Nagai owakare

• Japonsko 長いお別れ (více)

70letý bývalý učitel Shohei (Cutomu Jamazaki) začíná trpět Alzheimerovou chorobou, což krátce po jeho ženě zjišťují i jejich dvě dcery Mari (Júko Takeuči) a Fumi (Jú Aoi). Starší Mari je v domácnosti v USA a stará se o svého manžela a syna. Mladší Fumi je stále svobodná a protlouká se životem. Všechny tři ženy jsou situací zaskočeny a postupně se začínají i přes své vlastní osobní obtíže o Shoheie starat. Jednoho dne si všechny uvědomí, že Shohei ve své hlavě stále uchovává vzpomínky, jež ony již dávno zapomněly. (Tyckin)

Tyckin

Dvě mé oblíbené herečky (Yuko a Yu-chan) v jednom filmu, tomu se dá těžko odolat. Z počátku nepříliš poutavý snímek na téma rodinných vztahů a především senility hlavy rodiny. Řekl bych takový rodinný a snad i festivalově laděný kousek jež je spíše vhodný pro japonského než českého diváka, to však neznamená, že si mne postupně nezískal - film je plný lidskosti, rodinné (ne)soudržnosti, trpkého humoru i vážných situací. Nachází se zde opravu pár silných a krásných scének, např. kolotoč či webka s vnukem :-) Jasné ale je, že ne každý divák mu přijde na chuť. 73% ()

silentname

Myslím si, že to zaradenie "Rodinný" je v prípade tohto filmu skôr brané, že je to film zo života jednej rodiny. Počas obdobia 6-tich rokov sledujeme ich život, ich vzťahy a hlavne ako na nich vplýva realita, že ich otec (manžel) začína trpieť silnou demenciou a Alzheimerom. A je vidieť, že sa snažia všetci ako najlepšie vedia s danou situáciou existovať, pracovať a nájsť v tom aj nejaké pozitívne momentky. A osobne si myslím, že to film celkom dobre zvláda. "The Long Good-Bye" má podľa mňa veľmi sympatické postavy (náš hlavný hrdina je podľa mňa fenomenálny) a situácie, do ktorých sa dostávajú sú veľmi skutočné a veľmi živé. A trošku je až desivé ako ďaleko môže demencia zájsť. A možno nejaké momentky sú úsmevné, iné dokážu byť už veľmi ťažké. No napriek tomu je film podľa mňa veľmi láskavý a na mnohých miestach sa snaží aj nás ako divákov niečím viac potešiť. Ako napríklad práve scénkou na kolotočoch. Pre mňa ide o kvalitne natočený film, no je tu jeden detail, ktorý mi počas sledovania skutočne vadil. A tým bola hudba. V tomto filme je často uložená tak nasilu, že mi to vôbec nebolo príjemné. Ako keby sa nám snažila povedať, aké emócie máme prežívať a čo sa v skutočnosti deje a akú má film náladu. A to som naozaj nepotreboval. Niekedy je to fajn, ale nemuseli to tam tvorcovia až tak výrazne tlačiť. Stojí to ale za pozornosť? Určite áno. Myslím si, že si prídete ako diváci na svoje. Najmä ak máte radi ázijskú drámu. Hodnotenie: A- ()