Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

• USA Doctor Strange in the Multiverse of Madness (více)

kingik

Geniální chirurg a především superhrdina se ocitá v paralelním světě. Režijně jeho comicsové manévry diriguje velezkušený Sam Raimi. A chlapcům ta nová spolupráce svědčí. Zaprděného Scotta Derricksona  z jedničky vystřídala uznávaná režijní kapacita, která pojala pokračování jako přehlídku speciálních efektů. Ve filmu v podstatě není obraz, který by se obešel bez trikového podkladu. Kdo to má rád, tak si to užije měrou vrchovatou. Efekty navíc vypadají kvalitně a neobjevil jsem rušivé a nekvalitní sekvence. Z hlediska příběhu to rozhodně také není nezajímavé. Na lepou čarodějnici v podání Elizabeth Olsen udeřil znenadání menzes, tak to dojde tak daleko, až si bude chtít pozvat na kobereček mladší konkurentku, která se "ve svých dnech" dokáže přesunovat mezi světy. To samozřejmě nemůže zůstat bez odezvy a následuje hon na likvidaci Xochitl Gomez. To zabírá většinovou dvouhodinovou délku filmu. Raimi se v akčnosti naprosto vyžívá, je vidět, že ho taková tvůrčí práce baví. A není divu, režijní pauza trvala několik let, takže režisér se potřeboval vyřádit. A při té příležitosti neopomněl věnovat malou roličku pouličního prodejce pizzy svému dvornímu herci Bruci Campbellovi. Veškeré herecké osazenstvo je skvělé. Benedict Cumberbatch je ve své roli opětně dokonalý. Nepochválím závěrečné rozuzlení. Nebylo prostě optimální. Určitou míru slabšího vyvrcholení, přítomné dámy Rachel McAdams a (potitulková a do latexu oděná) Charlize Theron jistě prominou, přisuzuji to ne úplně filmy protřelé scenáristické dvojici Michael Waldron a Jade Halley Bartlett, která nedokázala vymyslet nějaký fakt zajímavý závěr. Cumberbatch a spol. je zpět. S kvalitním režisérem a v neselhávajícím tempu si jeho druhé dobrodružství napříč paralelními světy lze bez problému vychutnat pořádně objemnou comicsovou lžící. 8/10 ()

Psychor odpad!

Vpravdě groteskní snaha. Nemohu točit pornografický film a zároveň zcela tabuizovat sexualitu, stejně jako nemohu točit horor a ignorovat vlastní smrtelnost. Smrt je obsáhle a významně zastoupena v našem nevědomí, a právě sledování hororových snímků nám dává možnost postavit se strachu ze smrti, plně si jej uvědomit, a tím ho i překonat. U marvelovských filmů však hororovou hrůzu již z principu pocítit nemůžeme, jelikož jsou primárně určené dětem, a možná i proto smrt důsledně popírají a vyhýbají se jí. Zdejší protagonisté mají zakázáno zemřít, a když už tato situace výjimečně nastane, tak v následujícím díle nastoupí na jejich místo dvojník z paralelní dimenze. Scott Derrickson zavčasu rozpoznal, že se jedná o sebevražednou misi a z projektu urychleně vycouval, Sam Raimi už takto důvtipný nebyl a celá hororová sterilita tak padá na jeho hlavu. Obdobně kriticky lze pohlížet i na scénář. Samotný koncept multiverza není ve snímku uspokojivě rozpracován a de facto slouží pouze jako živná půda pro jednotlivá camea. Co se vizuální stránky týče, tak méně mnohdy znamená více. Za tímto pestrobarevným ohňostrojem je totiž skryta neschopnost vystavět koherentní příběh a pracovat s emocemi. Jakožto zdejší hororový expert tudíž musím snímek Doctor Strange in the Multiverse of Madness ohodnotit odpadem. ()

Tom Hardy

Jak byla jednička osobitá ve vykreslení toho, co svět Doctora Strange obnáší, dvojka na podobné laskominy v podstatě rezignuje. Až na vzácné momenty je to nečekaně zaměnitelná marvelovka (celý úvodní souboj v chrámu je hrozná zívačka), která kdyby neměla Raimiho na režijní stoličce, tak nemá vůbec nic. Jestli je chvílemi tahle generická epizoda MCU něčím zajímavá, je to Raimiho filmařským rukopisem (divoké kamerové nájezdy, hororové ladění scén). Vinou slabého scénáře, který se v konceptu alternativních vesmírů dokope akorát k "jinde se za jídlo neplatí", to ale nestačí na víc než na průměrný díl nekonečného komiksového seriálu. 50 % ()

*CARNIFEX*

Slabota. Sklamanie a to nebudem písať o tom, že tento snímok má asi toľko spoločné s hororom, ako Matovič s objektívnou pomocou rodinám s deťmi. Nevedel som sa dočkať konca, tie dve hodiny napriek solídnemu vizuálu v tempe, aj tak príliš nedokážu zabaviť. Je to ako film bez chémie a charizmy. Aspoň že sa podarilo tú Ameriku zachrániť - to si robia normálne piču s tým vymývaním mozgov - čistý grc. ()

DJ_bart

"Jiný kraj, jiný mrav." _____________ Sam Raimi, ikonický režisér kultovní Spider-manovské trilogie s Tobeym Maguirem která definovala žánr komiksových filmů, v jednom z interview o svém nejnovějším celovečerním příspěvku, který lze spíš chápat jako pomyslný tvůrčí fuck-off, řekl doslova toto: "Já těm děckám ukážu jak se maj točit superhrdinský filmy." – a mnohovesmíre div se nebo ne, tenhle chlap očividně umí držet slovo. Sam Raimi si nejenže natočil blockbuster k obrazu svému a všem se tak vysmál do xichtu, ale v neposlední řadě se ten blázen naprosto utrhl ze řetězu. Pro dobro věci je si však nutno uvědomit následující: jestliže komiksový žánr něco akutně potřebuje, jsou to výrazný tvůrčí rukopisy. V dnešní době, kdy v Hollywoodským mainstreamu převládají neoriginální šablonovitý průmyslový prefabrikáty, chce fakt koule vytvořit projekt, který tak svérázně překrucuje konvence, stereotypy a klišé svého žánru. Inu, Sam Raimi je vedle Taiky Waititiho anebo Jamese Gunna člověk nejpovolanější, poněvadž to co předvádí za čáry máry se ze dne na den jen tak nevidí.... Ať už jde o deformace obrazu či zvuku, atypický způsoby snímání, hororový prvky, pohyby kamery anebo excentrický audiovizuální efekty, 'Multiverse of Madness' je velice specifickým žánrovým prototypem, který je nehorázně provokativní, experimentální, a v leckterých ohledech i absurdně groteskní až sebeparodický. Ale víte co? Mně ta chaoticky šílená překombinovanost, béčkový pojetí, maniakální hravost, extravagantní formální nápaditost a sebeparodická stylizace prostě sedla. Jo, lze tomu zcela legitimně vyčítat, že onen jedinečný potenciál konceptu multiversa je prakticky nevyužitej a spláchnutej do hajzlu, o zkratkovitý a nekonzistentní naraci radši ani nemluvě (o půlhodinu delší stopáž by tomu bezpochyby prospěla). A samozřejmě, v očích typickýho konzumního diváka ony superlativy a jiný silně autorský propriety s největší pravděpodobností doceněny nebudou, a o ultimátní fan-service taky nejde, ale upřímně: koho to sere? V rámci možností je 'Multiverse of Madness' jeden z těch kreativnějších počinů marvelovského repertoáru, který kvůli přebujelému hypeu chtě nechtě rozdělí fanouškovskou základnu na dva nesmiřitelný tábory – na ty, kteří si tenhle kouzelnickej spektákl užili, a na ty, kteří budou remcat že tam nebylo bambilion cameí od Semira Gerkhana, Optimuse Primea, Jacka Sparrowa až po Godzillu. Když tuhle pikantní komiksovou čalamádu však vezmete lehce ironicky a s patřičnou nadsázkou, bude vám víc po chuti. Kolem a kolem, Sam Raimi zpečetil pověst marvelovek jakožto velkých popkulturních událostí o který by nikdo neměl přijít. Hvězdou večera je za mě Danny Elfman, mistr muzikant, který se s dílčími hudebními kompozicemi neskutečně vyřádil a jeho inovativní hudební doprovod tvoří neodmyslitelnou složku celého zážitku. No a Iluminati po tarantinovsku a závěrečná potitulková scéna jsou skvělej prostředníček všem, kteří chtějí hory doly. Já jen doufám, že ten extrémní hype tenhle film nepohřbí.... VERDIKT? Sam Raimi je král trollingu. Vím, není to dokonalý, je to digitální bordel, ale je to extrémně zábavnej bordel kterej jsem si neskutečně užil. Můj zážitek je možná až moc zidealizovanej a subjektivní, ale za tu jinakost to prostě musím cenit. S přivřeným třetím očkem uděluji zcela subjektivních 8,2 čáryfuků z 10. Stav zvýšenosti výhodou. () (méně) (více)

• Podľa pôvodného harmonogramu mal byť tento film vydaný pred filmom Spider-Man: Bez domova (2021), ale pandémia COVID-19 vynútila zmeny. (Pat.Ko)
  • Prsty Scarlet Witch (Elizabeth Olsen) začaly v tomto filmu černat, což je způsobeno magickou mocí knihy „Darkhold“, která si ji začíná podmaňovat. (Frca)

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023