Reklama

Reklama

Frigo staví dům

  • USA One Week (více)
Krátkometrážní / Komedie
USA, 1920, 27 min

Obsahy(1)

Režijní debut Bustera Keatona, kterým si získal publikum v té době. Vypráví o novomanželích, kteří dostanou svatebním darem dům. Ten si však musí sami sestavit z dílů. Bývalý ctitel nevěsty jim ale stavbu ztíží a Frigo s manželkou pak postaví neobyčejný dům ve kterém se odehrává mnoho neobyčejných situací. (Rosana)

Recenze (48)

classic 

všechny recenze uživatele

„Konečne bez Tučka” , a ešte k tomu s novou, atraktívnejšou frajerkou, s ktorou sa oženil, a v ten istý deň sa pustil do stavania dreveného domu, je z neho “MAJSTER, odborník, ktorý vie, čo robí, alebo nebyť toho neprajníka, ktorý prehádzal krabice, tak by určite nevznikol dom addamsovcov, či aj v takomto podobnom, pokrivenom domčeku sa krútila i Dorotka z Čarodejníka z krajiny Oz, pamätáte” ? „Síce nebol taký dokrivený, a predsa sa točila”... Frigo si stanovil, že do týždňa to zmákne, a na PIATOK 13. , si pozval hostí na kolaudáciu... Blíži sa tornádo, ale nielen kvôli nemu, skončí domček na železničnej trati... Myslel som si, že mi vyrazí táto „kamenná tvár” tvár, nemá to ďaleko ku naprostej GENIALITE, má to typické fázy, že zo sekundy na sekundu sa zvyšuje adrenalín, ale pre mňa to nie je STRAŠIAK, ktorý začínal taktiež v malom, univerzálnom domčeku, a postupne sa prepracoval do takých stupňov, že som nechápal... ()

Iggy 

všechny recenze uživatele

První Keatonův sólový film a hned taková bomba! Z jakékoliv scény filmu Frigo staví dům byste mohli extrahovat esenci čistého humoru! Je to poezie pohybu, černobílá filmová báseň, ten nejhravější surrealismus! A závěrečný gag s vlakem je snad Keatonův nejslavnější a nejcitovanější (sám ho znovu použil ve Frigovi, svůdci žen; taky gag s padající stěnou později geniálně použil v Plavčíkovi na sladké vodě). Je to ta nejpřirozenější poezie moderního člověka. Harold Lloyd ve svých filmech představuje typického měšťáka, který by bez moderní techniky nepřežil. Chaplin veškeré moderní vynálezy odmítá (viz nejlépe němá Moderní doba). A Keaton? Ten bojuje s instantním domkem z krabice tím, že z něj postaví holý nesmysl, za který by se nemusel stydět ani Salvador Dalí, a zůstane tak věrný sám sobě, zůstane svobodný a tvůrčí. Neodmítá realitu, která ho obklopuje, ani se jí zbaběle nepodřizuje. Vytváří z ní umění a tu nejčistší poezii. Keatonův človíček sice dostane pořádně do těla, ale nikdy se nevzdá a nakonec vždycky odchází jako vítěz. Tedy aspoň do dalšího filmu. ()

Reklama

Zagros 

všechny recenze uživatele

Jak jsem již psal v předchozích komentářích ke groteskám s Frigem, Frigo mě mile překvapil a jeho grotesky mě velmi baví. Každá je (svým ztvárněním) trochu jiná a proto jsem neskončil u jedné, ale pustil si i další. Bohužel Frigo staví dům mi přišla slabší než předešlé. Nezpochybňuji jeho znamenitou komiku a pár skvělých nápadů, přesto mi to jako celek tak skvělé už nepřijde. Možná to chce opět trochu pauzu. Nicméně stále jde o vydařenou grotesku zasluhující tři hvězdy. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„The wedding bells have a such a sweet sound, but such a sour echo..“ Nápadité kaskadérské scény s promyšlenou realizací, vtipná cenzorská dlaň a disproporce interiéru jak u haciendy Oggyho a švábů. Poučením pro novomanžele je nikdy nekolaudovat prefabrikovaný svatební dar v pátek třináctého, protože pak budete mít ložnici s výhledem na všechny světové strany.. ()

albionlady 

všechny recenze uživatele

Zaujímavé je, že tieto skladacie veci (nie práve dom, ale napr. skriňa), sú u nás doma často spojené s podobnými ťažkosťami, s akými sa musel pasovať Frigo (hoci som si takmer istá, že nám nikto nikdy čísla nepremaľoval). Zábavná groteska s perfektnými momentmi, vtipnými "popismi" k scénam a s vlakmi! Toto je môj tretí film s Keatonom, a po tretíkrát sú v ňom parné lokomotívy. Mám pocit, že niekto miloval parné vlaky asi tak ako ja :). ()

Galerie (5)

Zajímavosti (4)

  • První Keatonův sólový film bez Fattyho Arbuckle. (Kulmon)

Reklama

Reklama