Selský rozum

• angličtina Common Sense (festivalový název) (více)

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

LeoH

***** za téma, maximálně ** za filmařské řemeslo (slova, slova, slova a k nim mechanicky ilustrující obrázky jak z okresního videožurnálu, minimum informačně hodnotných nebo aspoň vizuálně zajímavých záběrů, neschopnost vyhmátnout střihem na kratší ploše to podstatné, dodatečné „zatraktivňující“ berličky – černé rámečky, malůvky vkládané do obrazu, sekvence z počítačové hry, to všechno je naprosto zbytečný balast, zrovna jako chaoticky umisťovaná doprovodná hudba) a za následnou nepřesvědčivost celku, který se dá strašně snadno odmávnout jako tendenční propaganda, i když jí podle všeho není. ()

verbal

Jediný opravdu poctivý, bezelstný a altruistický miliardář světa, úchvatný a dobrosrdečný filantrop Andy Babitch, sokol jasný, hlava pomazaná, je čiročiré maďarské dobro! Nic lepšího nás nemohlo potkat!!! Jde mu výhradně o blaho národa, aby nikdo nekradl, všichni bez rozdílu řádně a včas platili daně, hladce a spravedlivě čerpali evropské fondy a náš malý národ jen a jen vzkvétal ve světlých zítřcích pod laskavými křídly přátelského, soucitného, křišťálově průhledného a všemi milovaného korporátu, fertilního Agrofertu. Ten totiž, až po bolševicku za pomocí státních represí a nejúspěšnějších krizových nenažerů zatočí se všemi těmi zkurvenými zlodějskými a bezohledně vykořisťujícími malými a středními podnikateli, všechny je zruinuje, skoupí, zlikviduje a rozprodá na náhradní díly, tak každého z nás přivítá ve své hřejivé náruči a dá nám skvělou perspektivní práci za naprosto velkorysých 65 Kb (Korun babitchovských) na hodinu v některé ze svých zdravých BIO!!!kafilérií, životnímu prostředí nebývale prospívajících chemických provozech či ryze dietních nízkokalorických pekárnách. Tam budeme s pocitem zajištěné budoucnosti a úsměvem na tváři mlít zdravou a výživnou, posypovou solí dochucenou, ryze českou masokostní moučku z těch nejkvalitnějších produktů polských nucených výseků, šťastně a beze strachu míchat zcela netoxické pesticidky na ty zlé fuj fuj brouky, co nám ožírají biopaliva, nebo drtit z nutričně tolik hodnotných speciálních odrůd zakrslé kukuřice a chutně nedomrlého obilí mouku na koláče, co nikdy nejsou bez práce. Ne ne! Ti nejšťastnější z nás pak budou trávit dvanáctky na čerstvém vzduchu a pěstit naší žluťoučkou ekologickou spásu, královnu všech rostlin, jež zajistí našim dětem to nejčistší ovzduší, až coby božské aditivum zadře všechny ty zasrané znečišťující motory na fosilní paliva. Sláva ti, sláva ti, sláva ti!!! Endy, pomiluj ny! Tak rádi budeme pro tebe jen tupě přežvykovat a dvakrát ročně si necháme poklidně oholit vlnu na svetry. *** Jako Víťo, dobrý, vole, tohle ti závislé veřejnoprotiprávní médium s kradou, volenou většinovou Kalverovou bandou, jejíž předseda si pořídil novou firmu – Českou dementpubliku a.s. a tu dle svého nejlepšího vědomí a … po kouscích plundruje a likviduje, určitě do hlavního vysílacího času nezařadí. Nevím, jestli jsi to natočil Za orálek, nebo protože jsi stejně nasraný jako já, ale je trochu škoda, že sis jako tažného koně vybral ubohého nenažraného kulaka, kterého když Endy svým šarmantním způsobem ojebal a přivedl na mizinu, zbylo mu jen nuzných 10 000 hektarů, bioplynka za sto padesát míčů a oči pro pláč! Kdyby to náš maďarský parazit agent Bureš neudělal, sází teď spolu ruku v ruce řepku po celém Podyjí. Přitom je tolik lidí, které ta kunda zlikvidovala naprosto, a ještě zlikviduje, ať už svými obchodními praktikami, tak ekonomicky zcela nesmyslným daňovým terorem. Nebo taky ne a je to první vlaštovka s alespoň nějakou publicitou, kterou MAFRIE a Český žrout koncesionářských poplatků od každého, kdo jen umí vyslabikovat slovo televize, aniž by ji vlastnil, nestačily „zprodukovat“. Jít na lov sviní jen se selským rozumem není až tak úplně ono, ale nevadí. Dalo se to sice udělat mnohem chytřeji, s daleko věrohodnějšími oběťmi a neprůstřelnějšími argumenty, ale aspoň něco. Třeba teď přijdou další dílka a těch 70 procent lopat v našich lůzrech a hnojích pochopí, že zakřížkováním ANO volí cestu do prdele České korporátní republiky, na níž je bude s úlisným úsměvem provázet naprosto amorální hovado, které, až se to všechno v toxických dýmajících vyplundrovaných ruinách provalí naprudko, tak sorryjako, mámtovpiči a roztomilý tropický ostrůvek bez extradice na luxusně rajské dožití v Bakalově Polynézii. Takže nezbývá, než doufat, že pohádka skončí dobře a nějaké to dítě v davu už brzy nahlas bezelstně zakřičí, že císař je bezskrupulózní pokřivená hrabivá zlodějská zmrdská kurva, načež i solviny prozří a strhne se blahodárná vlna defenestrací a věšení na kandelábry. () (méně) (více)

Landauer

Jak tohle hodnotit? Z filmařského hlediska, nic moc, ale... tohle je jeden z dokumentů, kde o filmařské hledisko vůbec nejde. Tenhle film bije na poplach a varuje před jedním z nejnebezpečnějších lidí v současné ČR, psychopatem, kterému zase jednou historická příležitost pootevřela vrátka k absolutní moci. Jednou třeba bude mít obrovskou hodnotu - to až se gauner Babiš dostane k moci, celou republiku zdevastuje a my se ho pak nakonec po dlouhých letech horko těžko zbavíme, budeme dlouhá desetiletí napravovat co tu zničil a budeme se na tenhle dokument dívat a říkat: to ale naši tátové, dědové, mámy, báby byli pěkný retardi, že ho volili a přitom se stačilo podívat na tenhle film, kterej ho odhalil dávno před tím. Doufám ale, že naše demokracie ještě není natolik v hajzlu a tenhle film se jen zařadí po bok dokumentů, vypovídajících pouze o své době a nic víc. ()

aquiver

Naprosto tendenční dokument, stejně marný a manipulativní jako Matrix AB. Sejde se několik odpůrců Andreje Babiše, a zároveň neexistuje opačné odborné vyjádření někoho z 34 tisíc lidí, které Babiš zaměstnává. Objektivita je tak položena na oltář politické orientace diváka. Podobné schéma by se tak dalo (a mělo) natočit o téměř každém poslanci. Nevznikl tak tento dokument spíš na objednávku? ()

*CARNIFEX*

Konečne vecná, informatívna záležitosť bez zbytočného pátosu! Piussi vyzliekla Babiša do noha, pričom si viem živo predstaviť ten jeho jebnutý ksicht, keď sa o tomto počine dozvedel. Potom, ako tento dokument vyšiel na svetlo sveta, Piussi sa ocitla na zozname nepriateľov štátu. No a treba dodať, že absolútne zaslúžene :D Ja na záver len dodám. Toto je doposiaľ asi najlepší dokument od Piussi, ktorá nie malou, ale veľkou palicou zašpárala do toho najväčšieho hovna. Bože Ja to mám tak rád :D .. ()

• Česká Televize (původní koproducent filmu) odmítla Selský rozum odvysílat před volbami, a dokonce se snažila potlačit jeho soukromé promítání. (KoudyTheAlko)
  • Distribuce do kin musela být finančně podpořena dobrovolníky na Startovači, protože Česká televize to odmítla. (Puppy)
  • Film nechal analyzovat potravinářskou kontrolou výrobky Babišových provozů ve srovnání s výrobky malého, soukromého řeznictví. Babišovy výrobky byly naprosto nekvalitní. (KoudyTheAlko)