Darebáčci

• USA Small Time Crooks (více)

Ray Winkler je drobný darebáček s velkými sny. Naverbuje svou ženu, která peče skvělé sušenky a pár známých packalů, odejde z práce, kde se živil jako umývač nádobí, aby si mohl otevřít vlastní sušenkárnu vedle banky. Zatímco jeho žena řídí sušenkárnu, on a jeho kumpáni pracují v suterénu na tom, jak se vloupat do banky. Bohatství ale přichází z nečekaného směru a pomáhá mu splnit jeho sny. Avšak když získáte všechno po čem jste toužili, nemusíte mít ještě vyhráno. Ostatní místní boháči nejsou totiž připraveni „darebáčky” akceptovat... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

LeoH

S Darebáčky mám dost problém. Především protentokrát nějak nedokážu Woodymu uvěřit, že je blbej, a spousta hlášek mě tím pádem míjí. Snad kdyby jeho postavu hrál někdo jiný... Ale ne, není to zdaleka jenom tím. Celý tenhle film mi připadá, jako by Zdeněk Troška natočil komedii o partičce jaderných fyziků – míněno o druhu lidí, které vůbec nezná –, a dělal si legraci z toho, jak jsou jiní než my, místo z toho, jací doopravdy jsou. Ve většině svých komedií se Allen strefuje do intelektuálů, tj. sám do sebe, a jde mu to báječně. Tady žertuje na účet něčeho, čím sám v žádném případě není, a především v druhé polovině mu z toho vychází takový krutý povýšený humor, stojící hodně na trapných situacích (nevkus, neznalost pojmů a jmen, nevhodné chování...), a těm já se smát neumím, místo toho s postavami trpím. Pak je tu řada fórů jak z Banánů, které by byly v některé rané ulítlé allenovce bezvadné, ale tady se ocitají v napůl vážném kontextu, ve kterém (aspoň pro mě) vůbec nevyznívají (nejvíc mě to trklo, když Woody začal „vyšetřovat“ trezor). No ale pořád ještě zbývá dost vtipů, kterým se smát dokážu, dějový zvrat „bohatství přišlo z nečekaného směru“ je prostě miliónový, obsazení (až na v úvodu zmíněnou výjmku) tradičně skvělé... Vychází mi z toho tak dvě a půl hvězdičky, a že je to Woody, zaokrouhlím nahoru. ()

Ravi

Jak snadno a rychle zbohatnout během vylupování banky, aneb dokonalé krytí Vám předvede v milé komedii Woody Allen a jeho parta hic. Originální zpracování zajímavého nápadu s nápaditými filmovými prvky a výbornou hudbou. A jak se hrdinové vyrovnají s poctivě nabitým bohatstvím? Sami nevědí. Komedie, které ale k dokonalosti stále něco chybí. 75% = 4/5 ()

Vančura

Skvělá komedie, která se mi moc líbila - prvních 29 minut mi dokonce přišlo tak úžasných, že jsem u toho umíral smíchy. V druhé třetině se to zlomí a už mě to tak nebavilo, jak se do toho zamíchala ta satira, a na scénu nastoupil Hugh Grant (velmi odpudivá postava), ale pořád si to udrželo moji pozornost až do - velmi hezkého - konce. Marná sláva, ale Woody Allen prostě umí, a zde byl rozhodně ve velmi dobré formě. ()

Cimr

Zpočátku to má spád uplně neskutečný. Během půl hodiny se příběh posune do naprosto netušených míst a člověk si nemůže být jistý, co dalšího Woody vymyslí. A tady nastává problém - Woody pak už nevymyslí nic a celou druhou půlku rozehrává satiru na ohrané téma burani vs. snobové. Viděl jsem to v Pygmaliónu, v My Fair Lady, ve Světácích a už mě to nebaví. Hlášky jako vždy super, ale ať dělám co dělám, tohle mi přišlo průměrné a na Woodyho slabé. ()

gudaulin

Darebáčci patří k té jednodušší, resp. přímočařejší části Allenovy tvorby orientované spíš na lidové publikum. Snad i proto se stali ve Spojených Státech komerčně nejúspěšnějším Allenovým filmem - právě včas, protože producenti nad ním už pomalu lámali kříž a kritici mluvili o hasnoucí hvězdě, která je dávno za zenitem. Zatímco Allenovy filmy bodovaly tradičně v Evropě, u Darebáčků tomu bylo přesně naopak. Oproti jeho nejlepším kouskům ze 70. a 80. let je to zjevně ústup ze slávy, nicméně v rámci pozdní tvorby slušný kousek, který díky komediálnímu, fakticky lidovému námětu, má slušnou šanci oslovit i širší publikum. Neschopný zlodějíček s velkými ambicemi patří mezi nejvděčnější Allenovy filmové role a Allen herec tentokrát, myslím, předčil Allena režiséra a scénáristu. Zajímavá je i méně známá Tracey Ullman v roli přezíravé manželky, úspěšné cukrářky snící o přijetí do "vyšší společnosti". Ve druhé části film změní téma a pojednává o nečekaném zbohatnutí typických příslušníků americké "bílé chátry" a jejich vzestupu mezi newyorkskou snobskou smetánku. Allen jako typický představitel tamních intelektuálů měl tuhle oblast dobře zmapovanou, z účasti na různých vernisážích a společenských akcích měl vypozorované chování zbohatlíků a blazeovaných členů vysoké společnosti. V Hughovi Grantovi našel herce, který dokonale odpovídal představě Woody Allena o této společenské skupině. Celkový dojem 70 %. ()

• Keď Denny, Ray, Tommy a Benny začínajú prácu na kopaní tunela a dohadujú sa, kto vie používať zbíjačku, Denny (Michael Rapaport) osloví Raya (Woody Allen) Woody. (ZOUi)
  • David (Hugh Grant) utrúsi v jednej scénke poznámku, že má doma v skrini obraz, ktorý starne miesto neho. Ide o odkaz na dielo "Obraz Doriana Graya" od Oscara Wildea. (misterz)