Želary

TV spot

Příběh o lásce a také osudovém setkání dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války… Film, který je připomínkou květnových událostí roku 1945, vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. (Česká televize)

Spike86

První polovinu je to celkem bída. Film postrádá tempo, příběh je nevýrazný a nudí. Poté se to vylepší a některé okamžiky jsou poměrně silné. Je zde celkem ucházející výprava, dobrá hudba a líbilo se mi ztvárnění a ilustrace vesnického folklóru, zvyků, krojů, mluvy... 74% ()

kacudzde

Dojemný a syrový příběh o zrození jedné velké lásky v období 2. světové války. Film plný emocí a skvělých hereckých výkonů (Geislerová, Czerhalmi, Tříska, Adamová, Donutil, Bittová, Dušek). Nelehký život v těžké době, nádherné scenérie a padnoucí hudba. Prostě skvělý český film, který si podle mého Oscara zasloužil. I po několikátém shlédnutí jsem u konce zas hledala kapesník... Viděno v kině 28.9.2003, 5.10.2003. ()

Felliniclub

V zapadlých Želarech se před pronásledováním skrývá mladinká městská odbojářka (Aňa Geislerová). Ochranu jí skýtá postarší muž, kterému předtím zachránila život, a aby ji místní přijali, uzavřou fingovaný sňatek. Protože je v roubence jen jedna postel, dívka chodí nejprve spát s nůžkami. Jak plyne čas, odloží nůžky a skončí v mužově náručí. Této proměně lze věřit, protože muž (György Cserhalmi) je mezi místními troupy králem a dokáže se ženy zastat. Jakmile si divák začne lámat hlavu, kam se vztah posune po válce, muž zahyne při vpádu osvoboditelů, kteří nejprve s místními hodují, ale pak plení. Na konci filmu se v krátké sekvenci odbojářka po letech do vsi vrací a divák poznává, jak to vše bylo pro ni silné. Jen roubenka už je v prach. Film se poněkud klopotně vleče, režisér si měl půjčit od hlavní hrdinky nůžky. Zvláště závěrečné plenění se dá skutečně oželet. Největší devizou filmu je vývoj vztahu dvou nesourodých lidí, bohužel se mu dostává vlastně menší péče, než si zaslouží. Želary. ()

Johgas

Silný příběh, slabé herecké výkony. Aňo, nezlob se na mne, ale nepřesvědčila jsi mne. Film knižní předlohu nepředstihl. ()

Wally Mroz

Tímto směrem by se český film měl ubírat a ne tlačit peníze do Troškových uřvaných zvráceností typu Doktora od jezera hrochů, nebo Kameňák, popřípadě zfilmováním dalšího literárního braku od Wievegha.Když se dívám na film, tak nepotřebuji zakopnutí a následný pád, nebo výbuch v každé scéně.Češi umějí dělat filmy, proč například netočit podle historických postav, životy lidí, jako jsou Masaryk, Štefánik, Hácha, nebo třeba i Gottwald by vydaly na několik filmů a to v různých žánrech.Na to někdo může říct, že takový film stojí moc peněz, no a tak se raději natočí místo jednoho pořídného filmu 4 "béčkové" a ještě se to oslaví ve Varech. ()

Unrealik

Slabší 4, ale nebýt posledních cca 30 minut, tak by to byly maximálně 3. Je škoda, že větší prostor neměl Trojan a další. ()

hanca.uh

Tento Trojanův a Jarchovského počin je pro mě okouzlující svojí atmosférou, vypravěčstvím, krásnými záběry, hereckými výkony - obzvlášť A. Geislerové, I. Bittové....no a taky mě dostal pro nás neznámý maďarský herec G. Cserhalmi. Prostě - vše dohromady se fakt povedlo! Nedávno jsem i přečetla knižní předlohu a musím říct, že filmové zpracování se mi líbilo přece jen o vous více. ()

bohyyy

S každým dalším shlédnutím je můj dojem, že je to rozvleklejší, nudnější a nedotaženější skanzen. ()

shinlove

Neskutečně silná a poutavá záležitost, na české poměry až neskutečně silná a skvěle zahraná! Smekám, před všemi, co se na tomto skvostu podíleli! 5* ()

Jarinek82

Tak to dávali v televizi a i když jsem to kdysi viděl, nějak jsem si to nepamatoval. Jsem rád, že jsem vlastně viděl "nový" film :-) Vydržel jsem u toho a chválím tento český kousek. Skvělý film a na naše poměry prostě výborné! Škoda příběhově toho konce, ale asi to tak mělo být. Neskutečně silný zážitek, nemůžu to dostat z hlavy. Bravo! Jo a Aňu moc nemusím, ale tady byla špičková! ()

Sathine

Je pravda, že by film mohl být kratší. Ale i tak nic nemění to, jak silný je. Můžu ho vidět znovu a znovu a stejně mě to dojme k pláči. Ta doba, osudy, neskutečné... A za hudební podkres další hvězdu navíc! ()

JirkaKral

Jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděl. Skvělý děj, hudba a kostýmy herců. Rozhodně stojí se na tento film podívat. Tento film je pro mě velké dílo kinematografie v Česku/Slovensku. ()

PoprockCZ

Možná to tak přijde jen mě, ale film mě vůbec nevtáhl. Chápu, že tvůrci chtěli podtrhnout rozdíl mezi měšťankou a prostými vesničany, ale Aňa Geislerová jakoby ani nepatřila do stejného století. Hodně mě zklamaly dialogy hned v úvodu filmu, které byly strojené a těžko uvěřitelné. Většinu filmu se pak vlastně nic neděje - lidé pracují na vesnici, občas nějaké násilí, občas dítě pronese nějakou hlášku a to je vlastně celé. Hlavní výtkou ovšem zůstává dříve zmíněná nízká uvěřitelnost herců. ()

Flashheart

Hodně dobrý. Stopáž rozhodně přepálená není, pokud vám jde jen o hlavní dějovou linku, tak si pusťte radši nějaké přímočaré thrillery. Stopáž za mě výborně vyvážená. Na pátou hvězdu mě tam ale pár věcí chybělo, začátek byl takový dost toporný, jakoby vinou herců, ale spíš byli svázáni scénářem. Každopádně toporný. Dále jsem nerozuměl, proč Čechy nebo Slováky hrají cizinci a pak se musí dabovat? Cserhalmi musím uznat, že tam padl jak sednice na hrnec a jeho neohraný ksicht je taky bod plus, ale ani to dostatečně neomlouvá. Možná kdybychom pořád netočili ty samé ksichty dokola a dali šanci méně provařeným hercům, vyplatilo by se nám to. Jak u nás, tak v Hollywoodu, tak ve fotbale, tak v politice… ()

reccal

Na Želary musí člověk asi dozrát. Poprvé v pubertě jsem vydržela půlku a nudila se. Teď vidím film jako precizní zobrazení zoufalé situace, ve které lze najít pověstné světlo v temnotě. Ústřední dvojice je skvělá, ve filmu je minimum hluchych míst. Plná palba i za hudbu, opakující se motiv zde nepůsobí nijak rušivě. ()

Kivis

Želary a Jozovu Hanuly jsem měl v knižním hledáčku dlouho. Tak dlouho, že četbu nakonec předběhl tento snímek. Mezi druhým a třetím zhlédnutím už jsem si knižní Želary přečetl, Hanuly, která je základem pro tento film, ale ještě pořád ne. Každopádně Květa Legátová byla neobyčejným zjevením na literární scéně a očividně vytvořila příběh, který si o zfilmování přímo říká. Příběh intimní, který ale na filmovém plátně může lehce sklouznout k epickému kýči. A tady Trojan s Jarchovským triumfují. Mistrně balancují na hraně komorního dramatu a epického filmového vyprávění. Nominace na Oscara zcela zasloužená. Aňu úplně neprožívám a mám pocit, že často hraje to stejné, ale v Želarech předvedla nejlepší výkon, jaký jsem od ní viděl. ()

olkio666

Velmi dobře natočená depresivní drama z období Protektorátu. Neškodila by mu kratší stopáž,jelikož je film ze začátku celkem pomalý, ale prostě skvělý. Jeden z nejlepších porevolučních filmů. Bohužel s kapku divným koncem,který jsem dodnes nepochopil i když jsem film viděl vícekrát. ()

Grossing

Strašně smutný film u kterého mě bolelo srdíčko. Ondřej Trojan je vynikající, citlivý režisér se smyslem pro detail a film se mu velmi vydařil, také výběr herců se mu povedl. ()

surprise

Dobové recenze mě od toho odrazovaly. Prý vykalkulovaná červená knihovna jak si zamilovaná kráska bere nemilovaného dědka a to v kulisách Protektorátu Čech a Moravy. A je tomu tak, ale jak! Podařilo se zanést do této osobní tragiky více vrstev, a to osobní, válečnou, německou, náboženskou, vesnickou, mezilidskou, přírodní - zde sice neupřesněnou, ale odkazující nepřímo na Bílé Karpaty a žitkovské bohyně. Snad jen výkony dětských herců, se mi nezdály vždy tak geniální, jen dobré. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

16.06.2012

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne