Želary

TV spot

Příběh o lásce a také osudovém setkání dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války… Film, který je připomínkou květnových událostí roku 1945, vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. (Česká televize)

Dave_ff

Opravdu kvalitní drama, herci jsou skvělí, atmosféra a celková "nálada" filmu taktéž, takže nemám co vytknout. ()

megajalec

Tomuto hovorím poctivé filmárske remeslo. Zaujímavý príbeh na české pomery. Veľmi mu pomáha nádherná výprava, slovenské hory som si vyslovene užíval. Trochu mám výhrady k stopáži, ale zas druhá časť (po príchode do hôr) ubehla ako voda a prišla mi zaujímavá a nenudila ()

angorka

Hodně silný příběh, přenádherné prostředí, dokáže rozplakat. I když Aňu fakt nemusim, tak tady ji dokážu překousnout. ()

carl.oesch

Ano, takhle to asi bylo. A asi jeden z nejlepších filmů, které kdo za posledních dvacet let v téhle zemi natočil. Tohle a ještě o trochu víc Tmavomodrý svět. A ne pořád ty laskavě ukňourané filmy s radobypochopením pro lidskou malost (Musíme si pomáhat) či neustále opakované propagandistické báchorky o zbabělých českých kolaborantech (Protektor).... ()

Lalu

Nelze se odtrhnout, slza ke konci ukápne, herci skvělí, ale ten Trojan na úplném konci si nezaslouží poslední hvězdičku. ()

Luswani

Z počátku dost nudné a utahané, ale postupně to získávalo čím dál větší hloubku. Poměrně prostý příběh, ale skvělé herecké výkony, výborná kamera a výprava. Vidím tam prvky filmu Kráva. 85% ()

natalanka

Pro mě nádhera. Film plný krásné přírody a bolesti, film něhy i nadějí. Film hodných lidí (farář a Joza), strašpytlů (pan učitel), životem zkoušených ( malý chlapec, kterého bije nevlastní otec, vdova s malou holčičkou), film o pomalu rodící se lásce o životě v horách o válce o zachráncích, kteří se zvrhnou v nové vrahy...... film, kde mi ukáply slzy ... je škoda, že nedostal oscara :-) ()

sunjata

V tom Vyškovci (ve filmu Želarech), kde Legátová čerpala inspiraci pro tu svoji prózu, mi místní utrhli zrcátko od auta a ještě jsem dostal do držky. Nikomu neradim tam jezdit. Vona ta pani Legátová to v tý knižce vůbec nepřeháněla. Ve filmu to ale bylo úplně vo něčem jinym. Tam byli všickni hodní. Vůbec tomu filmu nevěřte, radši si přečtěte knižky (Želary, Jozova Hanule). ()

Plague.

Pozor, pokud máte rádi dramata tohoto typu, určitě si přidejte další hvězdičku, filmařsky byl snímek opravdu výborný. Jen jeho délka a trochu obsah mi extra nesedl, každopádně je to kvalitní film o zajímavém tématu. ()

azhar

zavři oči... jsi krásný...to fakt nedám, polovina filmu by mi bohatě stačilo. Ty postelové scény mne teda neskutečně iritovaly. To tam rejža asi omylem z nějakého jiného filmu zamota,. jinak si to neumím vysvětlit. Tři, ale fakt jen kvůli té přírodě ()

DR.SZ

Zpočátku jsem tomuto snímku nedával moc velkou naději. Myslel jsem si, že půjde o něco podobného jako v Pianistovi. Žasl jsem, když jsem zjistil, že nejde o ryze válečný film, ale že režisér měl jiný záměr. Chtěl natočit drama až melodrama na klasické zápletce: někdo někam přijede, lidé ho tu nepřijímají, ale pak si zvykne a sžije se s krajinou a místními zvyky, pak bohužel něco on či někdo jiný způsobí, ale nakonec vše dopadne dobře. Takhle funguje spoustu romantických komedií, jenomže tenhle film má jinou struktura a na celkem malém prostoru se toho leccos přihodí. Na kráse filmu nemají jenom zásluhy mladí představitelé, Geislerová, Cserhalmi, Donutil či Adamová, ba i scénář nesnažící se o moc velkou poetiku. Věřím, že je točen a zabírán kamerou z lásky k zdejší přírodě, což je hlavní. Ovšem někdy nebylo moc hercům rozumět a někdy se zbytečně moc zabíral jeden děj. Ta zbytečnost vedla až k mírné zdlouhavosti! 83% ()

Vivian

Příběh dokonale dokresluje mistrovská hudba Petra Ostrouchova. Ale na druhou stranu ho trošku kazí univerzální herectví Anny Geislerové. ()

Kunderion

Největší slabinou filmu je Aňa Geislerová. Je to prostě neherečka a v tzv. kostýmní roli je nepřesvědčivá. V Jízdě nebo v Návratu idiota se to snese, tam je sama za sebe, ale jakmile má někoho "hrát", nevěřím jí to. Sorry... ()

koza3

Po dlouhých letech jsem byl překecán, abych se na to s ženou znovu podíval a věděl jsem proč jsem to pořád oddaloval. Ten film je silný. Většina snímku probíhá v neutrální válečné rovině, ale těch posledních dvacet minut je prostě too much. Krásná panenská příroda se utká s lidskou povahou a ukrutností. To jspu želary a asi vrchol Gaislerčiny herecké kariéry. Super. ()

mkee

Musíme si pomáhat x Pokoj v duši = Želary (chronologicky to síce veľmi nesedí, keďže Želary sú predchodcom slovenského Pokoja v duši, ale paralela medzi týmito filmami mi príde najtrefnejšia)... Želary sú trpkosladkým filmom vykresľujúcim obdobie 2. svetovej vojny a život na lazoch/kopaniciach v najrozmanitejších podobách. Má prekrásne kulisy, kameru, vizuál, dokonca aj hudbu. Dlhšia stopáž nenudí. Naozaj solídne 4*. ()

Alden_Larson

Moc krásný snímek s jedinečným pohledem na válku. Zápletka je skvělá a postavy jsou všechny působivé. Přijde mi ale, že je film moc dlouhý, dvě a půl hodiny se mi prostě zdá být moc, dokážu z hlavy jmenovat alespoň tři sekvence, které se mohly z filmu vystřihnout a kvalitu by to nijak neovlivnilo. Na druhou stranu se mi ale moc líbí, že je film plný detailů, ať už v historické přesnosti, nebo v maličkostech, kterých si jen tak nikdo nevšimne, tvůrci zkrátka měli dobré oko pro detail. Prezentace je fajn, nic extrémního se v ní ale také neděje, film prostě vypadá dobře. I hudba byla moc krásná. 8/10 ()

Alex_01

Skvělý, emotivní soundtrack filmu opravdu velmi napomáhá zadupat určitou fádnost a nesmyslnost do země. byl jsem poněkud zmaten z časoprostoru...Jedná se o období druhé světové války někde v Rakousku, kde se ale mluví českým nářečím-wtf? S historickou realitou to nemá nic společného. Byť k rudému východu nechovám sebemenší sympatie, příjde mi dost nefér inscenovat takto brutální chování sovětských vojáků, když se ve skutečnosti nic takového nestalo. ()

tsatsiki

Výborně zahraný, ale hnusný a krutý příběh a poměrně pro mě nezajímavý.Takže jednou jsem na to podíval, ale víckrát to vidět nechci, stejně jako Nabarvené ptáče.40%. ()

Simako

No nevim! Je velkou pravdou, že předloha je rozhodně lepší, ale vůbec jsem neváhal dát za pět! Myslím, že je to velice kvalitně zpracované, výborná hudba (i když místy až moc monotematiká), skvělá kamera a výborné herecké výkony, proč nedát za pět? ano, vím. Film měl být asi opravdu delší, protože to byl opravdu velký skok od děje ke konci, to přenesení mohlo být propracovanější i přesto zůstanu u pětky! Ondřej Trojan opravdu nezklamal:)) ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

16.06.2012

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne