Želary

TV spot

Příběh o lásce a také osudovém setkání dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války… Film, který je připomínkou květnových událostí roku 1945, vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. (Česká televize)

Kozlowski8

Dlouho po zhlédnutí se mi útržky z filmu honily hlavou. Krásný film s působivou kamerou a exteriéry, krásná hudba, linoucí se celým dějěm a hlavně herecké výkony, které by si v mnoha případech zasloužily Českého lva (získala pouze Aňa Geislerová). V této souvislosti chválím produkci. Cserhalmi v roli Jozy byl tak přirozený, jako by to ani nehrál. Role na první pohled větry ošlehaného drsného horala, ve skutečnosti jemného až nesmělého muže mu neskutečně sedla. Co se Aňi týče, asi její nejlepší role, která je výtečně napsaná - stejně jako role Jozy. Skvělí však byli i ostatní - Donutil, Dušek, obě děti a obrovskou pochvalu zaslouží Jaroslava Adamová. A proč po všech těch slovech chvály dávám 4*? Pro téměř 150 minutovou stopáž, která je zbytečná. Filmu by neuškodilo zkrácení o některé zbytečné a nudné pasáže. I přesto má film Želary místo mezi nejlepšími výtvory porevoluční české kinematografie. ()

Kxxx

Jde o krásný český příběh. Velmi bravurně doplněný atmosférou celého filmu. Hlavní hrdinou jsou špičkoví. Předlohou není ovšem kniha Želary nýbrž Jozova Hanule. Z Želar je tam jen pár postav, které ovšem stojí za to. ()

gezper

Ať si kdo chce říká, čtyři hvězdy sem pasují naprosto v klidu, možná nepatrně slabší.. Ano, má to mouchy, ale jsou to spíše mušky než masařky - úvodní mini-část, celková protaženost na velkorysou stopáž vs. zbytečnost některých scén; malá dotaženost tolika postranních linií - zasloužili by kapánek více dovysvětlit, ale zase to by z toho byl 4-hodinový epos o životě na vsi; závěr - předposlední scéna divně zakončená, poslední sice povinně zakončující, ale přesto zbytečná. Ale zase herecké výkony, celkem povedený scénář (přes předchozí výtku plus je sice docela rámcově předvídatelný, ale to mi až tak v tomto případě nevadí), exteriéry, hudba, kamera. A co (ne)proměnění oskarové nominace? Těžko říci, ale vs. vítězná Invaze barbarů, tak to raději s klidným srdcem Želarům, ovšem viděl jsem z toho roku v dané kategorii jen tyto dva filmy. Na to jak je tohle období českými režiséry oblíbené, často zpracovávané, tato další variace rozhodně neurazí. [80%] ()

laurence

Nádherné vykreslení českého venkova podpořené silnými hereckými personami. Chybí snad je lepší vyvrcholení na závěr. ()

Ironhead

Neni to urcite spatny film, ale dane tema/pribeh mne osobne vubec nechytnul... ctete: nebavil... jde o variaci na neco, co tu uz bylo mockrat... ()

robfi

Nelíbilo, protože klišé, Geislerová a Donutil, což je vždy trojkombinace věštící katastrofu. Závěr - asi se někdo snažil o politickou korektnost nebo co to jako mělo bejt ? Tohle jednou vleze do historie, jak Češi dělali předposraně prostitutky dokonce i v rádoby historických filmech, aby se někomu zavděčili. Pchá.... ()

Leník

Moc dobrá adaptace krásné knihy, jediné, co mi na filmu vadilo, byla zahlcenost postavami - oproti knize bych nějaké postavy vyškrtla, protože jejich příběhy ve filmu byly stejně jen lehce nahozeny a nic nepřinášely. Ale jinak jsem byla příjemně překvapená. ()

rigby

S odstupem času jsem se k filmu vrátil a musel zvýšit svoje hodnocení o hvězdičku. Přece jen se jedná o silný příběh, který je velmi dobře filmově ztvárněn. A to včetně hereckých rolí. Ať si kdo chce říká, rozhodně se nejedná o nějaké laciné čtení pro maminky. ()

podoustev

Čirá, ryzí srdcovka, v mém filmovém žebříčku dosud nepřekonaná – ač jsem od té doby viděla desítky dalších, více i méně kvalitních filmů. Mrazivé spojení krutosti a štěstí, óda na sílu touhy po životě, přizpůsobení se podmínkám a nutnost vytvořit si emoční pouto. Ano, celé zpracování nemilosrdně vtahuje, doslova útočí na divákovy emoce – časté jsou záběry na divokou horskou krajinu v kombinaci s hudbou Petra Ostrouchova, která děsí a uklidňuje zároveň a zaryje se vám hluboko do morku kostí. Možná proto, že jsem žena… i po čtvrtém shlédnutí Želar zůstanu na další den konsternovaně uvězněná v jeho dozvuku, myšlenkami daleko mimo vlastní realitu. ()

marekspanel

Jeden z mála filmů, o jehož jméno se nebudu ve světě bát. Je to "evropský" film, ne typicky český, myslím jaké se dnes u nás točí. Dobovost dotažená do maxima, herecké výkony na špičce. Téma tak blízké, uvěřitelné a chytlavé. Ta čistota přírody a ryzích povah místních na vás úplně dýchá v každé minutě. Možná trochu delší, ale hezky se sleduje přerod hlavní postavy. A lehce sentimentálně závěrečné shledání po letech jako krásná tečka. Od Kolji tu máme jen Želary. ()

Willynka

I já někdy bývám vůči českým filmům přehnaně kritická. U Želar budu naopak tupě nekritická, protože za A mám ráda Květu Legátovou a za B oproti další produkci tenhle film vyčnívá o prsa Pamely Anderson. Oproti jiným zde si dovolím říct, že pro lepší prokreslení světa a hlavní dvojice by to chtělo alespoň půl hodinky navíc. Ústřední melodie je tklivá i po letech a i když mě změněný konec oproti knize vyloženě nasral, tak se stále jedná o jeden z nejlepších porevolučních filmů. Jo a mimochodem, prostřední Geislerku moc nemusím, ale tady jí ta postava městské pičky vyloženě sedla. O Gyorgym ani nemluvě. ()

Grázl83

Je dost výtek, které bych mohl zmínit. Celkově je to nadprůměrný český film se skvělou hudbou, za kterou 1* přidávám. ()

Radek273

Želary se od většiny českých filmů liší především nadprůměrným obsazením a venkovským prostředím, které se takřka nedá zkazit, když uvážíme, že se v těchto oblastech žije pomalu stejným způsobem i dnes. Ovšem přesvědčivé zobrazení nuzného života v pohraničí tu je opravdu zobrazeno naprosto dokonale. Naopak nevydařené a pravidelně se opakující neduhy české kinematografie se opět objevují i zde. A to ať už jde o neuvěřitelné drmolení, kdy nerozumí někdy ani rodilý Čech nebo o herectví, které se mnohdy tváří jako přehrávaná divadelní hra. Každopádně to nic nemění na konečném závěru, že jde o nadprůměrný (jeden z nejlepších) český snímek. ()

Anife

Úplně se stydím, že jsem tento film viděla až teď. Obvykle mi vadí předabování zahraničních herců, ale Gyorgy Cserhalmi byl tak skvělý, že mi to vůbec nevadilo a neumím si představit někoho lepšího. Z Jozy byla cítit laskavost a láska k Elišce, kterou nemohl zahrát nikdo jiný než perfektní a špičková Aňa Geislerová. Věřila jsem jim úplně, ale úplně všechno, snad i tu stejnou krevní skupinu. Výborní byli ve svých rolích i Lipka s Helenkou, a to dětské role často nechválím, ale hlavně ta holčička teda byla skvělá a s nářečím hrozně roztomilá. Scénář vyprávěl beze slov, hudba líčila atmosféru vesnice, která se i přes nepříznivou dobu zdá být příjemná. Samozřejmě jsem čekala, že idylka bude narušena, ale dopadlo to jinak, než jsem čekala. Omlouvám se Hořícímu keři, ale beru mu titul nejlepšího českého filmu. Divím se, že nepadl ten Oscar, dramata my točit umíme. ()

PTuranyi

Výborná osobná dráma z obdobia 2. svetovej vojny. Príbeh zdravotníčky Elišky, ktorá sa po odhalení jej práce v odboji, skrýva pánu Bohu za chrbtom. Produkcia je výborná a divák sa s Eliškou postupne zoznamuje s členmi komunity, ktorí obývajú odľahlé lazy. Táto pestrá zmes samorastov je zdrojom množstva konfliktov, treníc a samostatných drám, ktoré vytvárajú silnú emocionálnu atmosféru, takže nechýbajú dramatické momenty ani napätie a pre nudu tu nie je miesto. Zároveň film skvele pracuje s príbehom Elišky, ktorá postupne, ako vzdelaná žena z mesta, privyká vidieckym zvykom a ťažkým podmienkam, no zároveň nachádza postupne vzťah k Jozovi, ktorý ju ukrýva. Podarilo sa aj veľmi dobre zobraziť rozdiely medzi postavami aj pomocou nárečového jazyka. Herecky ide o exhibíciu Aňi Geislerovej, ale každá z postáv pôsobí živo a presvedčivo. ()

Prochy

Nevierohodné. Znovu pozreté január 2024: 60% (pôvodne 40%). Už je to lepšie. Nechal som to uležať, nabrať patinu a bol to lepši zážitok. Film som si vôbec nepamätal, ale dej bol predvídateľný. ()

eLVe

Mě osobně se film velice líbil. Herecký výkon Anny Geislerové byl fakt super. Začátek byl sice trochu pomalejší, ale hlavní děj byl celkem napínavý a dobře zpracovaný. Umístění děje do drsné horské krajiny dodávalo filmu jakousi výjmečnost, jako kdyby se to odehrávalo dávno a daleko, naopak zde byla jakási nadčasovost. Nebejt pomalého začátku a pak přebytečnej závěr bylo by to na 5hvězdiček. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

16.06.2012

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne