Sex noci svatojánské

• Česko Sexuální komedie noci svatojánské (více)

Na osamělé farmě mají strávit společný víkend tři páry: excentrický vynálezce Andrew Hobbs s manželkou Adrian, jeho přítel doktor Maxwell Jordan s milenkou a ošetřovatelkou Dulcy a renomovaný stárnoucí filozof Dr. Leopold Sturgis se snoubenkou Ariel. Každý z nich má o odpočinku v následujícíh hodinách odlišné představy. Po prvním společném setkání se jejich plány pozvolna mění. Najednou začíná hra, která vypráví o nejistých partnerských vztazích, o lásce, sexu, vášni a nevěře... Film scenáristy a režiséra Woodyho Allena se vyznačuje výraznou lehkostí a hravostí, nezapírá přitom inspiraci jak slavnou hrou Sen noci svatojánské Williama Shakespearovou, Úsměvy letní noci švédského tvůrce Ingmara Bergmana, tak slavnými impresionistickými obrazy Výlet do přírody či Snídaně v trávě. Pozadí křehkého příběhu vytváří barvami a životem překypující krajina, v níž se občas "objeví" mytologické a magické prvky (kouzelná světelná koule). Na okouzlující atmosféře přelomu století se nemalou měrou podílí romantická hudba skladatelů Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Roberta Schumanna. (oficiální text distributora)

LeoH

Velice neobvyklý Allen – vzdušný filmeček natočený lehkou rukou, možná svým způsobem předznamenávající mnohem pozdější neodolatelné přitakání všem podobám lidské existence ve Whatever Works. Duše zarytého materialisty spokojeně zvěstující na odchodu na onen svět, že na druhé straně přece něco existuje... už jen tahle nádherná zkratka! Neviděl jsem to dvacet let a před těmi dvaceti lety jsem vězel příliš hluboko ve svých vlastních vztahových a světonázorových zmatcích, než abych si ten nadhled a lehkost vyprávění dokázal opravdu užít. Dnes, plus mínus ve věku postav (a hlavně autora), jsem překvapen, jak je tenhle biják báječný. ()

eraserhead666

"Je to odporné!" "Jak to může být odporné, když jsem se ještě nesvlékl?" Lidé jsou ve své předstírané morálce tak směšní a malicherní. Natolik, až to v Allenově podání není prakticky vůbec humorné, spíše tak nějak podivně zvláštně romanticky dramatické. Pro mě rozhodně vůbec ne komedie ale smutné drama. Leč výborně herecky obsazené. ()

K.B.L.

Dle mého názoru jeden z nejlepších filmů Woodyho Allena. Sice k páté hvězdičce mi tam NĚCO neidentifikovatelného chybí, ale jinak jsem se u filmu výborně bavila, dokonce párkrát se nahlas zasmála (potichu samozřejmě téměř celý film). Na filmu oceňuji jeho tempo, bezprostřednost a přístup k životu. Žádné překomplikované situace. Závěr mě velmi mile překvapil. ()

Ephemeris

Asi je to kacírsky názor, ale osobne mám radšej tie Woodyho filmy, v ktorých on sám nehrá. Režisér hrajúci vo svojom vlastnom filme je pre mňa niečo ako spievajúci bubeník v metalovej kapele. Tie dve činnosti sa dajú síce spojiť a aj sa to deje, lenže pre mňa je to niečo nepochopiteľné. Toto je tiež také priemerné Woodyho dielko, ničím neurazí, ale ani extra nezaujme. Cítiť z neho sexuálnu depriváciu a frustráciu, no a ešte cítiť aj teplé leto. Filozofické dialógy vybrúsené ako Spinozove diamanty tentoraz nečakajte. ()

Nosdrolomo

Zvláštní film ten Sex noci svatojánské. Zvláštní asi jako ona magická noc sama. Ačkoliv musím přiznat, že první dvě třetiny filmu mě moc nebavili, tak s jeho koncem jsem si uvědomil veliké sympatie ke všem jeho postavám a nakonec i samotnému příběhu. Woody Allen tentokráte moc nevtipkuje a občas působí dojmem topícího, který se filozofie chytá, ale dojem může klamat. Asi všichni (a podle tohoto filmu ani Woodyho nevyjímaje) zažili onu situaci, že něco neudělali a neustále, v krátkých i dlouhých intervalech, se k tomu v duši vracejí a říkají si "co kdyby". Jak by asi vypadal můj život kdybych tohle? Když to zkusíme později bude to stejné? Na tohle všechno se snaží odpovědět Sex noci svatojánské. Nebo ani ne tak odpovědět jako se nad tím zamyslet. A já se zamyslel. Děkuji pane Allen. ()

• Scénář napsal Woody Allen za dva týdny. (don corleone)
  • Jde o první film, ve kterém hraje Woody Allen řadovou postavu. Ve svých předešlých filmech buď hrál vždy hlavní roli, nebo se v nich neobjevil vůbec. (don corleone)

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN