Tancuj Matyldo

V příběhu inspirovaném skutečnou událostí žije uzavřený Karel (Karel Roden) ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá mnoho místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně z povinnosti. Matylda přijde nečekaně o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel (Antonio Šoposki), nezodpovědný floutek pohrdající otcovou profesí exekutora. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných momentů, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace převrátí rodině život vzhůru nohama, ale tím, že to nevzdají, udělají něco důležitého nejen pro Matyldu, ale i sami pro sebe. (Bontonfilm)

Alden_Larson

Skvělý film s tématikou která se v české kinamtografii bohužel moc nevidí. Ztvárnění Alzheimerovy choroby v tomto filmu bylo velmi dojemné, místy srdcervoucí, ale hlavně bylo perfektní. Herecké výkony Karla Rodena i Reginy Rázlové byly úžasné, ostatní herci byli taky skvělí, ale někteří menší herci mi přišli trochu slabí. Děj byl velmi dobrý, ale ke konci mi přišlo, že se zbytečně natahuje, film podle mě mohl být trochu kratší. Prezentace byla výborná, ale ocenil bych méně ručních záběrů. Hudba byla taky skvělá. 8/10 ()

Charvy.666

Vlastně nevím jaký ten film je. Pro mě to totiž nebyl film ale jeden veliký flashback z mého života který se udál cca před půl rokem, než se mi povedlo pro mého tátu konečně sehnat kvalitní domov pro pacienty s touhle zasr*nou nemocí. Chvíle které se na plátně zdají úsměvné(kategorie komedie je zde ale úplně mimo) jsou ve skutečnosti emoční pěsťovka přímo do ksichtu. V kině vedle mě seděli dvě puberťačky, kterým hodně vážných věcí přišlo k smíchu. Třeba že najdete svého rodiče 30 metrů od baráku a on neví absolutně kde je atd... Tam ta pěst málem přišla doopravdy. Pro mě silný emo zážitek, dvakrát sem chtěl s kina odejít, protože to na mě bylo prostě moc, když najednou znovu vidíte jak váš rodič ztrácí svojí osobnost, kterou celý svůj život obdivovali a stává se pouhým stínem. Scéna kdy najde syn hlavního hrdiny, svou babičku v jednom z ústavů v posteli přivázanou v hromadě výkalů, zcela zdrogovanou, není tak vzácný jev jak by jste si mysleli, zažil sem to samé. Poprvé v životě sem z kina odcházel absolutně zbaven veškeré energie a chtěl sem zemřít, plný beznaděje... Takže jak píši, vlastně nevíte jaký je to film, pokud vám před očima běží ta nejhorší kapitola vašeho života... ()

Habanera

Na to, kolik již bylo natočených filmů o demenci nemohu dát víc než 3*, byť role pí. Rázlové a p. Rodena byly přesvědčivé a komplexní. Postava Lucie mi přišla jako nezajímavá a abundantní. Film je o cestě hledání a smíření. ()

blondboss

Asi jeden z najlepších českých filmov za poslednú dekádu. Nádherne a s citom vyobrazený príbeh komplikovaného vzťahu matky trpiacej Alzheimerom a egocentrického syna, ktorý časom pochopí hodnoty. Dusivá atmosféra popretkávaná jemne úsmevnými, skôr tragikomickými momentami na pozadí vkusne zvolenej hudby. Hviezdičku navyše musím dať za absolútne skvelé herecké výkony, pri ktorých jasne vyčnieval Roden a Rázlová. Naozaj pre mňa osobne filmové prekvapenie roka. 85 % ()

pafka

Rozhodne melo smysl neco takoveho natocit, protoze tim si prochazi mnoho rodin. Presto si myslim, ze to nakonec mohlo byt silnejsi, vetsi zazitek. po trech nedelich si z toho moc nepamatuju. U zaverecnych titulku jsem si nerekl - tak to bylo neco. ()

garry

Pak že nejde natočit kvalitní český film který je o něčem. Roden i Rázlová (kterou jinak nemusím) excelentní. ()

fafejt001

Perfekto Rázlová  a  Roden . Po delší době VELMI dobrý český film  .Ta scéna v posteli , to posledni vydechnuti , to bylo fakticky až dojemné . Prostě Rázlová je pro mne Český lev a ne Peková !!   Zahrála ve filmu Matildu  prostě SKVĚLE !!  Bravooo. ()

david141474

Hned na začátek řeknu, že to nemá žádnou spojitost s žádnou Matyldou. Možná s jednou, ale tam je shoda ve jméně. Takže nebylo to špatný, bylo to zajímavý, ale něco mi tam přece jen chybělo. Karel Roden je kvalitní herec a tady podal dost solidní výkon. Rodinný vztahy tady byly velice dobře napsaný a zahraný ještě líp zahraný. Alzheimer je svině a tady to bylo pojato po svým. Samotná Matylda je docela nesympatická (před Alzheimerem), ale herečka Regina Rázlová ji zahrála velice dobře. Soundtrack taky nebyl špatnej a jedna z posledních scén byla hodně emotivní. Já jsem spokojen a mohu jen doporučit. 8/10 Alzheimer je svině! (Velký Špalíček - 20.12.2023) ()

cinemafil

Mám nedůvěru k autorským filmům, ale tenhle se vyvedl. Civilní, uvěřitelný příběh. Stojí a padá na Matyldě -  Regina Rázlová - jednou herecká extratřída  , to se nezapomíná, na věku to nezáleží.  Roden   je druhou hvězdou filmu a  třetí A. Šoposki . Hudba je třešnička na dortu. Důkaz, že český film nejsou jen slaboduché komedie s přihlouplými dialogy a mizerným scénářem. Díky, pane Slavíku. 4* ()

hony23

Skvělý Karel Roden hraje soudního exekutora bez špetky empatie, kterému převrátí život naruby Alzheimerova choroba jeho matky. Díky tomu začne uznávat i jiné hodnoty, než jsou soudní nařízení a postupně nachází cestu nejen ke své matce, ale i k synovi. Dlouho jsem neviděl tak smutný - až depresivní film. ()

Grázl83

Nebavilo mě to. Scénář povrchní, předvídatelný podle klasické osnovy a zbytečně dlouhé. Místní hodnocení moc nechápu. ()

Maraboy

Poměrně dobře zpracované životní drama o zákeřné nemoci, dobré herecké výkony od Rodena (ne že bych čekal něco jiného), ale i od Rázlové. 70% ()

Annaroz

Tak trochu utopie a hra na city. Ale byl to povedený film, hlavně díky hercům. Rázlová zahrála excelentně, Roden byl taky velmi dobrý. ()

Slepejsek

Těžký psychický nářez. Ne, že by tenhle příběh neměl své mouchy, ale pořád je tu ten emotivní válec (a to se autoři snaží spíš zlehčovat než tlačit na pilu). Je vám 50, máte jasně zajeté koleje v dnešním světě a pak se dozvíte, že vaše matka má alzheimera. Odhodíte ji jako balvan anebo převrátíte následující roky svého života naruby? "Nech mě umřít doma." Co na to rozum? Svědomí? Žaludek? ()

hotanka

Film táhnou Roden a Rázlová. Oba brilantní. Zbytek jsou skoro ochotníci. A fakt nechápu, proč je do jedný z hlavních vedlejších rolí nutno obsadit někoho s brutálním slovenským přízvukem. Pokud je ve scénáři Slovenka, super, nechte ji mluvit slovensky, ale tomuhle lámání přes koleno vážně nerozumím. Tady měl v castingu asi někdo protekci. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)