Želary

TV spot

Příběh o lásce a také osudovém setkání dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války… Film, který je připomínkou květnových událostí roku 1945, vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. (Česká televize)

gusman

Leč pomalu běžící, velice silný a dramatický příběh. Aňa sice neodvádí tak dobrý výkon jako v Jízdě, nebo v Idiotovi, ale stejně to stojí za to. Byl jsem příjemně překvapen především skvělým koncem. ()

Colleague

Na české poměry dost nadprůměrný film. Samozřejmě nádherná hudba, herecké výkony atd..... co mi ale hodně zaujalo byl výkon té malé holky, ty její vykulený velký hnědý oči. Kdybych měl zavzpomínat, kde mi nějaké dítě utkvělo v hlavě, tak je to Šestý smysl, Želvy umí létat a právě Želary. ()

Radek.SCH

Rozpočet: 50 milionů Kč __________ Nevím proč se do našich filmů obsazují stále ty samé gesichty. To mi chcete tvrdit, že máme jenom těch dvacet herců? Neříkám, Geislerová mi tam vadila, ale proč obsazovat i do těch epizodních rolí známé lidi? Působí to trošku rušivě. Jinak, jde tu spíš i atmosféru, než o děj a překvapivě mi to vůbec nevadilo. ()

manhamaya

Neskutečný zážitek...Želary mohu sledovat stále dokola a stále mě dostanou...Aňou, Györgyem, panenskou přírodou, historií, jednoduchým, avšak šťastným žitím, atmosférou, která prostupuje celé vaše bytí.. možná za to mohou příběhy mé babičky z téže doby..možná je to moje podstata, kterou příběh tolik fascinuje...díky tomu všemu mám pocit, jako bych Želary prožila.. Jsem ráda, že snímek nezavršuje šťastný konec..protože příběh není o čisté romanci, je o životě, který bývá mnohdy nemilosrdný a nevyzpytatelný..uštědřuje i velké rány, jako je odloučení se od někoho, koho milujeme.. musíme se však vzchopit a jít dál... A nesmím opomenout hudbu, která je nepopsatelná, čistá, průzračná, uchvacující...pohltí vás... a v hlavě vám navždy zůstane.. ()

MickeyStuma

Konečně se objevil snímek, který dýchá životem, jemností a citem. Život za války v horské vesnici, kde jakoby jsme se vrátili o století zpět. Na české poměry velký výpravný snímek, jaký tu skutečně dlouho chyběl a dlouho se zase jen tak neobjeví. Nádherné scenérie vyobrazují romantičnost. Síla děje zase tragédii života a jistou bezradnost. Hrdinka příběhu musí hodně obětovat, aby se vymanila nebezpečí, které na ní číhá v civilizaci ničené fašisty. Vyprávění probíhá až poeticky, nikam nespěchá a dává všemu velký prostor, což dává výšku kvalitě. Nominace na Oskara jistě zasloužené. ()

Evander

Želary jsou vynikajícím filmem, jehož zhlédnutí jsem velmi dlouho odkládal, ale mohu ho s klidným svědomím doporučit. Jsou velmi depresivní, skvěle zahrané, zasazené do krásné krajiny (někam na konec světa), oplývající skvělou atmosférou a s poněkud divným koncem. Upřímně mi zakončení filmu moc nesedí. Jinak jsou Želary též jedním z mála českých filmů s dobrou hudbou. ()

levente

Pět hvězdiček si Želary nezaslouží. Přirovnal bych je k Tmavomodrému světu, který byl také dokonalý, ale vevnitř cosi chybělo. Pravým pokladem Želar jsou herecké výkony především Cserhalmiho (to se to hraje, když člověk takhle vypadá), Donutila a Bittové a příroda, na kterou se narozdíl od Anny (přesto si myslím, že to je její nejhezčí a nejlepší role) dá koukat s otevřenou pusou neustále. Hudba si vystačí se dvěma motivy, narozdíl ode mne, který by uvítal více pestrosti. Nicméně je dobře, že se takové filmy točí. Budiž Trojan pochválen. ()

skleboun

pěkný film, jen kdyby nebylo toho konce...poslední, závěrečná scéna mě docela zklamala, byla bych raději pro nějaký otevřenější konec...alternativní řešení si ale netroufám předložit (i když mě jednou napadlo), abych nekazila zážitek těm, co tenhle film ještě neviděli... p.s. Joza je ale podle opravdu sympatickej chlap, ne jako většina v té vesnici... :) ()

mutace

Na tento film jsem šel s poměrně značnou dávkou despektu, ani nevím proč. Přesto na mne velmi dobře zapůsobil. Přirozené herecké výkony na mne působily velmi přesvědčivě. Děj, nad kterým také nemávnete hned rukou, ale aspoň chvíli oněm, po skončení, ještě přemýšlíte. ()

Joeey

Dlouhé, rozvleklé, ačkoli zajímavé téma se tomu nedá upřít. Při prvním zhlédnutí to je určitě zajímavé, ale podruhé strávit u tohoto filmu těch dlouhých 150min......... ()

ex.it

Jeden z českých filmů, za které se vůbec nemusíme stydět. Je to krásný děj, má dobré herce (zejména Donutila a Trojana). Nedat 4* bych nemohla. ()

Biopler

Výborný kúsok. Pri pohľade do štatistík sa čudujem, ako je možné, že tento film nezískal Českého Leva za rok 2003. Je to hanba, lebo réžia a herecké výkony boli skvelé, neviem ktorý mám skôr vynachváliť :) Ocenenie pre Aňu Geislerovú je slabá náplasť. Film je silný hlavne vo svojom úvode, kde dokáže hneď zaujať, dej je trochu predvídateľný, ale to nevadí, lebo je zručne filmársky podaný za tónov peknej hudby. ()

candy_daze

Za těch pár let jsem se naučila brát nominace a ocenění Českého lva s velikou rezervou. A díky bohu za to. Ušetřila jsem si tím spoustu zklamání. Je to i případ Želarů. Lhostejný film přehnané stopáže a známých tváří, který je sice zasazen do krásné krajiny, ale to je v podstatě vše, co je na něm spektakulární (IMO). Námět je poměrně zajímavý, ale asi mě nezasáhl tolik, jako jiné. ()

Kate9

Ta scéna, kdy se Hana ztratí v lese a za ní se vynoří chalupa s oběšenci, je úplně úžasná! Citlivě podtrženo vynikajícím hudebním doprovodem. Jen více takových českých filmů! ()

LadyEsik

Věřte nevěřte. Není to fikce, ale fakt, tento film jsem ještě před pár dny neviděla. A o hodně jsem přišla. Teď jsem z něj uchvácená. Z děje, postav, vyvrcholení. I smutná, není to film veselý. Není ale ani plný klišé. Odehrává se mezi lety 1943-1945, hlavní hrdinka utíká před Němci do malé vesnice Želary, kde si musí vzít muže, který ji víceméně zachránil, přestože si to dlouho neuvědomovala a bránila se svatbě. Je vám asi jasné, že se mezi těmito dvěma hrdiny vyvine láska, ale vyvine se naprosto přirozeně, krásně, na začátku to ani tušit nemusíte. Na mnoha filmech mi vadí, jak to hned víte a někdy spolu skončí naprosto nesmyslně a nevěruhodně. Tady tomu tak není. Joza, muž, který ji zachránil, má navíc úžasnou povahu. Je milý, hodný, možná trošičku hloupý, ale silná, ochranitelský, mírný. Postupně se do něj taky zamilujete . Hanulka (její falešné jméno), jak jí říká, je zase takové trdlo, je z města a najednou má žít v chatrči, zvládá to však dobře. Konec podle mě je nejlepší možný, ale posledních pár minut mi přišlo destruktivní. SPOILER: Jeden z nich musel zemřít, to bylo jasné. Kdyby nezemřel, museli by řešit, jak to bude dál. Ona chtěla jít do města a doučit se lékařkou, to jasně řekla – skvělý tah scénáristy, on samozřejmě jinde než na té vesnici žít nechtěl. Jeden z nich by tak byl nešťastný. Kdyby zemřela ona, bylo by to možná trošku prvoplánové. A ještě k tomu nezemřel dramaticky a vlastně jaksi omylem, což dodává na věruhodnosti. Ale to, že se vrátila do vesnice s tím chlapem odminule, to mi přišlo pěkně na nic a nepotřebné. Možná se tím mělo vyjádřit, že spisovatelka předlohy je vlastně hlavní hrdinka, ale jinak tam těch pár minut NEMÁ být! Nehodí se tam. Kazí to. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

16.06.2012

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne