Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce" byl sestříhán do dvouhodinového filmu. Příběh je zasazen do Krušných hor i krušných časů dramatického osídlování českého pohraničí po druhé světové válce. Sem se vrací z Anglie bojový letec Antonín Maděra, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Jenže ten Svatý Štěpán, jenž musela jeho rodina v roce 1939 opustit, už není tím samým místem jako dřív. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (54)

Katarine 

všechny recenze uživatele

Hodně zbytečný film. Kdo chce vědět a poznat, měl by raději kouknout na seriál. Trapně sestříhané scény ze seriálu totiž občas nedávají smysl, nové postavy se berou odkudsi, divákovi naprosto uniká jejich význam v příběhu. Seriál považuji za jeden z nejkvalitnějších u nás především díky reálným zkušenostem, jenž sám Jiří Stránský zažil, ale takhle ho nasekat do filmu? Rozhodně NE! ()

shinlove 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale pro mě je Zdivočelá země nejlepším seriálem a tudíž i tenhle film musím milovat, i kdybych nechtěl...Je to prostě to, co mě potěšilo v české kotlině nejvíc a strašně se mě dotýkají osudy všech, kdo tam hrají a prožívám je s nimi, jako s žádnými českými postavami nikdy dříve a zatím ani nikdy později...5* ()

Reklama

Piškotka 

všechny recenze uživatele

Člověk znalý válečné historie si musel lebedit. Alespoň zpočátku. Mě prvotně zaujala nádherná krajina a kostelík, prostě kus krásné zeleně a koně. Zajímavé bylo i vzájemné oťukávání Dejdara se staro a novousedlíky. Víceméně minimálně mi tam nezapadala ta partička hrající si na kovboje, která nahání drobné stádečko krav. Takové věčné děti. Za pousmání stojí scéna, kdy Dejdar se Schmitzerem nosí kbelíky vody tam a zpět, aby napojili všechny kravky. Ono to v té době asi ani jinak nešlo. Dejdar zahrál vážného válečného hrdinu, který empatizuje s odsunutými Němci, protože za válkou udělal tlustou čáru. Lidství a skromnost v něm převažuje nad hrdinstvím. Stejně tak potřeba zakořenit v rodné hroudě zapadlé vesničky, kdy zahodil možnost městského blahobytu. ()

Mulosz 

všechny recenze uživatele

Druhou hvezdicku pridavam pouze z duvodu meho srdecniho vztahu k serialu. Jinak si myslim, ze divak sledujici v dobe vzniku pouze film bez znalosti serialu musi byt timto nalepenim jednotlivych scen na sebe a spojenim pomoci zaberu z navstevy Madery v lagru prinejmensim zmaten. Chybi ty klicove nuance, ktere jsou pro Maderuv osud nezbytne, postupny systematicky natlak komunistu apod. Takto jde o sled predevsim humornych scen a v poslednich minutach si pro Maderu prijedou cernym autem - neuveritelny skok, kde chybi alespon mala rekapitulace, proc to vse najednou tak dramaticky vygradovalo. Rovnez divak neni ani naznakem informovan o vyznamu nekterych postav (Hartl, Labus, Holub), ktere se ve filmovem sestrihu mnohdy beze slova zjevi a nasledne se uz pak neukazou. Pritom jejich misto je v serialu zcela patricne a tyto postavy maji svuj jasny dramaturgicky a scenaristicky zamer. A slo by pokracovat dale... Pravdepodobne slo o propagacni zamer seznamit divaky s dilem v podobe filmu, nebot ne vsichni maji odhodlani pustit se do sledovani celeho serialu (coz je skoda, jde bez diskuze o nejlepsi porevolucni serial, plati pro vsechny tri serie). Ovsem ponekud lepe tento krok zvladli o pet let pozdeji tvurci polskeho serialu Sfora (r. Wojciech Wojcik), viz muj komentar k tomuto dilu. ()

Cesty timem 

všechny recenze uživatele

Tehdy jsem viděl tenhle slepenec ještě před shlédnutím seriálu a vůbec jsem to nechápal a neměl jsem zprvu do seriálu chuť. Až moje mamka, když se na seriál začala dívat, mne to k němu nějak přivedlo a chytlo mne to. A to mi právě první díly (2-3) nějak utekly. Pak jsem ho celý viděl asi 2x i s dalšími novými díly a dal jsem poctivých 4*. A to nejsem na dlouhé seriály a je to z nich snad třetí u čeho jsem vydržel... Ale tenhle výcuc, který jsem po těch všech letech viděl znovu až teď, je úplně k ničemu. Nezasvěceného, myslím, nemůže bavit. On to množství postav a časové skoky, vzpomínky atd. nemůže nebo v nejlepším nemusí všechno chápat. A ten, kdo viděl seriál jako já, tak.... já nevím. Já jsem z toho teď měl asi jedině koně a hudbu. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Scenárista Jiří Stránský chtěl své vzpomínky filmově zpracovat již v šedesátých letech dvacátého století, a to právě do celovečerního filmu, v sedmdesátých letech dokonce spolu s Hynkem Bočanem dali námět televisi. Ke vzniku ale pomohl až pobyt tehdejšího generálního ředitele České televize Iva Mathého v nemocnici, který si stěžoval, že nemá co číst a tvůrci mu poslali knihu právě s tímto námětem, jenž se mu velmi zalíbil. (JoranProvenzano)
  • Statek v Radíči objevili tvůrci seriálu náhodou, a to když jim ho doporučil architektův taxikář s tím, že ho vlastnil jeho známý. V den první návštěvy měli Hynek Bočan s kameramanem Ivanem Šlapetou v plánu navštívit ještě čtyři lokace, ale k tomu již nedošlo. (JoranProvenzano)
  • Konkurs na roli Ilony Maděrové (Jana Hubinská) se konal v Bratislavě a dorazilo na něj přibližně deset hereček, přičemž Hubinská jako první. Někam pospíchala a se získáním role příliš nepočítala, přesto po krátkém rozhovoru Hynek Bočan věděl, že je ta pravá. (JoranProvenzano)

Reklama

Reklama