Reklama

Reklama

VOD (1)

Píše se rok 1943 a v mainském St. Cloud´s se ředitel sirotčince a gynekolog Wilbur Larch snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro opuštěné děti a zároveň jim hledá adoptivní rodiče. Nelegálními potraty pomáhá i ženám v nouzi. Jeho oblíbencem se stane Homer Wells, dvakrát adoptovaný a dvakrát odmítnutý nadaný sirotek. Larch ho učí a dokonce zfalšuje jeho zdravotní stav, aby nemusel do války. Homer dokonale zvládne gynekologickou a porodnickou techniku a stane se Larchovým pomocníkem. Odmítá však dělat potraty nešťastným ženám. Tvrdí, že člověk by měl být na světě rád za všech okolností. Jednoho dne přijede do sirotčince na potrat těhotná Candy Kendallová, kterou doprovází její přítel a vojenský letec Wally Worthington. Homer chce sirotčinec opustit, touží po poznání jiného světa a chtěl by být užitečný. Larch je zklamaný a sirotkům je to líto. Homer odjede s Candy a Wallym do Cape Kenneth, kde Wallyho rodiče vlastní velký jabloňový sad. Rozhodne se, že se připojí k partě námezdních černých česáčů vedených Arthurem Rosem s jeho dcerou Rose Rose. V ubytovně visí pravidla moštárny, o kterých Rose prohlásí, že to nejsou pravidla pro ně, že si udělají svá vlastní. Wally záhy odjíždí bojovat do války. Homer se přátelí s Candy, která v sadu také pracuje. Candy se mu svěří, že nedokáže být dlouho sama. Oba se do sebe brzy zamilují a intimně se sblíží. Mezitím Larch v sirotčinci čelí správní radě, která chce na jeho místo dosadit někoho s moderními názory na porodnictví a pediatrii. Larch zfalšuje Homerův životopis a doporučí ho radě. Zároveň pošle Homerovi svůj lékařský kufřík. Homer však nemyslí na nic jiného než na Candy. Odpoví Larchovi, že je v Cape Kenneth spokojen a že zůstane. Po nějakém čase Homer zjistí, že mladičká dcera černošského předáka Rose je těhotná. Candy se od Rose Rose dozví, že otcem dítěte je její otec předák... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (786)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Smutek v očích sirotků, interrupce, smrt malého dítěte, incest, vražda, ochrnutí a to vše násobeno nejedním teskným smyčcem - tolik zábavy jsem si snad ani nezasloužil. Naštěstí toto dramatické drámo nepodnikalo nijak zvlášť zákeřné útoky na mé slzné kanálky, takže mohu se suchým okem poměrně objektivně konstatovat, že jsem viděl velmi dobrý film. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Lasse Hallström patří spolu s Milošem Formanem k těm evropským režisérům, kteří se nejlépe adaptovali v amerických poměrech a dokázali evropský smysl pro umělecké ambice skloubit se slušným řemeslem a komerčními zájmy velkých studií. Hallström stejně jako Forman se v nových podmínkách zaměřili na adaptace význačných děl slavných romanopisců a dokázali je zpracovat s mimořádnou pečlivostí a citem pro detail. Pravidla moštárny jsou kultivovaný a citlivý film o dospívání, hledání životních hodnot, smyslu pro povinnost a o lásce i přátelství. Není jednoduché zasadit film do prostředí sirotčince a vyvarovat se lacinému sentimentu, ale Hallströmovi se to myslím podařilo dokonale. Často objevuju v podobných filmech falešné tóny, ale tady podle mě nezazněly. Snímek má výborné herecké obsazení, Maguire i Caine hrají uměřeně a přesně, oba patří ve svých generacích k velmi významným a nepřehlédnutelným hercům. Jedinou vadou na kráse může být u některých diváků pomalejší tempo, ale to mi určitě nevadilo. Irwin nepatří ke spisovatelům, kteří by se filmovali lehko, ale Hallström v tomhle případě zabodoval. Celkový dojem: 95 %. ()

Reklama

Rosaviva 

všechny recenze uživatele

"Dobrou noc králové z Maine, princové Nové Anglie" vlastně ani nedokážu popsat, proč se mi ten film líbil, ale prostě je to tak. Je to příběh o životě, lidech a citech. A já se teda přiznám, že v posledních dvaceti minutách ukáplo nemálo slz. Je pravda, že se mi víc líbil ten úplný začátek než ten prostředek, ale nenudila jsem se ani vteřinu. 5* ()

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Tobík v hlavní roli není OK. Jeho výkon je důrazně nevýrazný a osobní preference ohledně sympatií mám nastavené také poněkud jinak. Nekoná se ani slibovaný citový zážitek. Určitý emotivní nátlak přišel až v závěru, ale nemůžu si pomoci - celá zápletka s těhotenstvím Rose přišla nahodile, aby i dále byla předvídatelná, postrádající skutečný vzruch a jímavost. Jinak mají Pravidla mošťárny štěstí, že se jim daří budovat hezkou atmosféru, a to zejména v první polovině. Jakmile Homer opustí sirotčinec a Cainův Larch zmizí z plátna, už to není ono. Moštárenská pasáž je pro příběh titulní postavy - hlavně pro jeho závěr - důležitá, ale kouzlo první poloviny prostě nemá. Skutečně dojat jsem byl až v úplném závěru, kde se koloběh krásně uzavírá. Knihu si určitě přečtu. ()

Webb 

všechny recenze uživatele

Od Lasse Hallströma jsem toho zatím moc neviděl ale tento snímek rozhodně patří k tomu lepšímu co natočil a k tomu mu skvěle sekundoval zručný scénárista. Jedná se o drama, příběhově doprovázejicí sirotka Homera Wellse (Tobey Maguire), které má dvě dějství. První se odehrává v sirotčinci, kterou vede Dr. Wilbur Larch (Michael Caine) a zde tak herecky kralujicí, že se vůbec nedivim jeho proměněné nominaci na Oscara. Larch tu vychoval Homera, naučil ho lékařským praktikám, jenže Homer nakonec zjistí že to není tak úplně pro něj, začne si hledat práci a nakonec skončí na jablečné farmě. Zde se odehrává druhé dějství ve kterém se Homer spřátelí s Candy Kendall (Charlize Theron), zažije na farmě útrapy a poznává pravdu Dr. Larche o tom že svět lidí je všude stejný. Malinko mi tu vadilo vlažnější pojetí děje, které trochu ubírá na lepších pocitech z tohoto díla. Takto jen hodně silné 3 hvězdičky. [6,5/10] ()

Galerie (54)

Zajímavosti (15)

  • Jakmile Candy (Charlize Theron) a Wally (Paul Rudd) odváží Homera (Tobey Maguire) ze sirotčince, spatříme Candy, která si lehá na zadní sedadlo auta. Následuje záběr z výšky, díky kterému vidíme Candy na stejném místě, ale i s Homerem, a v následujícím záběru Candy opět leží na zadním sedadle. (chleba24)
  • Natáčelo se v amerických státech Massachusetts (Northampton a Lenox) a Vermont (Národní parku Acadia, Main a Brattlebor). (griph)

Související novinky

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (více)

Reklama

Reklama