Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

Anthony 

všechny recenze uživatele

Russel Crowe (už to kdysi kdosi říkal) dostal Oscara předčasně. Nechápal jsem proč ho dostal za Gladiátora (v té době nominace Hankse za Trosečníka) a nechápal jsem, proč ho nedostal za Čistou duši (politické rozhodnutí pro Washingtona za Training Day). Croweův výkon v Čisté duši je skutečně fenomenální. Je velmi přesný v různých polohách a dává důraz na každý detail. Nádherná je hudba Jamese Hornera - především v okamžicích, kdy je v hlavní roli matematika či luštění kódů. A scénáristu bych ještě pochválil za zajímavý "úkrok stranou" - aneb jak může i tzv. skutečný příběh překvapit. Jinak souhlasím s názory, že Oscar pro film a režiséra byl nespravedlivý - měl to dostat Pán prstenů. ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Ron Howard stoupá dál v mém osobním žebříčku režisérů. Po Apollu 13 a Těžké váze, mě velmi zaujala i Čistá duše. To jak Russell Crowe ztvárnil vědce Johna Nashe, bylo neuvěřitelné, takhle jsem Crowea ještě nikdy zahrát neviděl. Neuvěřitelný výkon, který mi silně dával vzpomenout na Dustina Hoffmana v Rain Manovi. Silný příběh, který je výborně natočen, Howard dbá na každý detail a výsledkem je opravdu krásný film. Ed Harris jako jeden z Johnových démonů, byl také fantastický, ale ještě jednou - to co předvedl Crowe, to byla síla. Snímek je podbarven krásnou hudbou, která mu dodává na působivosti a já nemohu hodnotit jinak, než vysoko. ()

Reklama

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Oscarový "Gladiátor", Russell Crowe v roli geniálního matematika Johna Nashe za svůj výkon Oscara sice nezískal, ale alespoň Zlatý Glóbus mu role vynesla. A zasloužil si ho. Když už mu "pánové akademici" zlatou sošku odepřeli. Ale to oni dělají velmi rádi. A nejčastěji hercům, kteří by si jej za danou roli zasloužili nejvíce. Klasika:) Snímek má inteligentní a velmi podnětný scénář i dialogy, spoustu silných momentů a nádhernou ústřední melodii Jamese Hornera. Čistá duše je uměleckým zážitkem, který je však úhledně a téměř nepozorovatelně zároveň zabalen do Hollywoodského stylu diváckého "hraní na city." To se neprojeví příliš viditelně ani tak v celém snímku, jako spíše v jednotlivých scénách. Těch však pár bylo, zvláště ve druhé polovině. A když se pospojují dohromady, cítila jsem v nich jistou strojenost. Jinak se však pro mě jedná o kousíčky, které nedokázaly narušit celkový dojem. Vlastně tyto drobky dokázalo s přehledem zašlapat herecké obsazení. O hlavní zásluhy se postaral Russell Crowe coby muž obdařen talentem a proklet nemocí. Jako krásný a zářící klenot jej doplňuje Jennifer Connelly a jako jeho temný "přítel", muž v černém, Ed Harris. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $58miliónovTržby USA $170,742,341Tržby Celosvetovo $313,542,341Famózny film s bravúrnym hereckým predstavením v podaní hercov ako Russell Crowe a Jennifer Connely. Od Rona Howard to je jednoznačne najlepší film čo natočil. V tomto filme všetko funguje(kamera, hudba) a nesmierne ľadí. /videl v kine: 100%/ ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Velmi podařený životopisný film (postavený na tradičních základech amerického přístupu k životu a světu). Profesor Cyril Höschl jednou na jedné své přednášce říkal, že se osobně na nějaké konferenci v zahraničí s profesorem Nashem setkal a že ve skutečnosti nepůsobí tak charismaticky a oslnivě jako ve filmu Čistá duše. A tak to má asi v amerických životopisných velkofilmech být... ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Číslo kanceláře, ve které John Nash (Russell Crowe) pracuje, je 101. Stejné číslo nese i pokoj Nea (Keanu Reeves) ve filmu Matrix (1999). Číslovka je odkazem na místnost z knihy "1984" George Orwella, kde byli lidé mučeni tím nejhorším způsobem. (Panfilmex)
  • John Forbes Nash (Russel Crowe) se v roce 1957 oženil s Alicií Lardé Lopez-Harrisonovou (Jennifer Connelly). V roce 1959 se jim narodil syn John Charles Martin Nash, ale kvůli stresu při řešení Nashovi nemoci se v roce 1963 rozvedli. V roce 2001 svůj vztah ale obnovili a až do jejich smrti spolu zůstali. (Delock)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama