Armstrongova lež

• USA The Armstrong Lie (více)

Jedni ho milujú, druhí nenávidia. Dôvodov na to majú tí aj tí viac než dosť. Niekdajšia cyklistická superstar Lance Armstrong, ktorá v dôsledku dopingového škandálu, aký v histórii (nielen) tohto športu nemá obdoby, prišla o všetky svoje najcennejšie tituly i priazeň drvivej väčšiny fanúšikov, dodnes polarizuje verejnosť. Muž, ktorý miloval víťazenie a viac než čokoľvek na svete neznášal prehry, pretože v jeho očiach prehra znamenala smrť, paradoxne smrť (v podobe agresívnej rakoviny semenníkov s metastázami v brušnej dutine, pľúcach a mozgu) porazil, no krátko nato vlastnou vinou i tak temer úplne všetko, na čom mu kedy záležalo, stratil. No verte tomu alebo nie, slovo rezignácia by ste napriek všetkému v jeho slovníku hľadali márne... (TV Markíza)

nascendi

Výborný dokument. Trochu dlhý, ale výborný. Dokument o porušení pravidiel. Pravidiel, podľa ktorých diváci a fanúšikovia majú nárok na rozprávkové príbehy, paraziti nalepení na športovcov majú nárok na časť nimi zarobených peňazí a športovcom ostáva nielen nárok, ale priam povinnosť popierať všetko, čo by zabehaný systém narušilo. Armstrong sa priznal a destabilizoval tým systém podobne, ako spievajúci mafián. Odkedy do športu prenikli peniaze, prestal byť športom. Preto moje bicyklovanie označujem ako rehabilitáciu a nie ako športovanie. ()

Jara.Cimrman.jr

Snídám steroidy, obědvám růstové hormony a večeřím EPO, ale že bych někdy dopoval, tak na to si nevzpomínám. Lance Armstrong si na to nakonec vzpomněl a to je dobře. Trvalo mu to sice mnoho let, poštval přitom právníky na nejednoho usvědčeného povídálka a přiznal jen to, co mu bylo jednoznačně prokázáno, ale to je mi jedno. Ve světě nadopovaných závodníků byl totiž tím jednoznačně nejlepším jezdcem a předváděl tak úžasné výkony, že jsem si jist, že v "čistém" pelotonu by stejně neměl žádnou konkurenci. Pro mne zůstává jedním z nejlepších jezdců všech dob, bojovníkem proti rakovině a vítězem sedmi Tour. Tím nechci nijak omlouvat jeho lhaní, ze kterého se jistě zvedá žaludek i jemu, ale komu by se chtělo vzdávat příjmu od sponzorů? Mě asi ne, ale mne taky neužije na úmyslné ničení vlastního zdraví chemickým sajrajtem, takže své 146. místo na prestižním závodě Kolem Velké Hleďsebe již patrně nepřekonám. ()

Trevor

Vynikajúci dokument o človeku, ktorý dal mnohým ťažko chorým ľuďom nádej a nakoniec sa jeho meno stalo synonymom slova doping. Keď som ešte ako teenager sledoval preteky Tour na DSF vždy som viac fandil jeho najväčšiemu konkurentovi Janovi Ulrichovi z Deutsche Telekom, tento dokument však ukázal že v tom boli všetci spolu. Natočené naozaj viac ako dobre a charakter amerických športovcov nepochybne najlepšie ukázal Floyd Landis. ()

aniabo

Dokument je vhodnej pro lidi, co si pletou Armstronga se skafandrem, trumpetou a kolem. Film rozhodně nepronikne Armstrongovi pod kůži, což je škoda, v podstatě se jedná jen o shrnutí Armstrongovy kariéry a pár záběrů jak někde vysedává a do kamery říká zdánlivě osobní věci, který ale jen umocňují jeho "nepolapitelnost" (no co si budem, už ho pár lidí předjelo). Gibneymu bych naordinovala kurs správného pokládání otázek, a ráda bych připomněla jak je strašně na hovno "autorův přínosný komentář" v ich-formě. Ale film rozhodně nenudí (zejména proto, že Armstrong je fakt nejlepší villain v historii cyklistiky) a dobrej je i radiobeat soundtrack. ()

ghatos

"Tenhle film není o cyklistice, je o moci." Lance Armstrong je pozoruhodná postava. Troufám si tvrdit, že to je jedna z nejvíc záporných postav sportovní historie. Nejde jen o doping či jiné průšvihy. Sportovec (člověk) si může i tak udržet jakousi vnitřní integritu, hrdost...nazvěme to jakkoliv. Tenhle texasan je však jiný. Z psychologického hlediska to byl (je) velmi nebezpečný všehoschopný manipulátor, arogantní lhář a agresor, jenž využíval moci k tomu, aby ovládal totálně prohnilé prostředí cyklistiky. Vše, co mu procházelo nebo jak dokázal využívat svou nadaci k tomu, aby ho chránila...to je nový level odpornosti. Jeho bažení po dominanci ho nakonec zahubilo. To už tak bývá, že to co ti pomůže nahoru, to tě nakonec zničí. On dodnes věří, že mu právem patří 7 titulů z Francie a v určitých důležitých událostech své kariéry lže sobě i veřejnosti dodnes. Nejvíc ho však mrzí, že ho chytli...84%. ()

• Armstrong se při svých vítězstvích na Tour v letech 2002 - 2005 mohl spoléhat i na pomoc českého cyklisty Pavla Padrnose, který byl členem týmů US Postal Service a následně i Discovery Channel. (.se)