Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružný román "Cesta kolem světa za osmdesát dní" z pera francouzského spisovatele Julese Vernea patří dodnes mezi jeho nejoblíbenější díla. Původně vycházel na pokračování v novinách Le Temps a poslední díl vyšel 21. prosince 1872, v těchto dnech tedy uplyne přesně 150 let od chvíle, kdy se čtenáři mohli poprvé seznámit s legendárním cestovatelem Phileasem Foggem. Jeho dobrodružství dodnes představují vděčný filmový námět pro tvůrce z celého světa. Mezi nejzdařilejší zpracování tohoto legendárního románu patří televizní seriálová adaptace z roku 1989, kterou natočil americký režisér Buzz Kulik. Elegantního dobrodruha Philease Fogga zde ztvárnil hvězdný herec irského původu Pierce Brosnan, který se později proslavil v roli jiného britského gentlemana – tajného agenta Jamese Bonda. Hvězdné herecké obsazení doplňují mimo jiné britský komik a člen legendární skupiny Monty Python Eric Idle jako sluha Passepartout nebo Peter Ustinov jako komisař Wilbur Fix, který pronásleduje Fogga po celém světě... Vyhlášený dobrodruh Phileas Fogg představuje vzorný příklad anglického gentlemana, který se nenechá vyvést z míry za žádných okolností. Známý děj se točí kolem Foggovy bláznivé sázky s ostatními členy Reformního klubu, že dokáže zvládnout objet celý svět během pouhých osmdesáti dní. Ve viktoriánské éře velmi odvážný cíl, ale do karet mu nahrává průmyslová revoluce a s ní spojený rozvoj železnice a lodní dopravy. Pravý Angličan nikdy nežertuje o něčem tak seriózním jako je sázka, proto se Fogg neprodleně vydává na dalekou pouť ve společnosti svého francouzského služebníka Jeana Passepartouta. Čeká ho strastiplná cesta, která mu může přinést nejen slávu, ale možná i štěstí v lásce. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

huzgi 

všechny recenze uživatele

Divák se musí co nejrychleji oprostit od knižní předlohy, jelikož na tu tvůrci navazují jen velmi polehounku. Včetně výběru herců. Knižní předloha je seriózní román, kdežto seriál tíhne ke komedii s tím, že autoři chtějí prodat své vybrané koně. Formát seriálu dá čas zvyknout si a později i oblíbit jednotlivé postavy a celkově je tu slušné dílo. ()

Douglas 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem to teď znovu po nějakých šestnácti až osmnácti letech (je 2009) - a bylo to lepší, než jsem si pamatoval. Cesta kolem světa za 80 dní je má nejoblíbenější verneovka... a tato minisérie je rozhodně její nejzábavnější audiovizuální zpracování (ačkoli k Foggovým knižním peripetiím přidává leckteré navíc :). ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Doslovnost někdy až přílišná, ale v duchu svého pojetí zdařilá místy až mimořádně. Československým adaptacím verneovek se to hodně blíží a - hlavně - postihuje verneovskou technokratickou poetiku okouzlení průraznými technologickými inovacemi 19. století. Zdaru věci prospívá i mimořádně dobré herecké obsazení nejen hlavních rolí, ale i zdařilá a i v detailu důsledná výprava. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Cestu kolem světa mám z dětství spojenou hlavně ze slavným animovaným seriálem. Nutno říct, že obsazení Pierce Brosnana bylo zajímavé, neboť jeho kariéra byla právě na vzestupu. Ovšem anglické gentlemany on uměl, jak později dokázal i v rolích agenta 007. Výborný je i Eric Idle. Snad jediné, co bych seriálu vytknul je způsob vyprávění. Zatímco některé části světa jsou zmíněny pouze okrajově, jinde se jde o trochu rozvláčné vyprávění. A s tím vším souvisí i fakt, že na mě výprava působila trochu chudobně. ()

Austen 

všechny recenze uživatele

Nevím, jestli uvidím tento román zfilmovaný tak, jak to je v knížce. Jako adaptace se mi to zatím nejvíc líbilo na gramofonové desce. Zde se mnohé liší. Verne si asi Philease Fogga představoval staršího a usedlejšího, Brosnan vhledem ke svému mladistvému vzhledu pojal jako spíšd extravagantního střeleného mladíka, který "ano" uzavřený a Angličan. Ale díky i za to pojetí. Byl to roztomilý Fogg a jeho romance s princeznou Audou tudíť nebyla tak kožená, jako ve starší verzi. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení probíhalo od června do října 1988, a to ve Velké Británii, Jugoslávii, Hong Kongu, Macau a Thajsku. (Rattus Rattus)

Reklama

Reklama