Star Trek: Picard - Season 1

(série)
USA, 2020, 8 h 17 min (Minutáž: 43–59 min)

Hudba:

Jeff Russo

Patrick Stewart, Alison Pill, Isa Briones, Evan Evagora, Michelle Hurd, Santiago Cabrera, Harry Treadaway, Jeri Ryan, Peyton List, Brent Spiner, Tamlyn Tomita (více)

Epizody(10)

blondboss

Picard je skvelým a nostalgiou nabitým návratom legendárnej Star Trek postavy, ktorá už len svojou prítomnosťou vdýchne tomuto univerzu neopakovateľné čaro a mystiku. Samozrejme samotný seriál je na míle vzdialený od Next Generation, ale právo to moderné poňatie univerza je dokonalým lákadlom pre pravého "trekkieho". Možno som očakával trošku duchaplnejší scenár, ale všetko to vynahradili zaujímavé postavy, skvelé vizuálne divadlo a zopár seriálových návratov. 70 % ()

VLADEK odpad!

Ne všechny díly byly odpadové, ale jako celkem jednoznačně. Možná také proto, že jsem paralelně v časech koronavirusové karantény odsledoval všechny 4 řady epické THE EXPANSE. ()

GejmronCZ

Moc jsem se těšil až si budu moct pustit tento skvost, opravdu hodně. Ovšem to jak to celé dopadlo je úžasné. Snad každý díl od poloviny jsem měl slzy na krajíčku a eh, skoro, skoro mi ztekly. To bylo hlavně když se na scéně objevila Deanna, Will, Dat a Sedmá. Já moc doufám, že uvidíme i další staré známé tváře. Celé to vytváří mega silný nostalgický pocit a rozhodně to funguje velmi dobře. Teda přiznám se, že u posledního dílu jsem se už neudržel a bulel jsem jako ženská. (Pořád mám chuť a nelituju toho.) Celkově kvalita je opravdu skvělá. Vizuál, hudba i postavy (speciálně ty známé) je opravdu skvostné. Sice to už není Enterprise, ale to ničemu nevadí (ačkoliv je to škoda). Možná to není vždy nejsvižnější, ale krásně to sedí k věku Patrika Stewarta i všemu ostatnímu. Lepší jsem si to snad ani nemohl představovat. Mám ale jednu otázku..... Co bude s těmi holkami, které jsme viděli se rvát na začátku prvního dílu? (Tzn před lety) Doufám, že budou pro děj důležité v dalších sériích. Jejich aktuální věk je tak akorát, aby se mohli stát užitečnými členkami posádky...a dost hot :) ()

Tomulka

Pro mne je to hlavně o nostalgii. Tento seriál asi není pro mladou generaci zvyklou na střihy a techno a krev a střeva apod. Tento seriál je o pocitech o emocích o řešení morální otázky o vztazích o tom jak člověk poznává sám sebe skrze jiné druhy. Řekl bych, že hlavním nosičem je vnímání nových technologií. Nyní jsem trošku ovlivněn cyklem Black Mirror , ale stejně to dilema vnímám i v tomto seriálu. Seriál navazuje na Novou generaci a v jejím duchu se nese a to je pro mne velmi dobře. Sice to není na pět hvězd, ale za Seven of Nine dávám jednu na víc. Její vývoj mne bavil stejně dobře jako ten Datův a oba zde jsou posunutí ve svém hledání lidství o dost dále. ()

Naby

Prvotni dily byly trochu nudnejsi a celkem dlouho nas dostavali do deje. Nakonec se to ale rozjelo celkem slusne. Je to takovy zajimavy retro flashback pro ty co ST znaji. Postava kapitana se opravdu “psychicky” vubec nezmenila, ze je fajn,ze drzi linii. Celkem 4,1* ale ocekavam, ze uvod uz mame za sebou a pristi serie bude l to lepsi. ()

Tomas.Abi

Je to známé a přesto nové. Picard se nebojí vstoupit do nových vod a představuje nám nové a zajímavé postavy ze své minulosti, kterou ovšem sami neznáme, neboť od konce Next Genreration jsme o něm neslyšeli. Využívá nové reality, kterou nám představil JJ Abhrams ve svém prvním Star Treku a pracuje se zničením Romulu a Remu, kdy se Picard zachoval přesně podle svého charakteru, chtěl zachránit miliardy nevinných životů, i přestože šlo o znepřátelené Impérium, a tak nakonec obětoval svou kariéru u flotily. Příběh začíná ve chvíli, kdy si Picard vinaří na své vinici ve Francii a užívá si svého důchodu. Ale to by nebyl Picard, kdyby ho opět nedohnala jeho vlastní minulost a on se i přes svůj pokročilý  věk nevrhnul s plnou vervou do dalšího dobrodružství, když ho navštíví záhadná dívka, která má zřejmě něco společného s jeho milovaným Datem. Aby toho nebylo málo, přidává se do příběhu tajná starověká romulanská sekta, opuštěná krychle Borgů a Sedmá z devíti, příběh nabírá na obrátkách a Picard se musí s ostatními proplést pavučinou lží a intrik. Příběh je velmi povedený a Vy se budete bavit a těšit na každou další epizodu. Nové postavy mají s Picardem svou nevyřešenou minulost a rozhodně není tak přátelská jako měl se svou bývalou posádkou. Tak jako tak se s ním vydávají vstříc nové výzvě za záchranu něčeho, co ani sám Picard zatím nechápe. ()

Skripper

Vyjma výskytu postav z Nové generace se jedná dle mého názoru o dosti nepovedenou sérii. Příběh mi přišel ušitý horkou jehlou a často nesmyslný. Chápu, že dnešním marketinkovým oddělením CBS už by scifárna s minimem akce založená na hlubším příběhu a rozvoji postav neprošla, ale doufal jsem, že tam kromě akce, efektů a nostalgie bude alespoň něco navíc. Taky mě dost mrzelo, jak působila budoucnost oproti Nové generaci. Nová generace ukazovala, jak by lidstvo jednou mohlo vypadat, kdyby se oprostilo od svých negativních vlastností, kdežto tato série působila spíš jako současnost. ()

durdin

Když Patrick Stewart ohlásil, že se možná vrátí s novým StarTrekem, mé srdce kluka, který kdysi hltal všechny odnože StarTreku, zajásalo. Když se objevil první trailer, jásal jsem ještě víc. Po shlédnutí prvních několika epizod jsem už tak moc nejásal a říkal si - Je tohle ještě ten StarTrek, který jsem měl tak rád, a tak rád se k němu vracel? Ne, ale i ano. Společnost se přirozeně vyvíjí a to nejen ta naše ale i ta Startrekovská. Zde jsme se posunuli do doby kdy Federace a zbytek známého vesmíru už není tak "pohádkový" svět a plný ideálů a společnost upadla do mírného chaosu (mimochodem Chvílemi jsem si připadal jako bych se díval na Star Wars) Do tohoto světa nastupuje náš starý známý Kapitán Picard, který i když s pár šrámy, je stále plný ideálů a po už několikráté jde zachránit známý vesmír před zničením. Jak poetické. Bohužel, ne vše se, stejně jako našemu hlavnímu hrdinovi, tvůrcům seriálu dařilo. Zápletka ze začátku plná tajemství, které se rozplétá, rozplétá, až se nakonec všecko dozvíme jedním šmahem a veškeré tajemno je fuč. Po poslední epizodě jsem měl pocit, že scénáristi celou dobu počítali 40 díly a po natočení cca 5 jim někdo řekl, že to celé má mít vlastně jen 12. K obsazení, hercům a postavám nemám co vytknout, herci hráli na výbormnou, postavy měly hloubku, jen mě moc do party neseděl Romulanský "Legolas"-samuraj-jeptiška? WTF? Po vizuální stránce tenhle seriál úplně nezapadá do klasického StarTrekového formátu, ale dá se na to koukat. Celkové hodnocení: 6/10, když připočtu "Trekkie-bonus" nemůžu dát méně jak 8/10. ()

JLo

Picard je bohužial príbehovo deravá YA hra na nostalgiu, plná otrasných a zle napísaných postáv s nulovou uveriteľnosťou (takmer žiadny osobný posun a nelogické rozhodnutia zabalené do klišé najhrubšieho zrna), logických pribehových lapsusov a robiaca si neúmyselne (?) prdel zo Star Trek sveta a jeho postáv. Je to jednoducho novodobé znásilňovanie klasických príbehov a obľúbených postáv, typické pre súčasnú dobu neschopných mladých scenáristov, ktorých hlavným poslaním je poukazovať na first-world-problems cez amatérske vykrádanie diel z minulosti.  Je to ako lasagne, kam vegán natlačí namiesto klasických pár vrstiev cestovín, mäsa a bešamelu veci, ktoré s cestovinami, mäsom a bešamelom nemajú nič spoločné. Síce to ako lasagne nevyzerá, ani to tak nechuti, ale kedže to lasagnami niekto nazval, tak to vraj lasagne sú.  To bohužial dobehlo aj JLP a zničilo to celú jeho legendu. Ak by to nebol seriál zo Star Trek sveta, nikto by si ho nevšimol a skončil by úplne zabudnutý. Smutné. ()

lodni_sroub

Ve finále už mně chybělo jen "Do vesmíru... tamtudy." Předesílám - tohle je z posledních let za mě nejlepší Star Trek seriál, který jsem si shlédla s radostí nadvakrát. A na druhé shlédnutí jsem zaznamenala určité nešvary možná plynoucí ze změny formy. Nápady by mohl vydat na čtyřdílovky á la ENT S04 a to propojení místy ruší. Témata na Star Trek neotřelá. Mám silný dojem formy překonávajíci obsah a určité nevyužitosti zajímavých a na Star Trek neotřelých témat a určité poslepovanosti přídavných zápletek a celého toho celku bravurně drženého pohromadě skvělými herci. Za Star Trek rozhodně 95%. Jako sci-fi seriál pro neznalce sci-fi klasiky Star Treku bych asi dopadl daleko hůř, ale to zjevně není cílová skupina. ()

hypnos11

S velkými výhradami za 4*. Dialogy jsou na lsušné úrovni, ale ukecané to je zbytečně moc. Chování postav někdy také působí rozpačitě. Dějově je první série nejslabší na začátku a na konci. Picard mi tady šel na nervy svým lidumilstvím, mesiášstvím a hrou na spasitele všeho života ve vesmíru. Bohužel je taky zatraceně nudný, což je u hlavní postavy pro seriál docela problém. K tomu se za něco neustále omlouvá, každou chívli tu někdo brečí nebo má na krajíčku, patosu je tu zkátka jako hanebně mnoho. Patrick Stwewart tu vypadá jako kříženec strašidla a mrtvoly, a pak, že nekromanti neexistujou. I Frankensteinova obluda by před ním strachy utekla. Takže je rozhodně co kritizovat. Nicméně kladů je stále (docela) dost, k tomu potěšilo vidět tolik starých známých tváří. A některých nových - například Isa Briones a Santiago Cabrera. Zavřu obě oči, potom je zavřu ještě jednou a dá to na ty 4*, i když 70% mi přijde adekvátní ()

CaptainPixel

Kratke shrnuti po prvni (opetovne) a druhe (premierove) sezone (v nekolika davkach par dni kratce po sobe). Ackoliv jsem v ramci pripravy na (udajny) Terryho meisterstuck (v reakci na 4 sezony Discovery) ocekaval to nejhorsi, neni prvni rada tak bolestivou polizanici jako STD (sic). Badzet druhe rady je ovsem podstatne hubenejsi a tak v ramci uspor meni vesmir za lacine lokace soucasneho ju-es-ej. Na(ne)stesti kvalita scenaru zustala zachovana, stejne jako nezapomenutelne osobnosti novych postav a nerozpoznatelne chovani tech puvodnich. Jako bonus muzeme zatleskat opakovanemu mistrovsky (ne)zvladnutemu vycpani stopaze (nekolika epizod) nezazivnym minranim se v (mozna ne uplne fiktivnich) traumatech z detstvi jedne (mozna ne uplne fiktivni) osoby. ()

stuj

Ale jo, nakonec dávám 5 hvězd. Ale spíš z nostalgie.:) Bylo to správný star trekovský sci-fíčko. A když se příběh rozjede, tak to hezky odsýpá a s přiměřenou nostalgií se průběžně vzpomíná na staré časy, kdy byl Picard (a leckterý divák taktéž) v plné síle. Potěší i postupné objevování se dalších postav z původního Star Trek: The Next Generation. Až na rozvláčný konec se to myslím povedlo. ()