Známé muzikálové songy v podání předních českých zpěváků populární hudby s Orchestrem Československé televize řízeným V. Zahradníkem. Nejslavnější muzikálové melodie z Divotvorného hrnce, My Fair Lady, West Side Story, Kabaret nebo Kdyby tisíc klarinetů zpívají M. Chladil, Karel Gott, Helena Vondráčková, Marie Rottrová, Waldemar Matuška, Yvetta Simonová, Milan Drobný, Eva Pilarová a další... Slovo muzikál pochází zkrácením anglického slovního spojení musical comedy, které označovalo v první polovině 20. století revue s humoristickými a pěveckými čísly, jež mnohdy neměla souvislý děj. Muzikál v novodobém slova smyslu je syntetický dramatický žánr, jenž spojuje literaturu, hudbu a tanec. Termín může označovat též muzikálový film (tj. filmovou adaptaci muzikálu coby dramatického díla) anebo divadelní inscenaci muzikálu, případně též muzikálové divadlo jako druh divadla vedle činohry, opery a baletu. O muzikálových hercích platí, že musí být dobří činoherci, zpěváci i tanečníci zároveň. Muzikál vznikl v USA z různorodých kořenů, z nichž významnou složkou byly opereta, ale také singspiel, revue apod. Jako první muzikál vůbec je označována Show boat (Loď komediantů) z roku 1927 v New Yorku, jež kromě písní obsahuje i jednotící příběh. Hudební výraz muzikálu byl postupně ovlivňován jazzem, klasickou hudbou, rockem a moderní pop music. Nejdůležitějším místem vývoje muzikálu byla newyorská Broadway a její divadla. (Česká televize)

ostravak30

Celá řada všestranných uměleckých legend, k tomu kostýmy a samozřejmě slavné melodie. Jen by mě zajímalo, kde nebo spíše v rámci čeho se pořad odehrál či natáčel. V závěru je vidět, že jde o velkou scénu se spousty diváků. Tím spíše je ale škoda, že máme možnost vidět jen krátký čtvrthodinový záznam. ()

Marze

Opakováno na kanálu Česká televize 3, který letos přestal vysílat z finančních důvodů (energetická krize). ()