Želary

TV spot

Příběh o lásce a také osudovém setkání dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války… Film, který je připomínkou květnových událostí roku 1945, vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. (Česká televize)

Roman Albach

K Želarům jsem měl vždycky výhrady. Souhlasím s tím, že se jedná o nadprůměrný snímek, který je po řemeslné stránce velmi dobře odvedený. Ale který je současně až příliš vykalkulovaný. A samotný závěr? O co by byly Želary zajímavější, kdyby Eliška musela po válce řešit, jestli opustí Józu, nebo se vrátí do města. Takto necháme Józu raději zemřít a dilema je vyřešeno. ()

Merkin

Asi jako při každém zpracování knižní předlohy se musí počítat s tím, že ne všem postavám se dostane takového prostoru, který by si zasloužily. Proto pak pouhá nastínění jejich životních údělů může působit trochu zbrkle a naivně(linie pana Třísky). Někdy však méně znamená více(Žeňa). Byť hlavní hrdinku nemám příliš v lásce, Geislerové se povedla(asi proto, že ani ji nemám v oblibě). Dvojice Donutil-Dušek se krásně doplňuje, příroda nezaměnitelná a příběh působivý až mrazí. Trojan rozhodně má být na co hrdý:) ()

Paity

Čekal jsem trochu menší nudu v Želarech, než je prakticky jen neustálé čekání na konec války v zapadlé chajdě tam, kde se i medvědi bojí. ()

ti88na

Želary ma nikdy svojím obsahom nelákali, ale teraz som využila ponúknutú možnosť od našej verejnoprávnej a podívala som sa. A bola som užasnutá. Neskutočne nádherný príbeh Elišky v podaní Ani Geislerovej ma úplne vtiahol a nevnímajúc dlhšiu stopáž, som si ho vychutnávala až do samého konca, ktorý ma strašne naštval. Celý čas som tým dušiam, ktoré sa nechcene spojili a patrili k sebe, prijala happy end, ale nie museli to spraviť tak, aby som zase revala pomaly nahlas a bola nešťastná a nasraná na krutosť osudu. ()

Gogo333

Hlavní duo výborné. Celkově i další postavy nebyly špatné. Hodně mě bavila holčička s kozou a babka léčitelka. Film se chvílema docela táhne, ale finále je silné. 70% ()

pjotr76

Co napsat k Želarům? Silný lidský příběh velmi dobře natočený se špičkovými výkony všech hereckých představitelů. Jsou li tam nějaké slabší momenty, pak si jich ani nevšimnete jak budete strženi příběhem, který se na plátně odehrává. Želary se dle mého názoru zařadí do zlatého fondu české/československé kinematografie po bok takových veličin jako jsou Ostře sledované vlaky, Hoří má panenko, Obchod na korze, Obecná škola atd. Děkuji tvůrcům filmu a všem představitelům (možná s menšími výhradami za obsazení p. Donutila) za silný umělecký zážitek. ()

jasiska

Parádny film. Emocionálne strhujúci. Videla som ho už viackrát a vždy ma zničil. Absolútne originálny a ešte aj záver nie práve happy end. Navyše vyzerá výborne - od kostýmov až po zábery prírody. A chválim aj hudbu. ()

Ondis

Krásnej film, kterej dokonale vykresluje dobu před válkou a nám ukazuje, jaký to bylo před těmi 60. lety peklo! ()

kwoky

Perfektne vykreslena atmosfera a vyborne herecke obsazeni. Pusobivy cesky "velkofilm" o malych lidech a velkych udalostech - tak bych charakterizoval Zelary. Veril jsem, ze mi moje pritelkyne nedoporuci nic spatneho a opravdu. Casto jsem se pri sledovani pristihl, jak si rikam "tohle bude pecka" :) Zacatek mi pripominal svou atmosferou Pianistu, po odjezdu na venkov jsem si zase pripadal jako pri sledovani Doktora Zivaga. Jestli tohle nestaci jako velika pochvala, tak nevim... Odnesl jsem si pekny (nejen) filmovy zazitek. ()

DannyBoy80

Toto je jedan z mála českých filmů, který se opravdu povedl. Prostředí působí velmi realisticky, i když nevím zda bylo točeno v Beskydech, kde se film odehrává. Teď nevím zda je to na základě Jožovy Hanule nebo povídek Želary od stejné autorky Květy Legátové. Jedno je jisté, Želary jsou smyšlené, ale scela určitě se jedná o oblast Bílý Kříž, Gruň a Staré Hamry. Zahráno je to výborně až na Duška, ten mi tam trochu vadil. Perfektní válečný film, který je díkybohu naprosto z jiné perspektivy než je obvyklé. Ono to u nás jde natočit výborný film, jen nechápu proč kolem toho musí být tolik nekoukatelných sraček. ()

Prochy38

Drsný příběh z drného prostředí za drsné doby. Ústřední herecká dvojice je opravdu skvělá. U mě jen a pouze těžké nadšení! ()

angloumene

Příjemně jsem se naladila na pozvolné a možná někdy až zdlouhavé tempo a byla jsem s ním spokojená, ale v posledních pár minutách se toho stane víc než v předchozích dvou třetinách, což na mě zapůsobilo trochu rušivě. Jinak na to že se jedná o český film, má Želary opravdu co nabídnout. ()

Milodar

Některé jednotlivé scény jsou mimořádně působivé, jako celek je to však slepenec podivné poetiky ala "Mrazík". ()

Rozjimatel

[Slabšie 4*]     Krásny poetický príbeh odohrávajúci sa počas protektorátu v pohraničnej horskej osade, ďaleko od civilizácie. Ľudia tu po stáročia žijú tak ako ich predkovia, akoby sa tu zastavil čas, pričom prebiehajúca vojna a represálie okupantov im väčšinu času priamo do života nezasahujú, ale sú všadeprítomné ako hrozba visiaca nad nimi. Výjavy z bežného života horalov sú podané poetickou formou, sama autorka predlohy priznala, že skutočnosť bola ďaleko horšia, surovejšia. V týchto podmienkach sa odvíja krajne nepravdepodobná romanca medzi starým mládencom z dediny, horalom Jozou (György Cserhalmi) a mladou študentkou medicíny z Prahy Eliškou (Aňa Geislerová), ktorá sa v osade ukrýva pod falošným menom Hanka. Vynikajúci herecký výkon podala Aňa Geislerová a veľmi príjemne ma prekvapil aj maďarský herec György Cserhalmi, ktorý sa do danej roly dokonale hodil. ()

GREGOIRE

Stručně řečeno - sázka na jistotu. Sentimentální, romantický příběh zarámovaný do období okupace. Tohle prostě stále funguje. Žádné novoty a experimentování. Příběh nás pěkně unáší, hudba, kamera, obsazení je na úrovni. Hezky se na to kouká. Po formální stránce se tomu nedá moc vytknout. Film má v sobě laskavost, hořkost, vtip, chce nás dojímat a chvílemi se mu to i daří. Je tu vše, co se od filmu z té doby očekává. Nic neschází, ale ani nepřebývá a nepřekvapí, aby z toho byl film na pět hvězdiček. ()

Alf

na rozdíl od kritikou vychvalovaného Sekala byl pro mě tento kritikou lehce zatracovaný film opravdu zážitkem.... ()

Vejrrr

Nádherný přípěh zachycující tvrdý život v horské vesnici během Druhé světotové války. Ikdyž hlavní dějová linie se soustředí na postupný rozvoj vztahu mezi Jozou a Hanuli, je zde krásně zachycen dobový kontext. Obzvlášť závěr filmu je velmi emotivní. ()

ekomo

Škoda, na můj vkus trochu moc dlouhé, ale jinak film zajímavý, na konci dokonce i napínavý a dojemný, akorát se mi zdá, že titul nejlepšího herce v hlavní roli by neměla dostat A.Geislerová, ale G.Cserhalmi. Na jediného madarského herce ve filmu dost slušný výkon. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

16.06.2012

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne