Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Americký western, ktorého príbeh sa odohráva v 19.storočí v Mexiku. Luke, väzeň na úteku a Jaroo, samotársky zlatokop, sa spolčia s bandou Apačov. Chcú sa zmocniť zlatého pokladu, údajne v hodnote miliónov dolárov, ktorý má byť dobre ukrytý v dobre stráženej pevnosti. (oficiální text distributora)

Recenze (26)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Konciace sa 60. roky minuleho storocia boli zname westernovou inflaciou - tocili sa stovky westernov rocne, a najotrepanejsim klise bola kradez koni. Reziser John Guillermin natocil nadpriemerny western, ktory sa vyhyba poniektorym westernovym klise. Lee Van Cleefa velmiu nemusim, ale ked si mam vybrat medzi povedzme Kary Grantom vo westerne a Cleefom, beriem radsej Cleefa. Potesi par masakrozne dobrych prestreliek, najdu sa aj vybuchy a videl som aj Patricka O´Neala. 75 % ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

El Condor má hned několik es v rukávu, díky kterým si zaslouží svou pozornost i v době, kdy tento žánr a z tohoto období moc nefrčí. V prvé řadě filmu dominuje vynikající Lee Van Cleef, který se své mazané a místy až komické role zhostil výtečně. Nezůstávají pozadu ani ostatní charaktery postav a striptýz blonďaté číči. Potěší absence kladných postav, chytrá zápletka a originální závěr. Zub času tu zde moc nehlodal. 70% ()

Reklama

jatamansi 

všechny recenze uživatele

Plánovat útěk a být propuštěn – jaká ironie. Tak raději utéct. Pohled na lynčování až příliš skutečný. Lákadlem je zlato v El Condor. „Ježíši, doufám, že ta mapa je skutečná.“ Moc westernů, kde je v jedné z hlavních rolí černoch navíc není. V kombinaci s Leem Van Cleefem úspěch zaručen. El Condor není tak barevně kýčovitý, barvy jsou tlumenější, šedivější. Indiáni ne tak barvotiskoví. Ale zase to růžové podvlékací spodní prádlo, toho mají snad ještě teď v Hollywoodu plnou bednu. Jak i nepovedené přepadení může sloužit k lstivému vniknutí do pevnosti. Ta byla vážně nádherná. Manželka velitele pevnosti jej moc nemiluje, ale dokáže velice úspěšně předstírat opak. (Muži ostatně chtějí být klamáni, není liž pravda?) Na zlato lidé vždycky skočí a pak je snadné i dostat se z pout. Sex s indiánkami byl realistický a uniformy tím pádem zůstaly celé, neprostřílené, dobrá léčka. Odvážně pod prostěradlem i dva muži. No, každá uniforma se hodí. Jak se dá potěšit malý parchant? Velkým parchantem. A nugettem. Pohled na cihly zlata – prosím, alespoň jednu cihličku, ale ne tu filmovou. Zkraťme to. Manželka vtipně zaujme striptýzem. Všichni chlapi jsou prostě z jednoho těsta. A ti venku ani netuší, jak mocného mají spojence. Víc skoro nejde napsat. Závěrečná část vychází z pointy, kterou musí každý vidět sám. Snad jen jedno – nevěřte těm příliš ochotným a úslužným. A zaposlouchejte se i do hudby Maurice Jarreho, fakt talentovaná rodinka. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Povedený western o dvojici dobrodruhů, tlupě drsných Apačů a nedobytné pevnosti, která ve svých útrobách schovává poklad (nebudu radši prozrazovat podrobnosti). Je to poměrně drsná podívaná, napínavá do poslední minuty se spoustou akce a nečekaných zvratů. John Guillermin opět dokázal, že umí natáčet akční scény efektně, realisticky a bez jakýchkoli větších prostředků. Jim Brown a Lee Van Cleef jsou skvělí, za zmínku též stojí drsný Patrick O´Neal a sexy Marianna Hill. Nadprůměrný western, který se dokázal odprostit od spousty žánrových klišé. Hlavní postavou svalnatý černoch, drsní Apači, dobrodruh, který je proměnlivý jako počasí a krasavice, servírující všechny své půvaby - to v moc westernech neuvidíte. 80%. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Další western, v němž divák chtě nechtě musí fandit darebákům, kteří jsou v hlavních rolích (není zde totiž žádných kladných postav). Zde jsou to dva gauneři, z nichž jeden je černoch uprchlý z věznice. Za vlasy silně přitažený příběh o tom, jak se jim podařilo zmocnit se obrovské kamenné pevnosti kvůli zlatu, a to mimo jiné díky děvce, která se svlékla do naha, aby odvedla pozornost obránců pevnosti. Z morálního hlediska považuji tento americký western za úpadkový. Tato dekadence se silněji začíná projevovat po roce 1965: cynismus, násilí, sex, absence práva a spravedlnosti... ()

Galerie (23)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno