Dvanáctiletá Johana, citově otřesená smrtí své matky, prožívá jako zradu, že ji otec „odložil“ o prázdninách ke strýci na venkov. Dívka je uzavřená, žije pro svůj počítač, hudbu a vesmírné světy, protože věří, že tam odešla její maminka. A právě pátrání po tajemství mimozemské „brány spravedlivých“ sblíží Johanu se starým podivínským Hansem. Ve vzácném tisku dívka za pomoci kamaráda z party místních dětí objeví klíč, vedoucí k záhadě, ukryté ve sklepení rozvalin středověké tvrze… Rodinný film natočil v roce 1997 režisér K. Hanzlík, který do dvojrole Johany a Anežky obsadil A. Kárníkovou, strýčka si zahrál D. Matásek, jejího otce M. Dlouhý a v roli podivína Hanse se objevil hudební skladatel P. Hapka. (Česká televize)

zette

Ceska produkce v rodinnem filmu za tou ceskoslovenskou znacne pokulhava a tak budme vdecni i za tento film. Subjektivne ubiram vezdicku za namet, ktery me proste nebavi. Herecke vykony jsou taky sotva prumerne, nedivim se, ze toto byl prvni a posledni film Anny Karnikove... Postava Hapky a hlavne Oldricha Vlacha (toho chlapa mam kazdym dnem radeji!) byly ale uzasne, i kdyz Vlachova policejni uniforma vypadala jako z Podnestrske republiky (jsem fakt nepochopil)... Hudba pekna a na zaver filmu se i pres vlazne tempo vyplati pockat! ()

sator

Před lety mě to zaujalo i díky Hapkovi...a po letech ještě víc... Vím přesně o čem se bavíte, akorát to na sobě nedávám znát :-) A tehdy popálený jal se promlouvati k bratrům ostatním o věcích tajemných, jaké na obloze byly k uvidění. Kruh světelný rozlohou dvoru podobný a věc divná v tom kruhu k zemi padala. A popálený pak zvědavostí silnou veden byl k té věci. A stalo se mu uvidět dívku již pronásledoval, zmizeti v tom kruhu... Legenda praví že světlo je bránou spravedlivých a nehodní oslepení budou. Legenda praví že brána čeká a znovu se otevře. (2019) ()

Mercilonka

Když jsem byla malá, nechápala jsem mamku a babičku, proč u filmů brečí. A pak přišel rok 1997, film Do nebíčka a já se ve svých 9-ti letech u filmu rozplakala (Spoiler: na konci filmu, jak Michal Dlouhý prosí dceru, aby se z té druhé strany vrátila). Celkově film zajímavý, jiný než ostatní dětské filmy a hlavně napínavý a tajemný. ()

Puerdraco

Dětští herci přehrávají a jsou nepřirození a to je škoda, protože mírne do sci-fi/detektívna laděný námět není scela špatný, řekl bych, že v CZ/SK tvorbě takřka vzácný. Pro malé diváky je to ale docela strávitelné, tempo to má stabilní, dějovou linii ne příliš zložitou, dialogy kapánek váznou, ale přes to se dá přenést ... a to je asi hlavní. Za to ta jedna hvězdička, druhá za hudbu a roli P. Hapky, který se v pozici herce objěvuje velice ojediněle.. ()

Enšpígl

Taková prázdninová jednohubka po který není zle od žaludku, ale o přídavek se neškemrá. Dobrej nápad s obsazením Petra Hapky do role podívina. Hlavní dětská představitelka zahrála docela dobře, bohužel asi ne tak dobře aby někomu stála za přidání do "hrají" . Navíc mám rád mystično a tajemství v podstatě každé podobě. Jak každý většinou odmítá něčemu takovýmu uvěřit, já většinou odmítám něčemu takovému nevěřit. Třeba bráně do pekla na hradě Houska taky odmítám nevěřit. ()

• Prostředí tajemné hory s vesmírnou bránou lze nalézt v areálu zámeckého parku ve Valeči. Celý park dlouhou dobu chátral, a i v současnosti je jeho velká část (včetně uměle navršeného kopce a "Hansovy věže") nepřístupná. (dvd-L)
  • Když byl Petr Hapka požádán o zahrání role podivína, kterého režisér marně sháněl do svého filmu, kontroval tím, že studoval herectví u Oldřicha Nového a roli vzal. Když jej režisér ale opakovaně žádal, aby složil hudbu, kategoricky odmítal, že by vypadal jako megaloman. Nakonec na samý závěr postsynchronů řek: "Nenechám takový hezký film zničit někoho špatnou muzikou," a hudbu složil. (sator)