(A)sexual

Dvacáté století se pyšní mnoha společenskými mezníky. Jedním z nich je tzv. sexuální revoluce, která na dlouhou dobu a poměrně rychle změnila tvář západní společnosti z upjaté, střídmé a cudné viktoriánské kultury na sexem naplněnou společnost, ať už za účelem rozmnožování nebo prostého ukojení jejich sexuálních potřeb. Touha po sexuálním spojení s jinými lidmi se automaticky předpokládá u každého jedince, ať už je to touha předstíraná nebo skutečná. Pro jinou možnost není v této kultuře místo. Donedávna dokonce ani jiná alternativa neexistovala. To vše se ovšem změnilo uznáním asexuality jako oficiální alternativy k heterosexuální, homosexuální a bisexuální orientaci. Ačkoli jsou asexuálové uznáváni některými odborníky a odbornicemi jako svébytné identity, jiní jsou o poznání skeptičtější a asexualitu často vnímají jako nedospělou či traumatem způsobenou reakci nějaké osoby spíše než samostatnou sexuální orientaci. Americká režisérka, producentka a scenáristka Angela Tucker natočila dokument, který asexualitu nahlíží z perspektivy samotných asexuálních mužů a žen. Jako jedna z mála jim tak poskytuje možnost vyslovit se k tématu, které se jich bezprostředně týká. (Academia Film Olomouc)

katakomb

Za mě škoda, že se v dokumentu neobjevilo víc psychologů/sexuologů/sociologů..., co se týká fungování asexuála, tak ze záběrů ze života komunity asexuálů v San Franciscu kolem Davida Jaye to spíš připomínalo asexuální polyamorii, to mě trochu překvapilo, působilo (aspoň na mě) totiž tak, že s pojmem asexuál se nutně váže i "nemonogamní" resp. "polyromantic". Na druhou stranu monogamii zastupoval pár, který nakonec i oddali. I další věci (autosexualita) byly z mého pohledu trochu opomíjeny z "vědeckého" pohledu na věc. Spíš jsem měl občas pocit, že se dívám na takový podcast s videem. Každopádně téma rozhodně zajímavé a pro ty, co netuší, o co v asexualitě jde, tak je to určitě pro začátek dostatečný studijní materiál ()