Želary

TV spot

Příběh o lásce a také osudovém setkání dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války… Film, který je připomínkou květnových událostí roku 1945, vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. (Česká televize)

V.Silver

Jsem na rozpacích. Na jednu stranu se mi velice líbí ten kontrast mezi světem města a horského zapadákova, resp. samoty, kontrast civilizace a zvykové, tradiční společnosti (nebo pospolitosti?), na stranu druhou mě hipster ztvárnění hlavní postavy Geislerovou vyloženě ruší a nevěřím jí to. To se mi potvrdilo v úplném závěru filmu, který se mi navíc zdál jakoby násilně narobouvaný na úplně jiný příběh z jiného filmu... 60%. ()

KASUGI

Takový ten: "pojďme si pro Českého lva" film, který jede vyloženě na efekt. Tlačí se tam na pilu fest. A ta babka, co řekne klukovi, že tam nesmí ostat, bo tam zhebne - když se zasměje a odchází jako kouzelná babička z pohádky, to myslel rejža vážně? ()

vyfuk

Po asi pěti letech koukám na film znovu. Více si dokážu všímat určité poetiky, která byla pro mě dříve záhadou. Ono nejde ani tolik o klasický válečný film. Jde o něco, co je v jistém úhlu pohledu čistě naše. To ho dělá výjimečným a také lehce nepochopitelným. Díváme se zde především na válečný příběh z lehce jiného úhlu pohledu, kde ona válka ani tolik není a přesto je tam cítit. Na české poměry v době, kdy se točili Kameňáky a podobně jde o květinu na smetišti českého filmu. O dokonalost nejde, ale o to přeci nejde. ()

Danikaa

Film z obdobia vojny, našťastie tam toho násilia nie je veľa. Krásny film a silný príbeh s dobrými hercami. Je vôbec možné, že som ho videla prvýkrát až teraz, 20 rokov po jeho vzniku? Mala som pocit, akoby som tam s tými ľuďmi žila. Atmosféra filmu sa mi veľmi páčila. Kino určite zážitok z filmu znásobí, krásna príroda si zaslúži veľkú obrazovku.  A vôbec, mam pocit, že za posledných 20 rokov vzniklo oveľa viac dobrých drám a komédií v Čechách, ako u nás na Slovensku. ()

Ompus

Nemůžu si pomoci, ale tento film na mě působil televizně (levně). Mrzí mě, že to nedopadlo happy-endem, film k tomu jaksi celou dobu kráčel. ()

Nepi

Drsný obraz druhé světové války a pohled na lidi v jedné malé vesničce v horách...Anna Geislerová a Gyorgy Cserhalmi předvádějí výtečné herecké výkony...Nominace na Oscara mluví za vše a spousta Českých lvů to jen potvrzuje... ()

Almásy

mam pocit ze som sa zrovna pozeral na tu najkrajsiu variantu Juhu Proti Severu skrizeneho s Navratom Do Cold Mountain. a som v pokuseni to dat na rovnaku uroven ako Musime si Pomahat. krasny film. ()

P1tr

Na mě moc vážné, dlouhé a z pro mě nezajímavého období. Přesto se pár zajímavých momentů našlo. ()

jefff

želary patří k tomu nejlepšímu co česká kinematografie vypotila po miléniu. Nadstandartní herecké výkony, skvělá režie a hlavně překrásný dojemný příběh, který má opravdu sílu. ()

spikey1

herecký koncert Aničky Geislerové je úžasná výppověď o válečné době bez komediálních příkras. Jen slzy, krev a pot. ()

Looser

Nevím proč ale hodně mi to přípomnělo Could Mountain a to v tom nejlepším slova smyslu. Příjemné překvapení po všech Pupendech, Pelíšcích a podobných komediích, které převážně těží naší socialistické historie. Líbolo a hodně i přesto, že nemám rád filmy z období války. ()

lewwin

Tenhle snímek si mě získal. Přistupoval jsem k němu s nedůvěrou, asi s takovou, jako kdybych se pustil do četby Vesnického románu:) A nakonec jsem byl nadšen. Herecké výkony, kterým prostě věříte, dobrá hudba a celkově zajímavě podaný příběh dělají z tohoto filmu alespoň pro mě velké překvapení. ()

solskjaer

Naprosto úchvatný film s nesmírně podmanivým příběhem a výbornými hereckými výkony. Po dlouhé době opět perla v českém rybníku. Moc moc drsné, moc moc smutné ale hlavně moc moc krásné. ()

Houda666

Pri hodnotení tohto snímku sa mi ťažko hľadajú slová. Je to totiž film, ktorému podľa mňa niečo podstatné chýba a neviem prísť na to, čo to je. Začiatok je totiž trochu zdĺhavý, no postupne je dej okorenený niekoľkými pomerne silnými scénami (najmä pokus o znásilnenie a následná bitka). Celkovo mi však prišiel film príliš dlhý a miestami strácal dynamiku. Každopádne sa ale Želary oplatí vidieť. Hodnotenie: 70% ()

fruitbueno

Tomuto filmu jsem se vyhýbala jak čert kříži, protože mě děsně irituje Aňa Geislerová. Neskutečným stylem. Ale dospěla jsem do fáze, kdy přece jen zvítězila zvědavost a taky trochu hanba, že jsem to ještě neviděla. A žasla jsem. Silný příběh, excelentní herecké výkony, emoce na každém rohu a v závěru filmu i mikina mokrá od krokodýlích slz. Chlapa jako Joza bych chtěla potkat, stejně tak jako mít za přenádhernou sousedku Ivu Bittovou. ()

ranp

Velice zajímavý film a velice silný příběh. Přijde mi hodně drsné, co všechno se za války mohlo odehrát. Kvalita filmu je podtržena výborným hereckým obsazením. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

16.06.2012

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne