Reklama

Reklama

Gulag, sovětská historie

(seriál)
  • Francie Goulag, une histoire soviétique (více)
Francie, 2019, 2 h 36 min (Minutáž: 52 min)

Epizody(3)

Obsahy(1)

Represivní a zločinecké zařízení výjimečné svým rozsahem a dobou existence, patří k významným historickým fenoménům období dvacátého století. (Česká televize)

Recenze (25)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Většina ví, kde byl Gulag, co to bylo a k čemu sloužil. Obecnou definici je asi schopen odrecitovat každý. Ale tento dokument představuje Gulagy ve zcela nové podobě. Slyšíme hrůzné detaily, dozvíme se o každodenním fungování, poznáme ty, co přežily a celou historii těchto zařízení. Hrůzné jsou i výpovědi přeživších. Zastavím se zde, protože mě zaujalo, že výpovědi se svědky probíhaly už od roku osmdesát osm, což bylo ještě v době komunismu, takže by mě zajímalo, jak to dělali. Asi na tajňačku. V dokumentu je obrovské množství archivních záběrů a slyšíme spousty strašných zajímavostí. Podle mě vše, co člověk chtěl vědět o Gulazích, a to včetně doprovodných událostí hodných zmínění, zazní zde. Velmi ucelený dokument. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Naprosto mrazivé! Zdrcující francouzský dokument složený z archivních černobílých dobových záběrů a výjimečně z výpovědí přeživších a pozůstalých, který na mapování fenoménu gulag, systému pracovních koncentračních táborů, zinscenovaných monstrprocesů a bezprizorního řádění NKVD, předchůdkyně KGB, před divákem nastiňuje dlouhodobou cílenou koncepci personálních čistek a Stalinského teroru, která měla zasáhnout doslova každou sovětskou rodinu a tím etablovat sovětskou totalitu ,,na věčné časy"... Stalina a jeho soldatesku tak staví do stejného světla a dělá z něj stejnou zrůdu, jako byl Hitler a jeho kumpáni...a to zcela poprávu...nacisté a komunisté byli a jsou stejná verbež! Tohle by se nemělo nikdy zapomenout! Děkuji České televizi, že podobné dokumenty zařazuje do svého vysílacího schématu, tohle by se mělo ale navíc promítat v každé škole! ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Rozsah šílených zločinů se neomezoval na východní Evropu. V tak zvaných koloniích Západu se dálo také ledacos. To nemění nic na záslužnosti práce MEMORIALU. Současná Ruská federace nedávno otevřela Solženicynův dům zasvěcený ruskému exilu. Nevím o tom, že by obdobná instituce existovala i o GULAGU. Oceňuji připomenutí Ilji Erenburga. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Jednoznačne 5-hviezdičkový dokument, z ktorého naozaj tuhne krv v žilách. Je okoronený skvelou hudbou, ktorý sprevádza diváka dejinami koncentrákov na ruský spôsob. Niektoré zábery sú už aj farebné, škoda že sa nekolorizoval celý dokument, ale nevadí. Tu totiž nestojí na obraze, ale na výpovediach, z ktorých mrazí. Za všetko hovorí aj výrok Stalina z čias, keď sa gulagy tešili najväčšieho rozmachu. Kým predtým ste si za dobrú prácu mohli vyslúžiť skrátenie trestu, Stalin nariadil presný opak: „A čo ste vy blázni prepúšťať ľudí, ktorí pracujú dobre? Niečo na nich nájdite a ešte im pár rokov pridajte!“ ()

chamonix odpad!

všechny recenze uživatele

Už delší dobu pozoruju, že Francouzi neumějí dělat dokumenty o historii. Ne snad z obrazového hlediska, francouzské filmové archivy jsou prvotřídní, ale ten komentář?!?!? Pokud řeknu, že chudákům vězňům od ´39 za šest let zvýšili pracovní normy, musím říct i b) ty pracovní normy se zvýšily VŠEM, byla totiž VÁLKA. Ve fabrikách dělaly u soustruhů i dvanáctileté děti a matky před porodem. Mnohokrát ve dvou směnách po sobě šestnáctky. Pokud řeknu, že vězňům se snižovaly dávky jídla, musím říct, jak to bylo se zásobováním obecně. Pokud hovořím o chudácích Lotyších, Ukrajincích a jiných, že po válce zaplnili tábory, musím říct, kolik z nich bylo v SS, v kárných oddílech, nebo dozorci v koncentrácích. A i pokud vše výše napsané považujete za banalitu, tak jestli se Rotman snaží zmapovat historii Gulagu a úplně vynechá tzv. "sučie vojny", to už není ideologie, to ze sebe dělá hlupáka. Podle některých zdrojů se tam po válce umlátilo, podřezalo, či postřílelo navzájem až 2 000 000 vězňů při bojích kriminálníků s "politickými" (odsouzenými buď přímo za politiku, nebo za kriminální delikty, nicméně s víceméně kladným vztahem k režimu). Jestliže do války byli jediní s "bojovými" zkušenostmi zločinci, tak po válce se do táborů dostala spousta veteránů, kterým nebylo zatěžko sáhnout po zbrani a hájit se proti doposud vládnoucí kastě "blatných". ()

Galerie (13)

Zajímavosti (1)

  • Fenomén pracovních táborů v Rusku zaznamenal Alexandr Solženicyn v trilogii „Souostroví gulag“, za kterou byl zbaven občanství a násilně vypovězen ze země. (sator)

Reklama

Reklama