Mafiáni

• Slovensko Mafiáni na Slovensku (pracovní název)
Slovensko, (2015–2017), 12 h 55 min (Minutáž: 30–55 min)

Režie:

Tibor Szilvási

Marek Majeský (vypravěč), Milan Žitný, Jaroslav Ivor, Anton Heretik, Peter Majtán, Milan Lučanský, Peter Tóth, Daniel Vražda, Desana Dudášová (více)

Série(2) / Epizody(25)

vander19

Až náhodne videné upútavky počas pripínania kanálov mi nasmerovali na tento dokument. Podľa mňa dokument, lebo to moc nemá nič spoločné so seriálom. Veľmi výstižné zobrazenie situácie v slovenskom mafiánskom "showbiznise" ma až prekvapilo svojou otvorenosťou. Som veľmi zvedavý ako prežívajú tieto časti hlavný aktéri, ktorí ešte žijú a čiernu robotu pre nich robilo podsvetie. Že milá naša SIS???? Smutné je, že všetci vieme čo sa deje, ale nikto nič nerieši. ()

shyster

Dobrý dokumentární cyklus o slovenské mafii z 90. let. Jedná se o ucelený dokument, kdy jednotliví účastníci byli navzájem propojený (což v důsledku vedlo k tomu, že se některé události mnohokrát opakovali v rámci jednotlivých dílů). Jako kam se hrabala česká mafie. Nejvíc mě však bavil Milan Reichel. Ten byl u všeho, ale vždycky přišel pozdě. ()

corpsy

Určite nie som človek, ktorý by mohol toto husté obdobie našej republiky nejako komentovať. Veď ono na tejto stránke by sa táto minulosť rozoberať ani nemala. Avšak takmer ultimatívne, akčné oboznámenie sa s mafošmi rokov 90tych, svojou dynamikou a prevedením môže predsa len u niekoho vybudiť akúsi glorifikáciu tohto nečestného systému siahajúceho na najvyššie politické méty toho obdobia. Je to nepríjemné sledovať, ale zároveň divák nevie odrhnúť oči. ()

Arkanoid

Odsúdenie zločinu, dýchajúca atmosféra deväťdesiatych rokov, pohľady svedkov a novinárov na vec a mapovanie činnosti jednotlivých mafiánov a ich skupín. Vraždy, ktoré sa nevyšetrili, páchateľ neznámy. Dozviete sa, ako sa žilo napr. po vyhlásení Havlových amnestií a v období mečiarizmu. Dokument, ktorý treba vidieť, o udalostiach, ktoré si treba pripomínať, nech ku nim a rozpínaniu a akejkoľvek činnosti mafie už nedôjde. ()

mira007

Dokumentární mrazivá pecka o organizovaném zločinu na Slovensku. Zlatý česko, kde to násilí je celkem málo viditelný. První díl je o prvních bratrech Danišovcích , kteří začali s výpalným naprosto brutálním silovým způsobem. Násilím si brali všechno , takže když viděli pěknou holku v baru tak si ji vzali, ikdyž tam byla se svým klukem. Byli tak násilní a viditelní, že i pro ostatní mafiány byli nepřijatelní - vyletěli s autem do vzduchu. Druhý díl - bratři Diničovci začali jako milovníci bojových sportů vyhazovači a přešli na výpalné. Stall se společníky podnikatele v drogerii tak si vzali jednoduše celý jeho majetek. Pak přešli na manipulované dražby státního majetku a jedni z prvních začali spolupracovat s tajnou službou a asi kvůli tomu přišla bomba a samopal. Oba mrtví. Třetí díl- Žalud ,první inteligentní podnikatel, který ale šel přes mrtvoly navzdory tomu, že se vyhýbal image drsňáka. Milovník mladičkých milenek, zastřelen v 34 letech. Čtvrtý díl Rober Holub - cikán, který ovládl košické podsvětí. po atentátu skončil v nemocnici, kde ho po akční akci dodělal nájemný vrah. Pátý díl - Miroslav Sýkora vysokoškolák z Moskvy, kde začínal využitím kontaktů na ruskou mafii. . Po nástupu Mečiara ovládl Bratislavské podsvětí. Iniciátor vraždy vyšetřovatele únosu syna prezidenta Kováče. Akčně veřejně rozstřílen ve věku 33 let. Šestý díl - Gorila vs. Čistič ,příběh celkem malého gangstera z malého města, který ale vynikl počtem přežití atentátů. Rozstřílen ve věku 35 let Čističem, který dostal doživotí. Sedmý díl - Papay primitivní agresivní zápasník. Vyšvihl se likvidací bílých koní a tím nahradil původního bosse, který byl v krimu. Z Dunajské stredy udělal nejnebezpečnější město Slovenska, což nezabránilo protiúdery, kdy tři borci vystříleli v kavárnu s deseti mrtvými Papayovcema včetně pětatřicetiletého Tibora. Osmý díl - dva zápasníci - násilnický Takáč a restauratér s automaty Surovčík. Nejprve falešné faktury a pak výpalné v Bratislavě. Dokázali vytlačit bálkánce s drogama, ale nakonec byli rozstřílení ve věku 37 a 45let. Devátý díl - zápasník, emigrant a posléze jeden z nejbohatších Slováků Jozef Svoboda zbohatl na privatizacích a hazardních hrách. Sólista bez svého gangu. který s každým vyšel (včetně policie a politiků) a fungoval jako mediátor. Zastřelen. Desátý díl - postdevadesátkový boss právník Ondrejčák v čele nejmilitantnějšího gangu Slovenska, který frčel v drogách a jehož si podnikatelé sami najímali na ochranu před mafií. I policie ho doporučovala obětím vydírání, že jim pomuže pravděpodobněji než oni. Jenže nakonec i tahle banda terorizovala Bratislavu jako ti předtím. Nakonec bylo i tohle pako odsouzený ve věku 38let na 16let a propadnutí majetku. Poslední dvojdíl se týká bosse bossů Mikuláše Černáka - borec, který do svých 31 let udělal impozantní kariéru násilnického bosse, který osobně povraždil desítky lidí a byl svého času nejmocnějším zločincem napojený na politiky i tajnou službu. Sedí na doživotí. Speciální díl - náměstek tajné služby Svechota, který prakticky řídil spojení mezi politickou mocí a podsvětím, které se jím zaštiťovalo, ale po použití se těch bossů začala tajná služba zbavovat. Navzdory tomu, že se osudy a schémata kariér bossů opakují stejně jako některé záběry, tak se jedná o naprosto dechberoucí dokument, který by si zasloužil filmové zpracování. To člověku hlava nebere, že na tom Slovensku volili HZDS. () (méně) (více)

• Počas celého dielu má Peter Tóth tričko naruby. (Jumar)
  • Scenár seriálu napísal Gustáv Murín, autor kníh o slovenskom podsvetí, odborný poradca celého seriálu bol bývalý novinár a bezpečnostný analytik Milan Žitný. (Paldiny)
  • Opakovane sa tu objavuje tvrdenie, že dvanásty príbeh o Mariánovi Kočnerovi nebol odvysielaný preto, že sám Kočner po zhliadnutí pracovnej verzie vraj odskočil od projektu, alebo že to "niekto zhora" stopol. Nie je to pravda. Pravdou je to, že Kočner mal skutočne byť dvanástym dielom, a keď som ho oslovil, aj s nakrúcaním súhlasil, aj sme sa kvôli tomu stretli, a aj preto bol tento diel pôvodne na pracovnom zozname v RTVS, podobne ako iné plánované, ale napokon neuskutočnené príbehy. Stalo sa však čosi nečakané. Ktosi z RTVS vyniesol náš pracovný, ešte nie definitívny zoznam do strategie.sk a tam bol bez nášho vedomia a súhlasu zverejnený. Vzápätí nato sa mi esemeskou ozval Kočner: "A ja som ti ku...a aký boss?!" On totiž nepoznal názov seriálu, nepoznal scenár, ktorý ešte ani neexistoval, a keď som mu chcel povedať zopár detailov k projektu, odbil na slovami "netreba vysvetľovať, veď viem, čo robíš," čo som chápal ako narážku na prvú sériu tohto druhu – Mafiáni. Zrejme sa naľakal predčasnej publicity. Nepoznám jeho dôvody, už sme sa potom nestretli. Čiže nedošlo ani len k začatiu nakrúcania, ešte som vtedy nemal ani scenár hotový, takže nikto nevidel a nevedel, čo v tom dieli plánujeme. Treba poznamenať, že pri dokumentárnom filme je scenár len východzím vodítkom, skutočný obsah naplnia až respondenti a tvorcovia dopredu nevedia na sto percent, čo budú aktéri hovoriť, čo prinesú atď. Niečo sa dá, niečo je vždy prekvapením, niekedy je treba scenár výrazne zmeniť, lebo z výpovedí vyplynuli nové informácie, ktoré posunuli pôvodný zámer inde, a to má vplyv na definitívny výsledok. Najväčším problémom pri takomto type dokumentov je nájsť hodnoverných svedkov, znalcov problematiky, prípadne priamych účastníkov udalostí. Najmenej zábran mali novinári, ktorí sa téme organizovaného zločinu a kriminality vôbec venovali. Tí, keďže niesli svoju kožu na trh už v čase, keď o prípadoch písali a podpisovali sa vlastným menom, prípadne tvárou na obrazovke, nemali s účinkovaním problém. Problém mali často bývalí policajti, ktorí nechceli ukazovať svoju tvár, prípadne boli v spore s kolegami, ktorí boli ochotní vystúpiť pred kamerou a podať svedectvo. V niektorých prípadoch poskytli expolicajti užitočné informácie, ale odmietli účinkovať s poukazom na to, že kedysi pôsobili v prostredí s inou identitou, aj keď to vtedajšie zákony neumožňovali a mali by teraz nemalý problém. A najčastejšie odmietali účinkovať bývalí členovia podsvetia, ktorá tiež mnohí poskytli informácie, ale odmietli to povedať pred kamerou s poukazom na fakt, že dnes sú ich deti už veľké a keby videli, čo ich otec kedysi v 90. rokoch robil a kde sa pohyboval, poškodilo by to ich vzájomné vzťahy. Alebo že majú nové partnerky, ktoré o ich minulosti nič nevedia, alebo už podnikajú či pohybujú sa v prostredí, ktoré by ich odmietlo po zverejnení ich minulosti. To všetko bolo treba rešpektovať, aj keď nám to komplikovalo prácu. Niet nad výpoveď priameho aktéra alebo svedka udalostí, ktorý nemusí nič sprostredkovávať, ale dáva to z prvej ruky. To je autentická výpoveď a tá má vysokú hodnotu. V prvej sérii Mafiáni sa mi podarilo dostať pred kameru len jedného takého aktéra/svedka, v druhej sérii tiež len jedného, a ukázalo sa, že to nemali robiť, lebo ich zasiahla pomsta v rôznych formách za účinkovanie a tá trvá prakticky neustále. (Zdroj: Milan Žitný)