Ip Man 4: The Finale

• Hongkong Jie wen 4: Wan ťie pchien (více)

Ip Man (Donnie Yen) přijíždí na pozvání Bruce Leeho (Kwok-kwan Chan) do San Franciska. Kromě návštěvy turnaje karate, kde Bruce vystupuje, hledá Man vhodnou školu pro svého syna Ťina. Bruce si svými postoji znepřátelil místní čínskou komunitu a Man jako jeho mistr pocítí následky jeho činů. Kromě čínských mistrů se dostane do konfliktu i s rotmistrem Bartonem Geddesem (Scott Adkins), kterému se nelíbí, že by kung-fu mělo být součástí výcvikového programu mariňáků. (LangiJ)

EvilPhoEniX

Vyvrcholení velké ryzí čínské martial arts série, které trvalo krásných 12 let je u konce a pro mě nejspíš i nejlepší díl celé série. Je to absolutní Mordus- Ultimátum, který má velmi silný, emotivní a dojemný příběh, který obsahuje špičkové až bezchybné souboje ( a že jich je!!). Donnie Yen se vydává do Ameriky, aby nalezl školu pro svého neposlušného syna, ale dostává se do komplikací a je zde hezky vyobrazen rasismus i šikana tehdejší doby ( Scéna, kdy čínská studentka je šikanována svými spolužáky je velmi silná) a potěší i Bruce Lee, poměrně neznámý Chris Collins či nekompromisní Scott Adkins, který si dává záporáka opět ve velkém. Každý souboj má něco do sebe a především je nádherná výměna jiných stylů ( Karate vs Wing Chun) a u finále jsem řval radostí tak, že mi v baráku praskaly všechny zdi. Dlouho jsem neviděl pořádnou, čistou martial arts rubačku s ještě tak velmi poutavým a hezkým příběhem. Donnie Yen je ikona a IP man s ním. Nádhera. 10/10. ()

Ellmariachi

Po čtvrté setkání s panem Ipem s tváří Donnie Yena a po 4. skvěle. Celá série si jde svou cestou a závěrečná koláž krásně ukáže celou pouť. Člověk je až na měkko. Jednou, třeba za pět let až si dám celou sérii jako maratón, věřím, že ty pocity budou ještě silnější. Jinak ano, pan Ip je opět hodný, nedělá chyby a vše vyhraje. Zachrání všechny a i čínské Kung fu. Ale občas prostě právě podobný film, podobný hrdina a podobný zážitek dá jednomu víru, že takoví ještě na tom našem světě někde jsou. Takže pohádce pro dospělé dávám 92 procent a plnou palbu. Jestli se jedná o poslední díl, tak mi bylo ctí Mistře Ipe :-) EDIT: Velká pochvala i pro Scotta, tu "svini" hrál naprosto dokonale a tak jak ho žeru, tak zde jsem ho nenáviděl. ()

iXtr3m3

Počkal som si na kvalitný Bluray bez kórejských titulkov a mám to za sebou. Nebudem objektívny, ale budem hodnotiť od srdca. Určite nie ani zďaleka najlepšia časť, na fenomenálnu jednotku sa podľa mňa nechytá nič, ale... ALE je to záver fenomenálnej série, ktorá je pre ázijské pomery to isté, čo je Rocky pre americké. Keď si k tomu prirátam aj neoficiálny prequel, sequel a spin-off, tak máme v sérii 7 filmov, kde kvalita síce kolíše, ale rozprávajú príbeh legendy a tak sa aj táto séria stane raz legendou. Čo sa nestane, lebo sa to už dávno stalo, tak to je fakt, že Donnie Yen je už legendou, ktorý môže smelo zasadnúť bok po boku ku Jackie Chanovi, Jet Limu a podobným. Videl som približne polovicu jeho filmov, ostatok som nevidel preto, lebo to buď nejde zohnať vôbec, alebo neexistujú titulky, ale aj z tej polovice sa vyprofiloval na slušného herca (vie zahrať aj v komediálnej rovine, aj v dráme, aj v čistom akčňáku, je to multitalent) a hlavne na fenomenálneho fightera, ktorý len tak ľahko protivníka nenájde a to nie je len kvôli Ip Man sérii. Paradoxne sa mi najviac páči vo svojej domácej tvorbe, čím však nemyslím, že v americkej nie, len USA ešte neprišlo na to, ako ho poriadne využiť a tak vždy dostal len vedľajšáky, kde sa síce predviedol vždy excelentne, ale viac priestoru mu nedali, žeby stále rasismuz ako z podtónu tohoto filmu? Alebo len obavy z jeho schopností a formy, kedy ak by to on rozbalil naplno, tak sa ostatní môžu ísť schovať aj s kaskadérmi? Ale späť k filmu. Je to ázijská telenovela so všetkým dobrým ale aj tým zlým. Tu platí jediné pravidlo a to, že pokiaľ ste pristúpili na ich hru, tak si to užijete, pokiaľ s tým bojujete, tak vás to môže aj znechutiť a odradiť. Ja našťastie patrím do prvej skupiny a tak pri súboji s dvomi americkými hajzlíkmi (jeden na oslavách) a jeden v závere som doslova sám hecoval a povzbudzoval a to nahlas (bola noc, všetci spali o pár miestností mimo), aby to tomu hajzlíkovi jednému aj druhému riadne natrel. To sa mi už dlho nestalo. Mixovalo to v sebe prvky od prvej časti až po tretiu, ale to sa predsa dalo čakať, keď to mala byť záverečná kapitola veľkolepej ságy. Slušné cameo postavy Bruce Lee konečne potešilo a aj na malom priestore si dokázal získať diváka. Dráma na pozadí, na ktorú som akosi aj pri poznaní zjednodušeného životopisu skutočného Yip Mana nejako zabudol, aj keď v traileroch to pripomenuli, dokázala pohnúť so srdcom. Otcovské problémy aj na domácej pôde aj v USA mali niečo do seba. Áno, je tam kopa naivít, áno, bez laniek sa to neobíde, ale je to predsa film o legende a legendy predsa nie sú ako my bežní smrteľníci. Prečo vznikajú komixy? Ja som si film užil a už sa teším, ako niekedy, keď to vyjde aj s dabingom, si pozriem celú sériu za sebou. Podobné plány mám už pár rokov aj s Rockym, tak to bude krásna dvojséria s veľkým zážitkom, ktorý odporúčam každému fanúšikovi. Ja dávam totálne subjektívnych a srdcových 100%. Objektívne môžete ubrať hviezdu-dve, je mi to jedno, mne to našťastie nič nepokazí. () (méně) (více)

Orthank

Stále poctivá poklona ikonickému majstrovi sa nesnaží viac šliapať na plyn, ale skôr uberá, viac preciťuje, skláňa sa do istej filozofickej pokory odrážajúcej obdobie a vek Yip Mana. Nič to však nemení na tom, že stále sa jedná o energickú záležitosť s istou mierou pátosu a tej známej béčkovej dávke nespravodlivosti, čo v tomto prípade rozhodne nie je urážka, práve naopak. Vcelku férové zakončenie vydarenej série o jednom veľkékom človeku, ktorý neprávom zostal v tieni svojho slávneho majstra .... ;) ()

P.J.2

Pod 4 jít nemohu, série o IP MANOVI si drží laťku kterou ani tentokrát nepodleze, a díky Adkinsovi, o kterém víme že umí, jí drží společně s tradične fenomenálním Doniem Yenem až do epického závěru, u kterého poctivím fandům prostě musí ukápnout slza. Díky za dokonalou Kvatrologii, ke které se budu čas od času s chutí vracet. ()

• Chris Collins, ktorý stvárnil postavu karatistu Colina Fratera, je bývalý mariňák a wing chun trénuje aj v reálnom živote. (RigorMortis)