Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (353)

genetique 

všechny recenze uživatele

Vojny, ako temné obdobia v ľudskej histórii sa poväčšine vo filmoch vykresľujú čo najviac realisticky, dramaticky, tragicky. Ono by to teda v podstate ani nemal byť problém, pretože sa snažia zobraziť vojenské konflikty také, aké v skutočnosti sú. Oveľa väčšou výzvou je nájsť v týchto udalostiach námet, ktorý by dokázal diváka rozosmiať a dať do kontrastu vojenské reálie s humorom. Levisonovi a pár ďalším sa to podarilo na výbornú, Williamsov multitalent skvostne využitý a film má za pomoci ostatných hercov presne taký feeling, aký v tragikomédiách tohto typu (Musíme si pomáhat) proste zbožňujem. 85%. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Ptačí klec, Básníci, Čas probuzení, Dobrý Will  a Vietnam... Filmy, v nichž miluji Robina Williamse, mimochodem velmi chybí. Po letech jsem snímek viděla s dabingem Davida Novotného a přestože jsem u Robina zvyklá na krásný hlas pana Viktora Preisse, chválím. Williamsova velká show, napsaná na tělo a zahraná bravurně. Odchylky od reality odpouštím a v žádné případě se nejedná o velkorysost. Z výsostné kategorie "komik ve vážné roli". Robin famózní. ()

Reklama

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Jediné, co mi lehce kazilo dojem z tohoto filmu, byl český dabing. Specifický hlas Michala Pavlaty jsem poprvé zaznamenala, když excelentně namluvil Normana Batese v Psychu. Bez jeho hlasu si už teď Normana ani nedokážu představit. Na Robina Williamse mi však jeho hlas ani celkový dabing vůbec neseděl a jeho kvality mi přišly přinejlepším nedostačující. Zvláště při slovních smrštích "on air" jsem v podaných fórcích vycítila i trapnost. Takže, když pominu české znění, kde ještě ke všemu několik dabéru mluví více postav, je Dobré ráno Vietname skvělá a zábavná komedie mísící v sobě jemný závan Žhavých výstřelů (i když ty vlastně přšly až několik let poté:) z MASHe:) Toto vysílání je show Robina Williamse, jemuž k výsledku stejně kvalitně vypomáhají vedlejší postavy v podání dobrotivého Foresta Whitakera, groteskního Bruna Kirby (úchvatná scéna s "kotrmelcem jako z grotesky":) či arogantního seržanta J. T. Walshe. Všichni jmenovaní, včetně i zbylého filmové obsazení, mají po celý děj v rukávu schovaná esa v podobě množství vtipných hlášek. "Papež se rozhodl vyrábět kosmetiku s církevními náměty", "Musím jít učit, jinak budou všichni mluvit v usekaných větách", "Víte, Vy byste potřeboval vykouřit péro víc než kdokoliv jinej." ()

Morien odpad!

všechny recenze uživatele

(1001) Nelíbí se mi sentimentální tón celého filmu, nelíbí se mi postava Cronauera a nelíbí se mi, jak ho Robin Williams hraje. Navíc mi pro tu roli přijde moc starý. Kdyby se ta postava napsala na papír, tak bych si určitě představila někoho mladšího. Když například pronásleduje po ulicích dvacetileté holky, nepůsobí to jako roztomilá charakterizace hlavního protagonisty, ale skoro jako kriminální chování zastydlého úchyla. Skutečnému Cronauerovi bylo v době, kdy se film odehrává, 27 let, Williamsovi bylo ve filmu 36, takže na tom něco bude. Nejsem schopná dát zelenou snímku, kde se hlavní akce odehrává v ilustrativních montážích, který říká, že policejní akce je v pořádku, když se u toho vojáci nenudí, a jehož hlavní hrdina neumí ani mlčet, ani říct cokoliv, co by stálo za slyšení. ()

jerry12 

všechny recenze uživatele

90%. Narativně nevýrazný snímek, jehož neuvěřitelná síla tkví v projevu hlavního hrdiny, v jeho schopnosti působit na svoje okolí, pozitivně měnit a ovlivňovat lidi, události a tím tvořit ze světa lepší místo pro život. Po příběhové stránce nenabízí Good Morning Vietnam žádný velký zážitek, a vsadím se, že při snaze o jeho převyprávění kamarádovi by se po pár větách začal nudit, intenzivní emoce ve vás však bezpečně vyvolá geniální Robin Williams, ze kterého vždycky vyzařovala jakási magická duševní čistota a v tomto filmu to, vzhledem ke kontextu příběhu, platí dvojnásob. Williams v nejlepších letech a životní formě tu předvádí koncert, kde ostatní herci i příběh samotný jsou tak trochu předkapelou, jež plní určitou úlohu, ale bez hlavní kapely by postrádala význam. Ne snad, že by příběh nebyl zábavný a nepřinášel žádnou katarzi, ale táhne to právě Williams a charakter postavy (kde musel výrazně zapracovat i Markowitz), která na vlně nepříjemných až tragických událostí přináší uvolnění a špetku svobody do duší nasazených vojáků; na frontě bych si asi nedokázal představit lepší "povyražení". Navíc je z filmu i navzdory žánrového zařazení cítit silné asijské genius loci, což z něj dělá jistý kulturní paskvil a utvrzuje tu atmosféru společensko-ideologické války, i více a významněji, než té partyzánské. Good Morning Vietnam je přímočarý, staromódně humorný, narativně ucelený snímek, který těží především z kvalit hlavní postavy a herce, ale ani příběhem a zpracováním nestrádá, náladu stabilně udržuje na pozitivní vlně a daří se mu válku převést v humor, což je možná vůbec jedno z nejsložitějších témat k audiovizuálnímu zpracování; Levinsonovi se to podařilo a nutno říct, že i s obsahem nutícím k zamyšlení (ač bez Williamse by se to jen těžko podařilo). Zvlášť speciální morální sebereflexi přináší patrně nejsilnější scéna z celého filmu - bombardování a výpady amerických vojáků s What a Wonderful World od Louise Armstronga na pozadí - to přesně geniálně odhaluje charakter hlavní postavy, jejíž náhled na válku, jíž je sám součástí, je dobově (a pro mnohé nepochopitelně) velmi vyzrálý a odvážný. Kéž by Robin Williams mohl mít před sebou ještě desítky skvělých rolí, ale i tak jsem přesvědčen, že překonat sama sebe z Good Morning Vietnam by dokázal už jen velmi těžko. Film se silnými ambicemi stát se pro mnohé oblíbeným a srdečním, především pro jeho vnitřní čistotu a pozitivní ladění. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)
  • Vojáci, které Adrian (Robin Williams) baví, když společně uváznou v dopravní zácpě, jsou příslušníky proslavené 1. divize americké pěchoty. (Mr.Hudson)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama