Želary

TV spot

Příběh o lásce a také osudovém setkání dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války… Film, který je připomínkou květnových událostí roku 1945, vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. (Česká televize)

Streeper

Na to, jak jsem očekávala, že to bude skvělé, tak mě to docela zklamalo. Nevím čím to bylo, asi samotným příběhem, který jsem očekávala pestřejší a akčnější. Musím ale uznat, že herecké výkony byly skvělé. ()

bourec

Tenhle film sem po promítačce ohodnotil třema hvězdama, ale od tý doby sem ho dnes viděl snad po sedmý. Ondra natočil špičkový řemeslo podobný svejm bratříčkům špičkový kvality z podobný doby. Drsná krajina, drsnej život hor, drsná doba války. Dojemný, herecky na výši. Skvělý řemeslo. 90%. ()

Bláža

Nemůžu si pomoci, ale tohle vypadá, jako když se Ondřej Trojan zhlédl v Lasse Hallströmovi. Neustále se snaží hrát divákovi na city, ale je to jen rozpačitý sentimentální štěk. Z celého příběhu mohl vytěžit mnohem více, nabízelo se tolik silných scén. To, co na počátku vypadá jako konfrontace mezi tradičním životem v horské komunitě a městskou emancipovanou dívkou, se naprosto vytratí a místo toho sledujeme jen epizodický sled událostí, které často působí nadbytečně (události kolem Lipkovy rodiny). Navíc vše působí značně nedotaženým a nedořečeným dějem – vztah mezi Hanou a Jozou mi přišel nějak moc uspěchaný, nepropracovaný. Spolu s tím mi vadila malá hloubka prokreslení postav. Spíš než jako živoucí lidé vypadali jako specifické typové figurky. No nic, je to spíš jen za 3,5 hvězdy. ()

DruidKarel

Hodně dobrej film, kterej je hodně nenápadnej, ale působí hodně realisticky. Asi je tu vidět, kdo je v současnosti společně s Tatianou Vilhelmovou nejlepší herečkou v Česku... 4*, na 5* to není... ()

laik_60

Solídna dráma, v podaní skvelých hercov. Až sa divím, že v českých levoch ten film získal tak málo. Ako keby sa "české levy" akosi hanbili hodnotiť filmy bytostne sa týkajúcich ich nie tak dávnej minulosti. Gyorgy Cserhalmi bol skvelý a Dušek hráva tie české oportunistické postavičky tak presvedčivo , až mi ho je ľúto. K tomu filmu sa raz vrátim, zatiaľ vysoké 4b. ()

tomtomtoma

Želary jsou po technické stránce více než dobrým filmem s očekávaným předpokladem mezinárodního úspěchu. Díky působivým obrazům, hereckým výkonům a oceňovanému tématu z období celosvětového válečného konfliktu. Bohužel, samotný příběh mě nedokázal oslovit. Dramatická látka s výraznou romantickou linií dvou rozdílných lidí přislibuje mnoho možností nevšedního zážitku. Snad je to nedostatečnou psychologickou hlubinou, nebo politickou korektností spotřební společnosti, že po konci představení zůstává pocit nenaplněnosti. Několik míst naznačuje změnu, ale nikdy ji nepotvrdí a až bojácně se vrací na cestu zdvořilého smíření s konzumem a pro výraznější a stabilnější odvahu nezbývá síla. Hlavní postavou příběhu je zdravotní sestra Eliška alias Hana (zajímavá Aňa Geislerová) ve svém životním přelomu v nelehké době nacistické okupace. Kultivovaná mladá žena v náruči velkého města musí v jediném okamžiku změnit vlastní životní styl. Romantický vztah dvou rozdílných osob je pochopitelný a oba protagonisté k němu došli spíše z donucení. Hlavní mužskou postavou je prostý a dobrosrdečný horal Joza Janda (velmi zajímavý György Cserhalmi s hlasem Miroslava Táborského), hrdina obyčejného života. Pro něj se netradiční soužití stává tím nejvelkolepějším obdobím života. Z výraznějších postav zaujme také laskavý a obětavý vesnický farář (sympatický Miroslav Donutil) a v předsudcích setrvávající schizofrenní venkovský učitel Tkáč (dobrý Jaroslav Dušek). Z dalších postav: dobrotivá a upřímná porodní bába Lucka Vojničová (příjemná Jaroslava Adamová), přátelská horalka s veselou myslí Žeňa (sympatická Iva Bittová), Eliščin městský milenec a odbojářský doktor Richard (dobrý Ivan Trojan), Richardův věrný kamarád a kolega Slávek (příjemný Jan Hrušínský), odstrkovaný sirotek se silnou vůlí Vratislav Lipka (zajímavý Tomáš Žatečka), zásadový a lidský starý Gorčík (dobrý Jan Tříska), jeho nezdárný syn (Michael Hofbauer), ve zvláštní situaci nové síly nabírající Marie Gorčíková (Edita Malovcic), či malá a upřímná Helenka (Anna Věrtelářová). Romance je vymezena svojí dobou životnosti a konce nejsou postupné, nýbrž souhrnné a trvalé. Civilních dramat s romantickou zápletkou z období druhé světové války je mnoho a bývají působivější. Ale i tak se v Želarech skrývá mnoho dobře rozehraných částí. ()

C0r0ner

Pro film špičková doba, hodně slušný scénář, excelentní herci,... ale kurva co zase ta stopáž? Kdyby to mělo o takovou půlhodinu minimálně méně, tak by to bylo skvělé, ale takhle jsem se příliš často obracel na čas s prosbou, aby se rozběhl trošku rychleji. Pro mě trestuhodně promrhaný potenciál. 60% ()

Dannysek4U

Srovnávání s Legátovou asi není úplně na místě, sám o sobě ale snímek obstojí velmi slušně, překvapil mě hlavně Cserhalmi a i Geislerová (a to ji moc nemusim) ()

gabin(a)

Film se mi líbil, dokonce mi ani nevadila Aňa Geislerová. György Cserhalmiho mám moc ráda z dřívějška (výborný byl v Mefistovi). Je pravda, že Želary jsou trochu patetické a asi i dost přeceňované, ale připadají mi jako velmi solidní film po všech stránkách, který rozhodně předlohu nepotopil. ()

campix

Myslel jsem, že Želary budou daleko více o válce a ne, že kromě poslední půl hodinky budeme sledovat přeměnu městské dívky na vesnickou puťku a její život na vesnici v horách. V žádném případě to není ale na škodu, Aňa Geislerová je skvělá a všechna ocenění si bezpochyby zasloužila. Trošku jsem myslel, že větší roli budou hrát Ivan Trojan nebo třena Miroslav Donutil a že tvůrci půjdou až na lidskou dřeň z pohledu udavačství a lidských sviňáren. Toho jsem se krom pár scén téměř nedočkal. Ale opakuji vůbec to není na škodu i tak jsou Želary na naše poměry vynikajícím filmem. Jediné výraznější negativum je pro mě až přezpříliš dlouhá stopáž. ()

Hrůša7

Líbí se mi odvaha, kam zašli čeští tvůrci a o to větší hodnota má pro mě cena tohoto filmu. Od skvělého námětu po skvělé herecké výkony, byl film opravdu světové konkurence schopný. Krásné, výstižné, emotivní a historicky poučné. Řekl bych, že celý film se dal zkrátit a nebylo by to na škodu. Občas se zacházelo moc do detailu, jsou dlouhé scény a občas se člověk nudí. I přes to mě tento film oslnil a naprosto nastínil a vtáhl do tehdejší doby o což byl zážitek silnější, lepší a emotivnější. ()

pakobylka

Připomínka časů, za jejichž vlády byla nedobrovolná ztráta identity tím nejmenším, co vás mohlo potkat. Jakoby ten příběh vyprávěly samy hory ... nepřístupné, uzavřené do sebe a skoupé na slovo ... obdařené moudrostí všech minulých věků - moudrostí, která opovrhuje přetvářkou. Dávno poznaly, že svět není černobílý - a že někdy i nahodilé události nebo drobná pochybení mohou mít fatální následky ... zvláště pak ve válečných dobách, kdy lidský život ztrácí svou cenu. Jenom závěr mi neseděl - myslím těch pár vteřin, které devalvovaly sílu TOHO pevného svazku, o který šlo ... který se zrodil na pozadí dějinných událostí, jimiž ústřední dvojice musela projít. ()

Juto

Realistický a silný príbeh lásky, transformácie a straty. Je to presvedčivá romantická dráma, napísaná, režírovaná a hraná s takou zručnosťou, že sa dokáže vymaniť z bežných kotvísk a stať sa efektívnejším, dojímavejším, než sme očakávali. 8/10 ()

BoXBe

Želary jsou především adaptací Jozovy Hanule, jíž se nechaly taky tak trochu svázat, ze začátku trochu zarazí slabými hereckými výkony, ale postupně se film přesune do přírody a od té chvíle mě již nepustil. Knížky jsem si nebojím se říct, že zamiloval a film mě nezklamal, ale ani nenadchl. Nicméně k shlédnutí určitě doporučuji. ()

DominikV

Pro mě jednoznačně překvapení roku (české). Od filmu jsem nečekal naprosto nic a bylo s toho příjemné překvapení. Film mě chytl za srdíčko a už nepustil. Jen mě mrzí že nedostal českého lva za nejlepší film. Myslím že si to zasloužil. ()

forsythia

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, prostě mě dostal. Jednak úžasně zahraný, jednak má hrozně silné poselství, jakkoli frázovitě to zní. Kolikrát mi během tohoto filmu tuhl úsměv na rtech. A Geislerová si jím u mě vysloužila oblibu, i když i jinak je mi prostě obyčejně sympatická. ()

dr.fish

Želary mi sice nějak moc nedrží pohromadě, ale vyprávění je to přesto poutavé. Navíc myslím, že se Geislerová v roli natolik našla, že jsem ji poprvé v životě vnímal jako ženu (což je poklona). Herecký ansámbl film podržel v nejtěžších chvílích a tak v době úpadku naší kinematografie vznikl velmi dobrý film. 80% P.S. Film zraje jako víno a s přibývajícím věkem mne víc oslovuje. Nově vydaný blu ray navíc odhalil spoustu detailů, zejména špičkový výkon Geislerové. ()

TomPrusik1

Kdyby Emir Kusturica chtěl natočit nějaký velmi dramatický film z druhé světové války, dost možná by to vypadalo podobně jako Želary. Do zapadákova Želary, kde si možná ještě někdo myslí, že stále platí Juliánský kalendář, si přivede starý "kocour" mladou ženu, která se prostě musela zmizet (budeš zmizelá) a začíná její smutný život s horalem. Je jasné, že se k sobě ze začátku nemají, ale pak je taky jasné, že když se toho hodně vypije (což v zdejších podmínkách není vůbec problém), tak si i chvílemi padnou do oka. Kdo by to byl řekl? No a celý film sledujeme jejich počínání, které je sice místy zdlouhavé a pořád se opakuje, ale co by tam taky šlo dělat jiného, než jen sekat trávu, vařit, pokoušet se nějakou znásilnit, pak ho znásilněnou zachránit a dát prasákovi přes rypák. Všechno s minimem větších vzratů, ale pořád se na to ty dvě hodiny dobře kouká a vcelku se bavíte (spíše pláčete). Co nejvíce oceňuji, je konec, kdy se nám ukáže, jací byli "Velcí Rusové" taky svině a vyjdou z filmu hůř než Němci. No jo no, moc toho vypily. Ono všechno zlo v Želarech pochází ze slivovice. I tak je to velmi dobrý, realistický snímek, na který se dobře kouká a patří k těm nejlepším českým filmům. 80% ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

16.06.2012

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne