzské revoluce. Tvůrci si šikovně poradili s faktem, že Reno a Clavier mezitím zestárli. Kulisy byly fajn, kostýmy také, potěšilo natáčení u nás i účast českých herců v čele s Markem Vašutem. Bohužel na mně to bylo až moc dlouhé. Ty necelé 2 hodiny filmu byly skoro dost... Konec docela zaujal, přeci jen mám druhou světovou rád. Ale kolikrát nás ještě díky chybám lektvaru chtějí filmaři provádět francouzskou historií? Nebude to po čtvrté a jako že to má k tomu našlápnuto... už nuda? Dám za 3 vši z galejí. * * * ()

• Hudbu do filmu nahrál Český národní symfonický orchestr. (Zdroj: Bontonfilm)
  • Film se natáčel v České republice. Francouzské filmové hvězdy Jean Reno (Godefroy) a Christian Clavier (Jacquouille) tu strávili během natáčení filmu celkem měsíc a půl. První klapka padla 13. dubna 2015 na jihomoravském hradě Pernštejn. Natáčelo se na Jižní Moravě v Kutné Hoře a okolí, v Praze a na několika zámcích ve Středních Čechách. Poté se francouzský i český štáb přesunul do Belgie. (Zdroj: Bontonfilm)